Óda na kávu, část I.

Je to již nějaká doba, co jsem naposledy psal o zdravotních účincích pití kávy a protože se od té doby objevila spousta dalších studií, která mé předchozí příspěvky potvrzuje, dovolte mi takový malý přehled toho, co šálek (kvalitní) kávy dokáže ;-)

Zvyšuje soustředění  a aktivuje energii
Tento bod Vás asi nepřekvapí. Pro spoustu z Vás to bude asi jediný známý a na vlastním těle pocítěný účinek. Kofein, účinná látka obsažená (nejenom) v kávě se velmi rychle dostává do krevního oběhu a odtud pak přes hematoencefalickou membránu do mozku, kde se naváže na adenosinové receptory. Díky tomu se dostávají do hry další neurotransmittery jako norepinefrin a dopamin a my pocítíme příliv energie a lepší nálady. Klinické studie ukazují, že kofein zlepšuje paměť, náladu, bdělost, reakční dobu a všeobecné kognitivní funkce.

Zlepšuje spalování (tělesných) tuků
Díky zvýšení metabolické aktivity o 3-11% dojde i ke zrychlení spalování tělesných tuků. Z tohoto důvodu najdete kofein i ve většině spalovačů tuků…

Na kolik si troufáte vy? 80? 100? 120? Káva pomůže!
Studie potvrzující fakt, že pijáci kávy mají nižší riziko úmrtí z jakékoliv příčiny, byla celkem dlouho propírána odborným a následně i populárně naučným tiskem a zatím na ní (na metodice, interpretaci výsledků, zdrojích financování, atp.) nikdo nenašel zásadní chybu. Dobrá zpráva ;-) Jedná se sice o pozorovací studii, ale korelace konzumace kávy a delšího života je zřejmá. U mužů je to 20% nižší riziko úmrtí, u žen, kávomilek pak celých 26% (sledování po dobu 18-24 let). Tak na co čekáte?

Zvyšuje výkonnost
Kofein dokáže celkem rychle a výrazně zvýšit fyzickou výkonnost - díky stimulaci nervového systému, který následně posílá signály k tukovým buňkám, které jsou následně “spáleny” na energii. Další biochemický proces hrající roli ve zvýšení výkonnosti je založený na zvýšení produkce adrenalinu, hlavního hormonu sympatického sub-systému nervové soustavy, tzv. “uteč nebo se braň” systému. Při jeho převaze nad parasympatickým nervovým systémem (“odpočívej a zažívej”) se tělo začne připravovat na intenzivní fyzickou činnost. Dříve to bývalo utéči před šavlozubým tygrem, dnes doběhnout ujíždějící autobus ;-)

Vitamíny & minerály = není to jen o kofeinu
 Není to tak dávno, co jsem (opětovně) zahlédl odkaz na studii dokazující, že kávový “logr”, který zbyl po vylouhování kvalitní kávy obsahuje větší množství antioxidantů, než jeden středně velký pomeranč. Zafungoval jeden z Murphyho zákonů a já i přes pedantské používání štítků a klíčových slov nejsem sto studii dohledat. Tak Vám musí postačit konstatování, že šálkem kávy do sebe dostanete mimo kofein i:

  • 11% doporučené denní dávky (DDD) vitamínu B2, riboflavinu
  • 6% DDD kyseliny panthotenové, vitamínu B5
  • 3% DDD manganu
  • 3% DDD draslíku
  • 2% DDD hořčíku
  • 2% DDD niacinu, vitamínu B3

Kávou proti krevnímu cukru? Ano!
Čtete dobře ;-) Pijáci kávy mají výrazně snížené riziko diagnózy cukrovky 2. typu! Uvádí se, že o 23-50%, ale jedna konkrétní studie naznačuje, že tomu může být až o 67%. Nemám samozřejmě na mysli kávu s cukrem, “črmdlíky” (tak říká moje máma malým pilulkám umělého sladidla…) a ani kávy s mlékem (laktóza je z poloviny galaktóza a z poloviny glukóza…). 

Co jsem to jen chtěl?… Ano, kávou proti Alzheimerovi a stařecké demenci!
Spojím tyto dvě “nemoci stáří” (i když… minimálně průměrný věk první diagnózy Alzheimera se postupně snižuje…) v jeden paragraf. Jsou si tak trochu podobné - alespoň z pohledu příznaků. Káva zde funguje především z pohledu prevence - níže uvedené studie naznačují, že až o 65%.

P. Parkinson - “dvojka” v závěsu za p. Alzheimerem
Podobně jako u Alzheimera, i u Parkisona, nemoci, která likviduje neurony produkující dopamin, nemá západní medicína co nabídnout - LÉK neexistuje a “léky”, se kterými přichází, dokáží v lepším případě nemoc zpomalit - na úkor spousty vedlejších příznaků… A podobně jako výše, káva pomůže především v prevenci. Tentokrát o zmiňovaných 32-60%. 

Káva a vaše játra? Nejenom (mé oblíbené) kávové klystýry!
Patříte-li mezi pilné čtenáře mých stránek, asi víte (pokud ne, najdete je mj. zde: a zde:) o kávových klystýrech, které mimo jiné dokáží re-startovat produkci nejsilnějšího endogenního antioxidantu, glutathionu. A zdá se, že káva dokáže pro naše játra přinést dobro, i když ji do těla dostanete “druhou stranou” ;-) Dohledal jsem hned několik studií, které uvádějí až o 80% nižší riziko cirhózy jater (4 a více šálků kávy denně). I když vám asi z jedné sklenky denně “dobrého červeného” cirhóza nehrozí, proč jí i takto nepředcházet?

Kávou proti metle lidstva
Ne, nemám na mysli alkohol , ale rakovinu. Statistici předpovídají, že v průběhu našich životů se s diagnózou některého z typů rakoviny seznámí přibližně 40% z nás. Toto číslo neustále stoupá a i přes velkohubá (omlouvám se za ten termín - nenašel jsem vhodnější) prohlášení představitelů západní medicíny (dosaďte si MZd ČR, ČLK, konkrétní onkology…) o tom, jak se daří s rakovinou bojovat, skutečností zůstává, že incidence/prevalence rakoviny rapidně stoupá, i když dle některých zdrojů úmrtnost o cca 1% klesá (u některých typů rakoviny) a stoupá medián přežití. Co obvykle výše uvedené zdroje neuváději? Morbiditu - čas od upoutání na lůžko a smrt samotnou… To je ta část života, která stojí za zvyšujícím se mediánem dožití! Naší slavné medicině se daří držet nás při životě, i když ze života jako takového již moc nemáme. Možná jste si sami všimli postesků v hlavních zprávách - kolik nám chybí léčeben dlouhodobě nemocných a hospiců… I když káva funguje jako prevence proti dvěma konkrétním typům rakoviny (z cca 200 známým), proč to ignorovat? Přes 33 studií jasně ukazuje na 40% nižší riziko onemocněním rakovinou jater a u rakoviny tlustého střeva a konečníku je riziko nižší o 15%  (již dříve zmiňované 4 šálky kávy).

Srdíčko: tlak a infarkt
I když se všeobecně udává, že pití kávy krevní tlak zvyšuje (o 3-4mm rtuťového sloupce), jedná se především o efekt jednorázového pití kávy. Při pravidelném pití se obvykle stav normalizuje a krevní tlak není pitím kávy ovlivněn. A oproti zavedenému mýtu, káva nezvyšuje riziko srdfečního onemocnění - je tomu přesně naopak! Platí to tedy dle studií jen pro ženy, ale ty mají dle dostupných studií o 20% nižší riziko mrtvice.

 

Moje nejoblíbenější (pojízdná) kavárna
Původně jsem myslel, že tímto paragrafem začnu druhé pokračování této ódy na kávu, ale uvědomil jsem si, že druhá část by byla až příliš dlouhá ;-) Takže - seznamte se s kluky z Kafekolo.cz! Poprvé jsem se s nimi potkal na akci, které se pravidelně již několik let s celou rodinou zúčastňujeme - Královském průvodu z Radotína na Karlštejn. Jen pro přiblížení - jedná se o dvoudenní akci s několika zastávkami a na každé zastávce čekají návštěvníky stánky s občerstvením a jinými lákadly. Pro většinu prodejců to znamená rozhodnout se, na kterém místě “zakotví”, počkat na celý průvod a po 1-2 hodinách návalu na stánku pak konec - celý průvod se odebere dál a je po byznysu. Ne tak pro kluky z KafeKolo! Jejich kavárna je totiž pojízdná a tak když se průvod vydal na další zastávku, kluci “šlápli do pedálů” a na další zastávce již byli připraveni servírovat zákazníkům lahodný mok. Jediné, co pro provoz potřebují je přístup k pitné vodě, nic ostatní pro provoz nepotřebují ;-) A tak mohu jejich služby vřele doporučit na nejrůznější akce jako jsou svatby, rauty, plesy, atp. Stačí zavolat Kubu na  +420 602 632 396 či mu napsal na kafekolo@gmail.com  a domluvit se.  

V pokračování tohoto článku bych se rád věnoval kvalitě kávy, ideálním způsobům přípravy, čeho se vyvarovat při koupi kávy a představím Vám i mého kávového favorita, který je úzce svázán právě s Kafekolo.cz ;-) 

Při psaní tohoto článku jsem se inspiroval mj. zde:

  • Investigation of the Effects of Coffee on Alertness and Performance during the Day and Night, Smith A.P. · Brockman P. · Flynn R. · Maben A. · Thomas M.: Health Psychology Research Unit, School of Psychology, University of Wales College of Cardiff, UK
  • A naturalistic investigation of the effects of day-long consumption of tea, coffee and water on alertness, sleep onset and sleep quality – I. Hindmarch, U. Rigney, N. Stanley, P. Quinlan, J. Rycroft, J. Lane
  • Blood-brain barrier transport of caffeine: Dose-related restriction of adenine transport – A.L. McCall 1, W.R. Millington 2, R.J. Wurtman
  • Adenosine, Adenosine Receptors and the Actions of Caffeine- Bertil B. Fredholm
  • Brain Res Brain Res Rev. 1992 May-Aug;17(2):139-70. Caffeine and the central nervous system: mechanisms of action, biochemical, metabolic and psychostimulant effects.: Nehlig A1, Daval JL, Debry G.
  • Normal caffeine consumption: influence on thermogenesis and daily energy expenditure in lean and postobese human volunteers. – Am J Clin Nutr 1989 49: 1 44-50
  • Effect of caffeine on the metabolic responses of lipolysis and activated sweat gland density in human during physical activity – Tae-Wook Kim, Young-Oh Shin, Jeong-Beom Lee , Young-Ki Min, Hun-Mo Yang
  • Med Sci Sports Exerc. 1994 Apr;26(4):453-8.Effects of caffeine on the metabolic and catecholamine responses to exercise in 5 and 28 degrees C.- Anderson DE1, Hickey MS.
  • Using coffee to compensate for poor sleep: Impact on vigilance and implications for workplace performance, Jason R.Anderson, Payton L. Hagerdorn, John Gunstad Mary, Beth Spitznagel ([https://doi.org/10.1016/j.apergo.2018.02.026])
  • Caffeine Can Decrease Insulin Sensitivity in Humans- Gerben B. Keijzers, MD1, Bastiaan E. De Galan, MD1, Cees J. Tack, MD1 and Paul Smits, MD12
  • Coffee consumption and reduced risk of developing type 2 diabetes: a systematic review with meta-analysis, Mattias Carlström,  Susanna C. Larsson ([https://doi.org/10.1093/nutrit/nuy014])
  • Coffee and tea consumption and risk of type 2 diabetes- S. van Dieren, C. S. P. M. UiterwaalAffiliated with Julius Centre for Health Sciences and Primary Care, University Medical Centre Utrecht, Y. T. van der Schouw, D. L. van der A, J. M. A. Boer, A. Spijkerman, D. E. Grobbee, J. W. J. Beulens
  • Coffee, tea, and incident type 2 diabetes: the Singapore Chinese Health Study1,2,3 – Andrew O Odegaard, Mark A Pereira, Woon-Puay Koh, Kazuko Arakawa, Hin-Peng Lee, and Mimi C Yu
  • Coffee Consumption and Risk of Type 2 Diabetes A Systematic Review – Rob M. van Dam, PhD; Frank B. Hu, MD, PhD JAMA. 2005;294(1):97-104. doi:10.1001/jama.294.1.97.
  • Coffee consumption and risk of type 2 diabetes mellitus – Rob M van Dam, MSca, , , Edith JM Feskens, PhDa
  • Coffee consumption and the incidence of type 2 diabetes in men and women with normal glucose tolerance: The Strong Heart Study ☆ Y. Zhanga, , , E.T. Leea, b, L.D. Cowanb, R.R. Fabsitzc, B.V. HowarddDoes caffeine intake protect from Alzheimer’s disease?- L. Maia andA. De Mendonça: Version of Record online: 3 JUL 2002
  • Phenylindanes in Brewed Coffee Inhibit Amyloid-Beta and Tau Aggregation, Ross S. Mancini et al ([DOI: 10.3389/fnins.2018.00735])
  • Synergistic neuroprotection by coffee components eicosanoyl-5-hydroxytryptamide and caffeine in models of Parkinson's disease and DLB, Run Yan, Jie Zhang, Hye-Jin Park, Eun S. Park, Stephanie Oh, Haiyan Zheng, Eunsung Junn, Michael Voronkov, Jeffry B. Stock, and M. Maral Mouradian ([https://doi.org/10.1073/pnas.1813365115])
  • Caffeine intake and dementia: systematic review and meta-analysis.-Santos C1, Costa J, Santos J, Vaz-Carneiro A, Lunet N.
  • A meta-analysis of coffee drinking, cigarette smoking, and the risk of Parkinson’s disease – Miguel A. Hernán MD, DrPH1,*, Bahi Takkouche MD, PhD2, Francisco Caamaño-Isorna PharmD2 andJuan J. Gestal-Otero MD, PhD2
  • Coffee and tea consumption and the risk of Parkinson’s disease – Gang Hu MD, PhD1,2,†,*, Siamak Bidel MD1,2,†, Pekka Jousilahti MD, PhD1,3, Riitta Antikainen MD, PhD4 andJaakko Tuomilehto MD, PhD1,2,5
  • Parkinson Disease – G. Webster Ross, MD; Robert D. Abbott, PhD; Helen Petrovitch, MD; David M. Morens, MD; Andrew Grandinetti, PhD; Ko-Hui Tung, MS; Caroline M. Tanner, MD, PhD; Kamal H. Masaki, MD; Patricia L. Blanchette, MD, MPH; J. David Curb, MD, MPH; Jordan S. Popper, MD; Lon R. White, MD, MPH
  • Prospective study of caffeine consumption and risk of Parkinson’s disease in men and women – Alberto Ascherio MD, DrPH1,2,*, Shumin M. Zhang MD, ScD1,3, Miguel A. Hernán MD, DrPH2, Ichiro Kawachi MD, PhD3,4, Graham A. Colditz MD, DrPH2,3, Frank E. Speizer MD3,5 andWalter C. Willett MD, DrPH1,2,3
  • Does coffee protect against liver cirrhosis?- Gallus S1, Tavani A, Negri E, La Vecchia C.
  • Coffee, caffeine, and the risk of liver cirrhosis.- Corrao G1, Zambon A, Bagnardi V, D’Amicis A, Klatsky A; Collaborative SIDECIR Group.
  • Coffee Consumption and Risk of Liver Cancer: A Meta-Analysis- Susanna C. Larsson, , Alicja Wolk
  • Coffee consumption and the risk of primary liver cancer: Pooled analysis of two prospective studies in Japan – Taichi Shimazu1,†,*, Yoshitaka Tsubono2, Shinichi Kuriyama1, Kaori Ohmori1, Yayoi Koizumi1, Yoshikazu Nishino1, Daisuke Shibuya3 andIchiro Tsuji1
  • Caffeinated and decaffeinated coffee and tea intakes and risk of colorectal cancer in a large prospective study1,2,3,4 – Rashmi Sinha, Amanda J Cross, Carrie R Daniel, Barry I Graubard, Jennifer W Wu, Albert R Hollenbeck, Marc J Gunter, Yikyung Park, and Neal D Freedman
  • Blood Pressure Response to Caffeine Shows Incomplete Tolerance After Short-Term Regular Consumption – William R. Lovallo, Michael F. Wilson, Andrea S. Vincent, Bong Hee Sung, Barbara S. McKey, Thomas L. Whitsett
  • Coffee Consumption and Coronary Heart Disease in Men and Women – A Prospective Cohort Study: Esther Lopez-Garcia, DrPH; Rob M. van Dam, PhD; Walter C. Willett, MD, DrPH; Eric B. Rimm, ScD; JoAnn E. Manson, MD, DrPH; Meir J. Stampfer, MD, DrPH; Kathryn M. Rexrode, MD, MPH; Frank B. Hu, MD, PhD
  • The Impact of Green Tea and Coffee Consumption on the Reduced Risk of Stroke Incidence in Japanese Population – The Japan Public Health Center-Based Study Cohort: Yoshihiro Kokubo, MD, PhD, FAHA, Hiroyasu Iso, MD, PhD, Isao Saito, MD, PhD, Kazumasa Yamagishi, MD, PhD, Hiroshi Yatsuya, MD, PhD, Junko Ishihara, PhD, Manami Inoue, MD, PhD and Shoichiro Tsugane, MD, PhD
  • The Relationship of Coffee Consumption with Mortality – Esther Lopez-Garcia, PhD; Rob M. van Dam, PhD; Tricia Y. Li, MD; Fernando Rodriguez-Artalejo, MD, PhD; and Frank B. Hu, MD, PhD
  • Coffee and health: a review of recent human research.- Higdon JV1, Frei B.
  • Effects of caffeine on human health. – Nawrot P1, Jordan S, Eastwood J, Rotstein J, Hugenholtz A, Feeley M.
Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn