spánek

Covid-19: SKUTEČNÁ prevence a léčba 3/9

V tomto díle bych se rád věnoval mé nejoblíbenější činnosti - propagaci zvýšení imunity formou změny životního stylu. Životní styl je velmi souhrnný pojem a v tomto případě si do něj dovolím zařadit i dietetické změny (změny v jídelníčku). Všechny níže uvedené informace považuji za prevenci, nikoliv za léčbu Covid-19. Pokud ale většinu níže uvedených informací dlouhodobě praktikujete, je velká pravděpodobnost, že netrpíte jednou ze známých komorbidit a tím pádem Vám ani při nákaze nehrozí těžší průběh, který by Vás upoutal na nemocniční lůžko.

 

Kategorie: 

Spánek a hubnutí - jakpak se to rýmuje?

Délka a především pak kvalita spánku je mimořádně důležitým parametrem pro obnovu těla, uchování a posílení imunity a zachování kognitivních funkcí mozku. To je obecně známý fakt, který snad nikdo rozporovat nemůže. To, že hraje spánek jednu z klíčových rolí při udržení hmotnosti v rámci zdravých mezí a zároveň podporuje procesy při snaze o nastolení ideální váhy, především pak při hubnutí, dává při použití selského rozumu smysl a protože se na toto téma objevují nové a nové studie, rozhodl jsem se jednu z nich důkladněji rozebrat.

Kategorie: 

Spánek a menopauza

 

Dnes přinášíme článek na “ženské téma”. 
Menopauza je období v životě ženy, kdy její vaječníky přestávají vyrábět hormony estrogen a progesteron a žena přestává menstruovat. Jde o normální součást procesu stárnutí a označuje konec ženských reprodukčních let. Menopauza se nejčastěji objevuje mezi 47. až 53. rokem. Také obvykle vede k problémům se spánkem.

Kategorie: 

Proč tloustneme a tloustneme - důvod VIII.

 

 

Pokračujeme 8. dílem našeho seriálu důvodů, proč jsme jako civilizace tlustější a tlustější. Předchozí části:

I. díl - Jíme více "junk-foodu" (vysoce-zpracované a průmyslově upravené potraviny)

II. díl - Spotřeba cukru raketově stoupá

Kategorie: 

Šlofík a káva???

 

Jste ospalí nebo jste se včera dostatečně nevyspali a potřebujete se probrat? Máte 20 minut k dobru? Pak byste měli něco zkusit. Něco, co je o dost efektivnější, než dát si šlofíka nebo  šálek kávy.

Zkuste šlofíka a kávu zkombinovat ;-) Této metodě se říká "kávový šlofík".

Asi to bude znít šíleně, protože v obecném povědomí všichni máme, že kofein si se spánkem zrovna netyká. Ale pokud se nadopujete kofeinem předtím, než si dáte šlofíka a usnete na maximálně 20 minut, pak zjistíte, že zkombinovat krátký spánek s efektem kofeinu lze. Zde je vědecké vysvětlení.

Kategorie: 

Po jedné buchtě jsem přibral patnáct kilo

Navazuji s další ukázkou z knihy na článek zde

Uvedená ukázka potvrzuje to, o čem jsem psala. Na začátku opravdu není lehké vydržet. Důležitá je samozřejmě motivace i podpora nejbližšího okolí. Nefunguje přístup – přes týden to vydržím a o víkendu si dám pauzu. Pak tělo nebude reagovat žádaným způsobem. V podstatě není správný celý takový postoj. 

Kategorie: 

​TOP 10 sleep-hackingu

1. spěte pravidelně 7-8 hodin - choďte spát a vstávejte co nejčastěji ve stejnou dobu (časové výkyvy nedělají organismu dobře) - velmi rychle zjistíte, že večer se cítíte v danou dobu přirozeně ospalí a ráno nepotřebujete budík:-)

2. mějte na paměti, že spánek před půlnocí je vydatnější - hodina spánku před půlnocí vydá za dvě hodiny po půlnoci; 

3. před spaním omezte sledování novinek na mobilu; eliminujte Kindle, iPad a jiná elektronická čtecí zařízení a raději sáhněte po skutečné knize

Kategorie: 

Život bez pšenice (i bez dalších lepek obsahujících obilovin)

O pšenici, resp. o lepku se mluví čím dál více v nejen souvislosti s jejím vlivem na naši váhu, ale i na naše zdraví. I u nás, kdo nemáme diagnostikovanou alergii na lepek, se po jeho vyloučení velmi rychle ukáže pozitivní dopad na některé oblasti našeho života. Např. lépe se vám začne spát, pravidelněji vylučujete, nejste tolik unavení, apod. Nejde o příznaky, které běžíte hned řešit s lékařem, ale při jejich absenci se vám může hodně ulevit. 

Kategorie: