lepek

10 příznaků lepkové intolerance

Ráda opět přináším pár informací na téma, které z našeho pohledu stále není dostatečně často a “nahlas” diskutováno. I přesto se zdá, že bezlepkové výrobky zažívají boom a jsou alternativou i pro lidi, kteří se lepku nevyhýbají. Také přibývá konzumentů, kteří bezlepkovou stravu na první pohled nepotřebují. Ovšem pravdou zůstává, že existuje velké procento lidí, kteří i když nejsou na lepek alergičtí, trpí jistými příznaky nesnášenlivosti na lepek či lepkové intolerance. Sami u svých klientů často tyto příznaky zaznamenáváme.

Kategorie: 

Bez lepku?

Pokračuji na téma "lepek a jak na něj". Téma je natolik obšírné, že to ani touto částí neskončí a tak vás čekají ještě dvě pokračování ;-)

Značení “bez lepku”

Nálepka “bez lepku” nebo “gluten-free” nutně nezaručuje, že potravina, na které tuto informaci najdete bude skutečně bezlepková. Pravidla pro toto označování se liší a ČR od roku 2012 používá nařízení, které říká o označování potravin vzhledem k obsahu lepku toto: 

Kategorie: 

Mini-kurz o lepku, díl I.

K tomuto ohlédnutí za fenoménem lepek/gluten mne přivedl dotaz jedné ze čtenářek našich stránek na možnou alternativu k jablečnému octu vhodnou pro celiaky. I když se nakonec vyjasnilo, že dotaz byl vznesen z jiného důvodu, než kvůli lepku samotnému, rozhodl jsem se opětovně projít všemi dostupnými materiály, znovu zapátrat na PubMedu a v jiných lékařských databázích, ke kterým mám přístup, a vytvořit takový kompilát ve stylu “vše, co jste chtěli vědět o lepku, ale báli jste se zeptat”.

Kategorie: 

Bye, bye lepku aneb Viva la (sex)revolution ;-)

Tušíte, co toto číslo vyjadřuje? Je to počet nocí či dnů ročně, kolikrát si průměrný Čech užívá sex. Zapnuli jste svou interní kalkulačku a počítáte, jak jste na tom vy? Jste na průměru? Pak si v nejbližším papírnictví kupte podobné svíčky a s partnerem/partnerkou to večer oslavte dobrým sexem. Dovozci a výrobci těchto svíček asi výraznější poptávku po číslicích 1, 0 a 7 nezaznamenají. I když se jedná o statistické číslo, asi bych mu věřil.

Kategorie: 

Po jedné buchtě jsem přibral patnáct kilo

Navazuji s další ukázkou z knihy na článek zde

Uvedená ukázka potvrzuje to, o čem jsem psala. Na začátku opravdu není lehké vydržet. Důležitá je samozřejmě motivace i podpora nejbližšího okolí. Nefunguje přístup – přes týden to vydržím a o víkendu si dám pauzu. Pak tělo nebude reagovat žádaným způsobem. V podstatě není správný celý takový postoj. 

Kategorie: 

Život bez pšenice (i bez dalších lepek obsahujících obilovin)

O pšenici, resp. o lepku se mluví čím dál více v nejen souvislosti s jejím vlivem na naši váhu, ale i na naše zdraví. I u nás, kdo nemáme diagnostikovanou alergii na lepek, se po jeho vyloučení velmi rychle ukáže pozitivní dopad na některé oblasti našeho života. Např. lépe se vám začne spát, pravidelněji vylučujete, nejste tolik unavení, apod. Nejde o příznaky, které běžíte hned řešit s lékařem, ale při jejich absenci se vám může hodně ulevit. 

Kategorie: