Kurkuma - "žlutý zázvor"

Dnes bych vám ráda přiblížila kurkumu, o jejíž léčivých účincích se postupně dovídáme z různých stran. V Asii se účinky kurkumy využívají již po staletí. Kurkuma je tam známa díky svým třem vlastnostem: jako koření, barvivo i jako tradiční léčivý prostředek.

Kurkuma dlouhá zvaná také žlutý zázvor, je rostina z čeledi zázvorovitých. Vlastním kořením je sušený oddenek (jako u zázvoru). Kurkuma dodává žlutou barvu koření kari, které u nás už svou popularitu získalo. Kurkumu ale nepoužívá při vaření každý a pokud, tak jen zřídka. 
U nás doma je však kurkuma mezi nejoblíbenějším kořením. Dáváme jsi skoro do všeho, kde to jídlo snese. Samotná sušená kurkuma nemá nijak výraznou chuť, a tak jí používáme jen kvůli barvě (polévka, rýže) nebo společně s dalším kořením, s kterým jde podle nás dohromady (římský kmín, černý kmín, česnek, atd.), do jídel čistě zeleninových nebo kombinovaných zelenina/maso. 

Ještě méně často se v našich kuchyních vyskytuje kurkuma čerstvá. V této podobě je její chuť velmi nečekaná a dodává i běžným jídlům zcela nový rozměr. Určitě si jí kupte, pokud na ní někde narazíte. Nebudete zklamaní. Jen pozor při krájení - zkuste na co nejmenší kousky - velmi silně barví nehty i kůži do žluta:-)

Úplně novou formu kurkumy přináší do našich kuchyní olej z kurkumy. Jeho použití je pohodlné a stejně přínosné. Olejová varianta je pro naše tělo lépe vstřebatelná než samotná sušená kurkuma, a to nejen proto, že účinky kurkuminu se při spojení s tukem zvyšují. Tento olej však nekoupíte zatím všude. Můžete nakoupit např. u firmy Biopurus, která jako jedna z mála již tento olej do naší země dováží.
 

Dále najdete některé zdravotní přínosy kurkumy a kurkuminu, které jsou vědecky doložené. 

Kurkuma obsahuje bioaktivní látky se silnými léčivými účinky

Léčivé látky v kurkumě se nazývají kurkuminoidy, z nichž nejdůležitější je kurkumin. Kurkumin má silné protizánětlivé účinky a je velmi silný antioxidant. Avšak obsah kurkuminu v kurkumě není nijak velký (asi 3% hmotnosti). 
Většina studií tohoto koření používá takové extrakty kurkumy, které obsahují hlavně kurkumin, a to ve výši 1g denně. Bylo by však velmi těžké dosáhnout takovou úroveň jen pomocí užívání kurkumy v jídle.
Bohužel kurkumin je špatně absorbován do krevního řečiště. Tomu napomáhá současná konzumace černého pepře, který obsahuje piperin, což je přírodní látka, která zvyšuje absorpci kurkuminu o 2000%.
Kurkumin je rozpustný v tuku, tak je dobrý nápad, vzít si toto koření s tučnějším jídlem.

 

Kurkumin je tak silný, že se svou účinností vyrovná některým protizánětlivým lékům.

Kurkumin je přírodní protizánětlivá látka

Zánět je pro tělo nesmírně důležitý. Pomáhá tělu bojovat proti cizorodým látkám a zároveň se podílí i na nápravě poškození. Bez zánětu by patogeny jako bakterie mohly snadno přemoci naše tělo a zabít nás. Ačkoli akutní (krátkodobý) zánět je přínosný, může se stát velkým problémem, když je chronický (dlouhodobý) a nevhodně zaměřený na vlastní tkáně těla. 
Nyní se má za to, že chronický zánět hraje hlavní roli v téměř každém chronickém onemocnění na západě. To zahrnuje srdeční choroby, rakovinu, metabolický syndrom, Alzheimerovu chorobu a různé degenerativní nemoci.
Proto vše, co vám může pomoci v boji proti chronickým zánětům, je potenciálně významné při prevenci a dokonce i léčení těchto nemocí. Ukazuje se, že kurkumin je silně protizánětlivý. Je tak silný, že se svou účinností vyrovná některým protizánětlivým lékům. Kurkumin ve skutečnosti zaměřuje více svých kroků proti zánětlivým procesům na molekulární úrovni. Bez toho, aniž bychom zabíhali do velkých detailů (zánět je extrémně složitý proces), klíčem k jeho odstranění je kurkumin jako biokativní látka, která bojuje proti zánětu na molekulární úrovni.
Několik studií dokazuje, že účinnost kurkuminu se vyrovná účinosti protizánětlivých léků s tím, že nemá žádné nežádoucí účinky.

 

Kurkuma výrazně zvyšuje obsah antioxidantů v těle

Škody způsobené oxidací jsou pokládány za jeden z mechanismů, stojící za stárnutím i za mnoha nemocemi. Oxidace je spojena s volnými radikály, vysoce reaktivními molekulami s nepárovými elektrony. Volné radikály mají tendenci reagovat s důležitými organickými složkami jako např. s mastnými kyselinami, bílkovinami nebo DNA. Antioxidanty ochraňují naše tělo před volnými radikály - to je hlavním přínosem antioxidantů.
Kurkumin je velmi silným antioxidantem, který dokáže neutralizovat volné radikály díky své chemické struktuře. Kurkuma ale také zvyšuje aktivitu ostatních, v těle tvořených antioxidačních enzymů. Dává tak volným radikálům dvojí zásah - přímo je blokuje a posiluje tělu vlastní antioxidační mechanismy.

 

Kurkumin zvyšuje množství neutrofinu v mozku 

Kdysi dávno se věřilo, že mozkové buňky (neurony) člověka ztrácí v jeho dětství schopnost dělit a množit se. Teď již víme, že tomu tak není. Neurony mají v určitých oblastech mozku schopnost vytvářet nová spojení a mohou se rovněž množit a zvyšovat tím své množství.
Jedním z hlavních hybatelů těchto procesů je neutrofin, což je hormon fungující v mozku. Spousta známých onemocnění mozku je spojována s nízkou hladinou právě tohoto hormonu. To zahrnuje deprese a Alzheimerovu chorobu. 
Kurkumin má schopnost hladinu neutrotrofinu v mozku zvyšovat. Díky tomu může být efektivní v oddálení nebo dokonce v léčení mnoha mozkových onemocnění a s věkem spojenou sníženou funkcionalitou mozku. Je zde rovněž možnost, že kurkumin dokáže zlepšovat paměť a činit vás chytřejšími. Díky reakcím na neutrofin to dává smysl, ale vše musí být ověřeno na kontrolních studiích na lidech.

 

Kurkumin pomáhá snižovat riziko srdečních onemocnění

Srdeční onemocnění jsou největším zabijákem lidstva. Ukazuje se, že choroby srdce jsou neuvěřitelně komplikované a přispívá k nim spousta faktorů. Mnoho z těchto faktorů dokáže právě kurkumin zvrátit. Asi hlavním přínosem kurkuminu při onemocněních srdce je jeho vliv na zlepšení funkce endotelia, vnitřní stěny cév. Je všeobecně známé, že špatná funkce endotelia je jedním z hlavních přispivatelů srdečních nemocí a zahrnuje disfunkci endotelia při regulaci krevního tlaku, ucpávání cév a dalších procesech.
Hned několik studií ukazuje, že kurkumin v tomto endoteliu výrazně pomáhá. Jedna ze studií konstatovala, že je stejně účinný jako cvičení, jiná účinky kurkuminu srovnávala s účinností léku Atorvastatinu. Kurkumin také snižuje zánětlivé procesy a procesy oxidace v těle, což je rovněž důležité při prevenci srdečních onemocnění.
V jedné ze studií 121 pacientů po bypassu koronárních arterií dostávalo buď placebo nebo 4 gramy kurkuminu denně, několik dnů před a několik dnů po operaci. Kurkuminová skupina měla o 65% nižší riziko srdeční mrtvice v průběhu hospitalizace.
 

 

Kurkuma obsahuje kurkumin, což je látka se silnými protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi. Většina studií používá výtažky z kurkumy, které obsahují velké množství kurkuminu.
Je známo, že chronický zánět se podílí na mnoha běžných západních onemocnění. Kurkumin může zasáhnout mnoho molekul, které hrají hlavní roli v zánětu.
Antioxidační účinky kurkuminu neutralizují volné radikály. Kurkumin stimuluje tělem produkované antioxidační enzymy.
Kurkumin zvyšuje hladinu mozkového hormonu neurotrofinu, který zlepšuje růst nových neuronů a bojuje proti degenerativním procesům v mozku.
Kurkumin má pozitivní účinky na několik faktorů známých tím, že hrají roli při srdečních onemocněních. Zlepšuje funkci endotelia, kde je velmi účinným protizánětlivým faktorem a antioxidantem.

Zdroj: AuthorityNutrition, DailyHealthClick

 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés