Nedostatek spánku? Část II.

Přečtete si, co se může stát vašemu tělu, když dostatečně nespíte.

 

 

První část věnující se krátkodobým zdravotním důsledkům spánkové deprivace si můžete přečíst zde. Dnes pokračujeme částí věnující se dlouhodobým důsledkům.

 

Za nějakou dobu...

 

 

  • se riziko mrtvice 4x zvyšuje

Výzkum prezentovaný na konferenci SLEEP 2012 navrhl, že spát méně než šest hodin během noci vystupňuje riziko mrtvice u střední a starší generace lidí. "Tito lidé spí méně než šest hodin, mají čtyřikrát vyšší riziko výskytu příznaků mrtvice ve srovnání s jejich protějšky s normální hmotností, kteří spí sedm až osm hodin," řekl výzkumník Megan Ruiter, z University of Alabama v Birminghamu.

 

 

  • riziko obezity se rapidně zvyšuje

Nejen, že krátkodobý nedostatek spánku vede ke zvýšení kalorické spotřeby, ale více studií naznačilo souvislost mezi chronickým nedostatkem spánku a zvýšeným rizikem obezity v průběhu času. Jeden výzkum z roku 2012 z Penn State  například zjistil, že méně než šest hodin spánku během noci je spojeno se změnami v množství hormonů, regulujících chuť k jídlu,  ghrelinu a leptinu. Další studie z roku 2012 zveřejněné v časopise American Journal of Human Biology ukázala, že příliš málo spánku bylo vázáno na změny v regulaci chuti k jídlu, což by mohlo donutit lidi jíst více. A ještě další studie z University of Pennsylvania zjistila, že účastníci studie, kteří spali málo pět nocí v řadě získali asi kilo váhy navíc, možná kvůli pozdním nočním svačinám.

 

 

  • riziko některých rakovinových onemocnění se může zvýšit

Jedna studie rakoviny s 1240 účastníky, kteří podstoupili kolonoskopii, zjistila, že ti, kteří spali méně než šest hodin během noci, měli o 50% větší nárůst rizika kolorektálních adenomů, které se mohou časem proměnit maligní. Další studie identifikovala možnou souvislost mezi spánkem a agresivní rakovinou prsu. Vědci také naznačili souvislost mezi spánkovou apnoí a zvýšeným rizikem rakoviny jakéhokoliv druhu.

 

 

  • riziko cukrovky stoupá

Studie z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí z roku 2013 zjistila, že příliš málo (i příliš mnoho!) spánku bylo spojeno s řadou chronických onemocnění, včetně diabetu 2. typu. Stejná studie z roku 2012 zjistila, že spánková deprivace byla spojena s hormonálními změnami spojenými s obezitou. Také zjistila, že příliš málo spánku bylo spojeno se snížením citlivosti na inzulín, což je rizikový faktor cukrovky.

 

 

  • zvyšuje se riziko onemocnění srdce

Chronický nedostatek spánku byl spojen s vysokým krevním tlakem, aterosklerózou (nebo cholesterolem ucpanými tepnami), selháním srdce a infarktem myokardu. Studie výzkumníků Warwick Medical School z roku 2011 zjistila, že nedostatečný spánek byl spojen s rizikem  srdečního infarktu, ale i kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice. "Pokud spíte méně než šest hodin za noc a máte narušovaný spánek, čelíte o 48% větší pravděpodobnosti vzniku nebo úmrtí na srdeční onemocnění a o 15% větší pravděpodobnosti vzniku nebo úmrtí na mrtvici," řekl ve svém prohlášení autor Francesco Cappuccio o zjištění, které byly publikovány v European Heart Journal. "Tendence chodit pozdě spát a brzy vstávat je vlastně časovaná bomba pro naše zdraví, proto musíte jednat již nyní, abyste snížili riziko vzniku těchto stavů ohrožujících život."

 

 

  • počet spermií klesá

Kromě zřejmého faktu, že vyčerpání obvykle nevede k plnému vytížení, šizení spánku může negativně ovlivnit mužskou plodnost. Studie z roku 2013 zveřejněná v časopise American Journal of Epidemiology zkoumala 953 mladých mužů v Dánsku a zjistila, že muži s častým narušením spánku měli o 29% nižší koncentraci spermií ve spermatu.

 

 

  • riziko úmrtí stoupá

Studie spánku hodnotící 1741 mužů a žen se v průběhu 10 až 14 let zjistila, že lidé, kteří spali méně než šest hodin, měli výrazný nárůst rizika úmrtnosti, a to i s vyloučením cukrovky, hypertenze a dalších faktorů.

 

 

Zdroj: Huffington Post

 

 

V poslední, třetí části se můžete těšit na TOP10 kvalitního spánku ;-) 

 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés