-
Zveřejnil:
Martin Novotný - Komentáře: 0
-
Štítky:
Jste ospalí nebo jste se včera dostatečně nevyspali a potřebujete se probrat? Máte 20 minut k dobru? Pak byste měli něco zkusit. Něco, co je o dost efektivnější, než dát si šlofíka nebo šálek kávy.
Zkuste šlofíka a kávu zkombinovat ;-) Této metodě se říká "kávový šlofík".
Asi to bude znít šíleně, protože v obecném povědomí všichni máme, že kofein si se spánkem zrovna netyká. Ale pokud se nadopujete kofeinem předtím, než si dáte šlofíka a usnete na maximálně 20 minut, pak zjistíte, že zkombinovat krátký spánek s efektem kofeinu lze. Zde je vědecké vysvětlení.
K objasnění principu fungování kávového šlofíka, musíme nejprve pochopit, jak přesně nás kofein ovlivňuje. Poté, co je v tenkém střevu vstřebán a vstoupí do krevního řečiště, putuje do vašeho mozku. Zde se váže na receptory, které na sebe obvykle vážou molekuly podobného tvaru, tzv. adenosiny.
Adenosiny jsou vedlejším produktem mozkové činnosti a pokud se v mozku nahromadí ve větším množství, navážou se na tyto receptory a výsledkem tohoto procesu je, že se cítíme unavení. Pokud ale přístup k těmto receptorům zablokuje kofein, adenosiny nemají šanci. Jak vtipně popsal Stephen R. Braun v knize "Buzz: The Science and Lore of Alcohol and Caffeine", je to jako kdyby někdo strčil špalek dřeva pod hlavní brzdový pedál mozku."
Kofein nedokáže zablokovat kompletně všechny receptory - o to, které zablokuje a které ne, musí s adenosiny bojovat.
A zde je ten trik kávového šlofíka - spánkem adenosin v mozku přirozeně likvidujete. Když si dáte více jak 15-20 minutového šlofíka, je ze velká pravděpodobnost, že upadnete do tzv. hlubokého spánku, ze kterého se váš organismus dostává delší dobu (pozn. VyváženéZdraví - kompletní spánkový cyklus trvá cca 45 minut). Ale kratší šlofík vás nedostane do tzv. spánkové ochablosti a kofeinu trvá právě cca 20 minut kofeinu, aby se přes zažívací trakt a krevní řečiště dostal do vašeho mozku a navázal se na pokud možno co nejvíc receptorů ;-)
Pokud si tedy dopřejete právě toho +/- 20 minutového šlofíka, váš mozek se dokáže zbavit maximálního množství adenosinu právě v čase, kdy do něj doputuje kofein. Ten pak nemusí bojovat s přesilou adenosinu, efektivněji obsadí receptory a jeho účinek na vaši čilost bude vyšší.
Studie na Loughborough University ve Velké Británii zjistila, že "záměrně unavení" účastníci testů na auto-trenažéru udělali podstatně méně chyb, pokud jim bylo umožněno dát si kávového šlofíka oproti těm, kterým byl umožněn jen 15-minutový spánek nebo jim bylo podáno placebo (káva bez kofeinu). V případě té první skupiny výsledky nenarušil ani fakt, že někteří ze skupiny "kávový šlofík" nebyli schopni usnout a oněch daných 15 minut jen proleželi v polospánku.
Zajímavostí je, že existují důkazy o tom, že kávový šlofík může pomoci i lidem s relativně dlouhým obdobím bez dostatečného spánku. V jedné studii na 24 mladých mužích zkoumali vliv nedostatečného spánku (24 hodin bez spánku). Dvanáct z nich po dodání placebo nápoje zvládlo následné testy pozornosti podstatně hůře ve srovnání s jejich skóre výchozích testů, zatímco druhá skupina, které byly dopřány kávové šlofíky, zvládla následné testy na úrovni těch výchozích a to v průběhu celého následujícího dne.
Kávový šlofík není žádná věda. Bod jedna - vypijte šálek kávy. Teoreticky byste mohli kávu zaměnit za jakýkoliv kofein obsahující nápoj, ale čaje mají obvykle menší obsah kofeinu a energetické nápoje svoje negativa ;-) Pro orientaci uvádíme přehled nápojů a jejich obsah kofeinu.
Pokuste se vypít kofeinový nápoj co nejrychleji, ať si můžete dopřát co nejdelšího šlofíka po dobu, kdy bude kofein putovat přes zažívací trakt do krevního řečiště. Dělá-li vám problémy vypít větší dávku horké kávy naráz, zkuste ledovou kávu (ideálně neslazenou a bez mléka) nebo espresso.
Jakmile kávu dopijete, zkuste co nejrychleji usnout. I když se vám to napoprvé nepodaří, i celkové zklidnění a "polo-spánek" bude mít na vaši bdělost pozitivní účinek.
A nakonec, mějte na paměti, že byste se měli probudit do 20 minut - ještě předtím, než se dostanete do stádia hlubokého spánku a budete opět aktivní ve chvíli, kdy kofein začne plně působit na váš mozek.
Rádi bychom upozornili, že pokud se bavíme o kávě, máme na mysli kávu připravenou z čerstvě umletých kvalitních kávových bobů! Když nemáte jinou možnost, vezměte za vděk mletou kávou, která byla skladována v ideálních podmínkách (čerstvě otevřený sáček, který byl původně buďto uzavřený nebo v něm byl vzduch nahrazen dusíkem). I instantní káva sice obsahuje kofein, ale má z různých důvodů negativní vliv na náš organismus. A tak negativa často převyšují pozitiva!
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.