Bye, bye lepku aneb Viva la (sex)revolution ;-)

Tušíte, co toto číslo vyjadřuje? Je to počet nocí či dnů ročně, kolikrát si průměrný Čech užívá sex. Zapnuli jste svou interní kalkulačku a počítáte, jak jste na tom vy? Jste na průměru? Pak si v nejbližším papírnictví kupte podobné svíčky a s partnerem/partnerkou to večer oslavte dobrým sexem. Dovozci a výrobci těchto svíček asi výraznější poptávku po číslicích 1, 0 a 7 nezaznamenají. I když se jedná o statistické číslo, asi bych mu věřil. Nesouhlasím tak v tomto případě s výrokem jednoho z lídrů mé neoblíbené politické strany, Miloslava Ransdorfa, který prohlásil “Ihned po lži následuje statistika.”. Spíše se kloním k výroku Franze Josefa Strauße “Když má hlavu v sauně a nohy v ledničce, hovoří statistik o příjemné průměrné teplotě.”. Smiřte se s tím. Pokud je to vaše číslo výrazně nižší, znamená to, že jsou ve vašem okolí páry, které si slastí sexuálního života užívají více a pak fakt, že je to nejspíš baví - proč by to také dělali tak často, že? Nechci ty z vás, kterým na dopracování se k onomu číslu postačí malá násobilka nebo nedejbůh prsty na rukou, dále trápit. Máte dvě možnosti - smířit se s tím, že patříte mezi podprůměr nebo s tím něco dělat. Patříte-li do druhé skupiny, čtěte dále.

Ne, nedočtete se zde nic o španělských muškách nebo prášku z rohu nosorožce. Na afrodisiaka pro dnešek zapomeňme a věnujme se tomu nejdůležitějšímu, co ve vašem sexuálním životě může způsobit revoluci. Vaší stravě. OK, beru - ještě důležitější je mít partnera a to úplně nejdůležitější je mít partnera, se kterým se navzájem sexuálně přitahujete. Nebudu se stavět do role Dr. Plzáka a tak se raději budu věnovat tématu, o kterém něco vím - stravě.

Strava je koneckonců dodavatelem energie, kterou (i) pro sex potřebujete a dodavatelem živin pro správnou tvorbu (nejenom) sexuálních hormonů. Správně zvolené jídlo dokáže sex umocnit na druhou a učinit vás i atraktivnějším pro partnera. Na straně druhé je pak špatně zvolené jídlo, které vás vyčerpá, dostane do stavu “nemám na to náladu” a učiní vás méně atraktivní. Dnes bych se rád věnoval jedné jediné složce vyskytující se hojně na talíři “průměrného Čecha”. Někteří již tuší - správně, je to lepek. Podle čtenosti dnešního článku a reakcí na něj, buď přijdu s pokračováním nebo celou tuto kapitolu uzavřu a dále se k ní vracet nebudu. Koneckonců, pokud máte stálého partnera nebo partnerku a vzájemně se přitahujete, vše se nakonec smrskne na stravu a na to, zda jejím vhodným složením váš sexuální život obohacujete nebo ne. Prostá chemie.

A proč by měl lepek ovlivňovat váš sexuální život a jeho kvalitu a kvantitu? Fakta - lepek a jeho působení na lidský organismus byl označen hned v několika studiích z poslední doby jako jeden z faktorů ovlivňujících chuť na sex a snižujích požitek ze sexu. A pokud vás ani toto neodradilo, zde jsou 4 hlavní důvody, proč by vyřazení lepku mohlo pomoci přehoupnout se přes “magickou” stosedmičku a hlavně si každou z těch chvilek skutečně užít.

 

Zažívací problémy

I kdybychom pominuli všechny další důvody, tento by nám postačil. Lepek stojí za spoustou zažívacích problémů, nadýmáním počínaje a vážnými poruchami metabolismu konče. Ano, nadýmání vaši chuť na sex nesníží, ale sníží pravděpodobnost, že k němu vůbec dojde. Naštěstí je tento stav zvratný - přechod na bezlepkovou stravu a alespoň dočasná eliminace dalších potravin, které nadýmání způsobují (např. luštěniny), vám k tomu může pomoci.

 

Nedostatek vitamínů a minerálů

Lepek dráždí vaše střeva a pokud ho to necháte dělat dlouho, pak váš zažívací trakt ztratí schonost absorbovat v plné míře vitamíny a minerály z přijímané potravy. Studie z roku 2002 to u pacientů s citlivostí na lepek jasně prokázala.

 

Stres spojený s nadprodukcí kortizolu

Asi si říkáte, co má společného lepek, sex a tento hormon produkovaný nadledvinkami. Hodně. Lepek způsobuje ve vašich střevech zánětlivé procesy (často spojené s výkyvy hladin glukózy v krvi) a vaše nadledvinky to řeší nadprodukcí kortizolu. Pokud se tak stane jednou za čas, tělo si s tím poradí. Děje-li se to ale často, vaše nadledvinky je jednoduše unaví a jejich schopnost vytvářet kortizol postupně zeslábne. To  se projeví na vaší energii a duševním stavu. Nedostatek kortizolu = únava a časté deprese. A v okamžiku, kdy takto nadledvinky vyčerpáte, vykašlou se i na produkci sexuálních hormonů a vaše chuť na sex je tatam. Studie jasně prokázaly spojitost mezi hladinami kortizolu a testosteronu.

 

Únava, deprese a náladovost

Tento bod bych si asi mohl odpustit. Je totiž logickým důsledkem dvou předcházejích bodů. Ta rovnice je neúprosná. Nedostatek vitamínů a minerálů + hormonální nerovnováha = únava, deprese a náladovost. A když k nerovnováze způsobené disfunkcí nadledvinek a tvorbě kortizolu přičtete obvykle následující krok, kterým jsou problémy s hormony tvořenými ve štítné žláze, mám nutkání přidat nad výsledek rovnice “²”… Až příště svému partnerovi či partnerce řeknete “jsem unavený” nebo “nemám na to chuť”, zamyslete se - s největší pravděpodobností za vaší odpovědí bude stát vaše nevhodná strava.

 

Hormonální rovnováha

Přesněji nerovnováha. Estrogen u vás, žen i testosteron u nás mužů hrají hlavní roli nejenom v sexuálním životě, ale zastávají i další funkce, jako např. při spalování tělesných tuků nebo tvorbě svalové hmoty. Jejich nedostatek tím pádem vede k závažným disfunkcím. A existují studie ukazující, že lidé se záněty střev, způsobených intolerancí na lepek, nedokáží řádně produkovat (= ustáleně, bez výkyvů) hormony jako testosteron nebo estrogen. Stejné studie ukazují i to, že vyřazením lepku je naše tělo schopno vrátit produkci hormonů do optimálního stavu.

 

Tak jak? Přesvědčil jsem vás? Pokud ano a vy si i tak nevíte rady, doporučuji vám přečíst si články o lepku vydané těsně po našem startu. V nich jsou i základní informace o tom, kde všude lepek najdete i alternativy u položek, bez kterých se vy osobně neobejdete nebo se ani nechcete obejít (mouky, pečivo, atp.). Většina receptů uveřejněná na našich stránkách patří mezi bezlepkové a protože jsme zjistili, že nám tento životní styl vyhovuje a dělá nám dobře, budeme ho i nadále propagovat = můžete se tak těšit na další recepty, které vás mohou dostat na tu správnou cestu ;-) A třeba za rok si tu “107” svíčku skutečně zapálíte ;-)  

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn