-
Zveřejnil:
Martin Novotný - Komentáře: 0
-
Štítky:
Od našeho startu v srpnu loňského roku jsme psali o všech možných antioxidantech, které jsou lidstvu známé, ale ten nejdůležitější jsme opomněli. Možná i proto, že jsme se více věnovali potravinám, které antioxidanty obsahují. A tento antioxidant, kterému já důvěrně říkám “fontána mládí”, si dokáže tělo především vytvářet samo!
“Glutathion” co?
Seznamte se s glutathionem. Je to velmi jednoduchá molekula složená ze třech stavebních bloků bílkovin - cysteinu, glycinu a glutaminu. Tou zázračnou složkou glutathionu je pak sirnatá skupina SH. Pod pojmem síra se asi každému z vás vybaví něco nechutně páchnoucího a lepivého. A přesně tak se síra v glutathionu chová v našem těle. Podobně jako mucholapka na sebe zachytává vše nežádoucí, co v našem těle najde, včetně volných radikálů a jedů jako rtuť a dalších těžkých kovů.
Při normálních okolnostech je glutathion recyklován v našem těle a máme jej dostatek. Jeho recyklace selhává až v momentech silné toxikace. A tady je ten háček. Díky naší stravě, obsahující spousty nežádoucích látek, znečištění životního prostředí, stresu, chemickým lékům a špatnému životnímu stylu, naše těla nestíhají glutathion v dostatečné míře vytvářet… V metabolismu glutathionu hraje podstatnou roli i genetika - existují totiž geny, které dokáží výrazně zvýšit produkci několika enzymů nutných k tomu, aby se tři výše uvedené aminokyseliny spojily do žádaného tvaru a vznikla molekula glutathionu. Tento fakt nejspíš stojí za mnohdy nepochopitelným jevem, že někteří lidé vypadají i přes jejich nezřízený způsob života “dobře až do hrobu”…
A k čemu je dobrý?
V databázi PubMed (volně přístupná databáze lékařských studií a výzkumů) jsem našel přes 70.000 odkazů na glutathion a i přes tento fakt většina lékařů “moderní” medicíny nedokáže o glutathionu říci více, než to co jsem napsal v úvodním odstavci. A tím pádem ho ani využít v boji proti civilizačním chorobám, zánětlivým procesům a při podpoře zpomalení stárnutí. Pokud se pozastavíme u fenoménu stárnutí, pak glutathion právem patří mezi 2-3 top položky u většiny kvalitních (a obvykle i drahých) krémů, které minimálně na obalu a v reklamách tvrdí, že vás udělají o 10 let mladší. “Potvrzuje 8 z 10 žen” ;-). Jednou z velkých propagátorek glutathionu nejenom ve stravě, ale i atopicky je “zdravotní koučka” číslo jedna v Americe, JJ Virgin, která sama přišla s novou recepturou krému, jehož základní složkou je právě glutathion (a mj. i kmenové buňky z pestíku hořce alpského). A na co dalšího by se nám dostatečné množství glutathionu v těle mohlo hodit?
Pozitivně ovlivňuje:
- množství vaší energie
- svalové napětí
- detoxikace jater a ledvin
- zlepšuje mentální soustředění a "čistotu" myšlení
- zlepšuje kvalitu spánku
- zlepšuje kvalitu pokožky
- zvyšuje atletický výkon
- snižuje dobu regenerace po výkonu
- snižuje efekt stresu
Bojuje proti:
- rakovina
- srdeční onemocnění
- demence
- autismus
- Alzheimerova choroba
- autoimunitní onemocnění
- cukrovka
- onemocnění ledvin
- onemocnění jater
- Parkinsonova choroba
JJ Virgin (51 let), propagátorka glutathionu. Slečny a dámy - nechtěly byste ve své druhé půlce života vypadat stejně sexy?
5 tipů na zvýšení produkce glutationu
1. Zařaďte do jídelníčku více zelené listové zeleniny, která je bohatá na sloučeniny síry - brokolice, kapusta, růžičková kapusta, květák, atp. Podle posledních průzkumů se navíc ukazuje, že potravina s přirozeně nejvyšším obsahem glutathionu je živé nepasterované mléko! Další z potravin výrazně napomáhající produkci glutathionu je naše oblíbená kurkuma!
2. Pokud patříte mezi aktivní sportovce a doplňujete bílkoviny prostřednictvím “protein shaků”, pak se zaměřte na bioaktivní syrovátkový protein. Má především vysoký obsah jedné ze tří složek glutathionu - cysteinu. Jen bych rád upozornil na to, že se musí jednat o ne-denaturovanou syrovátku! Pokud máte poblíž osvědčeného a zpřízněného biozemědělce, který je vám schopen dodat nepasterované mléko, pak by vám měl být schopen dodat i tepelně neznehodnocenou syrovátku.
3. Hýbejte se! Jakákoliv aerobní pohybová aktivita na hranici 50-75% vašeho maximálního srdečního tepu pomůže - od každodenního joggingu až po silová cvičení (3x týdně 20 minut bohatě postačí).
4. Snižte svou stresovou zátěž. Nebo alespoň přehodnoťte to, co vy a vaše tělo jako stres vnímáte. Dovolím si vám k té druhé části dát malou radu - zamyslete se nad tím, co se stane, pokud se to, čeho se obáváte a kvůli čemu se stresujete skutečně, stane. Stojí to za ten stres a nápor na vaše tělo a mysl?
5. Pokud se rozhodnete využít potravinových doplňků, které produkci glutathionu ve vašem těle zvýší, pak se soustřeďte především na rybí tuk, N-acetyl-cystein, kyselinu alfa-lipoovou (ALA), vitamíny B6, B12 a foláty (všechny tři složky do sebe přijmete, pokud budete konzumovat dostatek potravin z bodu 1…), selen a vitamíny C a E, kolostrum a rovněž ostropestřec mariánský, jehož účinná složka silymarin prokazatelně tvorbu glutathionu podporuje.
Pokud vás můj článek zaujal a rozhodli jste se o hladinu glutathionu ve svém těle lépe starat, vřele bych vám doporučil zařadit do svého denního režimu především body 1 (přirozená strava) a bod 3 (pohyb). Já osobně žádné potravinové doplňky na podporu tvorby glutathionu cíleně nepoužívám (beru pravidelně rybí olej, ale ne z tohoto důvodu) a jsem s tím, jak vypadám a jak se cítím spokojený ;-) Záměrně jsem mezi výše uvedenými body neuvedl možnost příjmu čistého glutathionu jako potravinového doplňku. V ČR zatím není běžně tento preparát dostupný v nejvyšší kvalitě resp. vstřebatelnosti. Nalezli jsme pouze jeden zdroj, který patří mezi velmi nákladné potravinové doplňky. Problematice antioxidantů se věnuji celkem důkladně a tak mohu potvrdit, že na celosvětovém trhu je několik přípravků pro orální užívání - sám jsem před časem vyzkoušel v Německu vyrobený liposomální glutathion, který se navíc pyšní vysokou vstřebatelností. Můžete si také zkusit nechat aplikovat glutathion intravenózně - je nabízen různými klinikami (toto opět patří mezi ty dražší řešení).
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.