Může víno a čokoláda chránit srdce před smogem?

Výzkumníci říkají, že vliv znečištěného ovzduší se snížil u starších mužů, kteří konzumovali flavonoidy, ale doporučují další výzkum.

Strava bohatá na čokoládu, víno, ovoce a zeleninu může pomoci chránit lidi před nemocemi srdce způsobené znečištěním ovzduší, jak naznačuje nový výzkum. Vědci zjistili, že starší muži čelili méně změnám fungování srdce ve dnech s vysokými hodnotami smogu v případě, že jedli potraviny s flavonoidy, což jsou antioxidanty obsažené v rostlinách.

Například konzumací asi 100 g borůvek (zhruba tři čtvrtiny šálku) každý den se mohou chránit starší lidé před smogem v souvislosti s onemocněním srdce, řekl vedoucí výzkumník Jia Zhong, doktorand z Harvard School of Public Health.

"My jako jednotlivci nemáme žádné stálé prostředky, které by nás chránily před znečištěním ovzduší," uvedla Dr. Andrea Baccarelli, profesorka environmentálních epigenetiky na Harvard School of Public Health. “Máme však možnost, jak se můžeme chránit cíleně sami.”

Smogový vzduch může snížit schopnost srdce měnit jeho rytmus. Snížená variabilita srdeční frekvence byla spojena se smrtí z důvodu infarktu a srdečních onemocnění u starších lidí, řekl Zhong. “Zjišťovali jsme, zda najdeme nějaké faktory, které by mohly vliv poškození zmenšovat," řekl Zhong.

Výzkumníci se zastavili u flavonoidů, což jsou sloučeniny v rostlinách, které jim dodávají barvu. Flavonoidy jsou dobře známé antioxidanty - látky, které mohou zabránit nebo zpomalit některé typy poškození buněk.

Při své studii se výzkumníci zaměřili na 573 starších mužů z oblasti Bostonu, kteří se účastní studie stárnutí. Srovnali klinická měření u mužů s kvalitou ovzduší v jejich oblasti. Zároveň měli od mužů k dispozici vyplněné dotazníky s jejich stravou. 

Během doby delší než 11 let vědci zjistili, že muži měli tendenci trpět sníženou variabilitou srdeční frekvence, když hladina smogu vzrostla na dobu 48 hodin. Vliv smogu byl ještě horší u  mužů, jejichž genetika tendenci potlačit protein nazývaný “toll-like receptor 2” (receptor podobný genu Toll), který detekuje cizí látky a předává signály imunitnímu systému. Ale znečištění ovzduší a genetika měli mnohem slabší vliv u mužů, kteří přijímali vysokou hladinu flavonoidů v jejich stravě. Flavonoidy mohou pomoci chránit sdrce před rizikem znečištění ovzduší tím, že pomáhají regulovat imunitní systém organismu.

“Strava je tím rozdílem,” řekla Dr. Baccarelli. "Množstvím flavonoidů v čokoládě nebo borůvkách lze přeprogramovat naše geny." Vědci ale varovali, že by to nemělo být bráno jako doporučení k přechodu na čokoládové tyčinky nebo k velké konzumaci vína. "Budete-li jíst příliš mnoho kalorií, tak to nebude dobré pro vaše srdce," doplnila Dr. Baccarelli.

Dr.Baccarelli dodala, že kvůli tomu, že šlo o pozorovací studii, nedokazuje žádnou příčinu ani vliv spojení mezi flavonoidy a variabilitou srdeční frekvence. Bude nutné požadovat klinické studie předtím, než budou doporučeny případné změny ve stravování.
Výzkum byl naplánován tak, aby jeho výsledky byly prezentovány na výročním zasedání American Heart Association v Chicagu. Výzkum představený na lékařských setkáních by měl být považován za předběžný až do publikování v recenzovaném odborném časopise.

Dr. Russell Luepker, profesor epidemiologie a komunitního zdraví při University of Minnesota School of Public Health, souhlasil, že tyto výsledky by neměly nikoho vést k drastické změně stravy. "Existuje v této souvislosti celá spousta odkazů, které jsou spekulativní, a studie, která hovoří o možném spojení nemůže doplnit tyto spekulativní odkazy,” řekl Luepker. “Je to jen první krok. Potřebujeme mnohem víc, než začneme doporučovat lidem změnu stravy.“

 

Ať už se jedná o pozorovací či klinickou studii, dává nám to jistou naději. V každém případě můžete cíleně konzumovat čokoládu (od nás víte, že doporučujeme kvalitní a s vysokým obsahem kakaa) i borůvky, které flavonoidy obsahují. Dalšími bohatými zdroji jsou: pohanka, hrozny, meruňky, černý rybíz, jahody, třešně, švestky, ryngle, ostružiny, grepy, šípky. U zmíněného vína se můžete zaměřit na občasnou umírněnou konzumaci červeného vína - bílé víno nezůstává při fermentaci na slupkách, a proto v něm flavonoidy scházejí.

 

Zdroj: webmd.com

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés