Zloději testosteronu

Další díly

V přechozím příspěvku s potravinami a živinami podporujícími tvorbu testosteronu jsem slíbil, že se v krátkosti zmíním o konkrétních látkách a faktorech, které naopak produkci testosteronu výrazně snižují. Budu se částečně opakovat, ale opakování je matkou moudrosti a v případě toho, co dělá muže muži mužem, to jistě nebude na škodu ;-)

 

Aromatáza aneb co se sójou?

Možná mne v reakcích pod článkem někdo obviní, abych přestal lidi strašit nebo přijde s obligátním “všeho s mírou”. Jsem na to připravený. U prvního argumentu přicházím s konkrétními studiemi. Například s tou z Afghanistánu, ze které vyplývá, že paštunským holčičkám roste v osmi letech pubické ochlupení a o pár měsíců později zažívají první periodu. Ani nějak netoužím vědět, co tříleté období, kdy se sever Afghánistánu potýkal s nedostatkem potravin a rád přijal pomoc ve formě dodávek sóji od OSN, udělalo s paštunskými chlapci… Na druhý argument pak obvykle odpovídám otázkou. Sója s mírou? OK. Pak asi platí “kokain s mírou”, “cigarety s mírou”, “absint s mírou”, že? Pokud o něčem vím, že je to prokazatelně škodlivé, žádné s mírou neplatí.

Často píšeme o škodlivosti Omega-6 mastných kyselin. Nabádáme k tomu, aby naši čtenáři vyloučili ony rafinované rostlinné oleje ze svého jídelníčku. Proč? Protože prvoplánovou eliminací domácí přípravy pokrmů na těchto olejích budeme schopni alespoň trochu ovlivnit celkový poměr Omega-6 k Omega-3, který celkově přijmeme! A protože nedokážeme ovlivnit složení tuků, na kterých jsou připravované pokrmy v restauracích, kde se všichni rovněž občas stravujeme, jedinou prevencí pro co nejlepší poměr těchto mastných kyselin je eliminace těchto 10:1 až 40:1 olejů doma. Ale pokud se bavíme o zdrojích, které jsou pro naše tělo prokazatelně škodlivé a identifikovatelné ve složení ať již na obalech v supermarketu nebo na jídelním lístku, lze se takovým potravinám vyhnout. Pokud by někdo chtěl přimíchat cigarety do čehokoliv, našli byste ve složení “tabák” jako jednu z položek. To platí pro kokain i pro sóju. Sója jako taková nemá nic, co by vám nemohly dodat ostatní rostlinné i živočišné zdroje. Přes 90% světové produkce sóji pochází z geneticky modifikovaného osiva. Jak jsme se již několikrát zmínili, sója obsahuje velké množství xenoestrogenů (můžete se potkat i s termínem fytoestrogeny), které naše tělo identifikuje podobně jako estrogeny (estrogen samotný, progesteron, atp.). Nadbytek estrogenů u žen způsobuje podobné deviace jako v případě paštunských holčiček a v pozdějším věku výraznou hormonální rovnováhu. U mužů pak jejich “zženštělost”, navenek se projevující především zakulatěním se v bocích a stehnech, růstem prsou a tukovými polštáři v podpaží. Sója rovněž patří mezi potraviny podporující tvorbu aromatázy, enzymu zodpovědného za přeměnu volného testosteronu v krvi na estrogen. Příjmem sóji tak vlastně dosáhnete dvojitého efektu - vaše tělo si vytváří více ženských hormonů a pokud vám v krvi nějaký ten mužský hormon koluje, zvýšené hladiny aromatázy se postarají o to, že se zbytky testosteronu přemění na estrogen…
Mezi další potravinové zdroje stojící za zvyšováním hladiny aromatázy v lidském těle prokazatelně patří slunečnicový olej, sojový olej (všechny ze sóji připravené produkty/meziprodukty s vyjímkou těch fermentovaných), olej ze světlice barvířské, kukuřičný olej a alkohol.

 

Bisphenol A (BPA)

I když se tato chemická látka přirozeně v žádné potravině nevyskytuje, dostane se do ní v průběhu zpracování. Možná jste si všimli na některých plastových láhvích s nápoji velkého loga popř. textu “BPA-free”. To značí, že láhev, ze které pijete, byla vyrobena procesem, který nezahrnoval tento jed. BPA je prokazatelně jednou z nejnebezpečnějších látek, která byla dříve ve velkém používána a dnes od ní potravinoví producenti dávají ruce pryč. A tak dnes na 99% nenajdete na českém trhu plastovou láhev, která by BPA obsahovala. To se spíš čas od času objeví alarmující informace, že některá ze státních inspekcí našla BPA v čínských hračkách pro naše nejmenší. Stejně jako v případě nápojů, kdy se BPA do nápoje z plastu uvolňuje, může se BPA uvolnit, pokud bude dítě “plastového kačera” ocucávat… Málokdo ví, že BPA je i přesto v našem životě stále přítomné. Je totiž složkou vnitřního potahu konzerv, který zabraňuje vzniku koroze a interakci obsahu s plechovkou jako takovou. U většiny kvalitních producentů vám kontaminace BPA z konzerv nehrozí. Ti nejlepší si již našli jinou cestu jak zabezpečit, aby obsah s obalem nereagoval a na takových obalech obvykle najdete i onu informaci známou z plastových láhví (BPA-free). Pozor bych si dal pouze u velmi levných konzerv méně známých producentů asijské provenience…

 

VELKÉ množství zeleného čaje…

Ne, nechci vás strašit… Zelený čaj patří společně s pramenitou vodou mezi to nejlepší, co můžete do svého pitného režimu zařadit… Pokud ale dáváte přednost testosteronu před množstvím antioxidantů, pak limitujte množství zeleného čaje na 3-4 šálky (šálek = 200ml) denně. Studie publikovaná v roce 2011 Journal of Experimental Biology ukazuje, že u osob pijících 5 a více šálků zeleného čaje byl zaznamenám pokles hladin testosteronu o 20% a to až po dobu 26 dnů… Zkuste proto snížit konzumaci zeleného čaje na přijatelnou úroveň a alternovat jej s jinými nápoji - pramenitou vodou, bylinnými čaji, maté, rooibosem, lapacho a dalšími. 

 

Oxybenzony, odpuzovače komárů, atd…

Abych udržel tento závěrečný článek na přijatelné délce, dám přednost jen výpisu dalších látek, které prokazatelně snižují hladiny testosteronu - pokud někdo bude mít zájem, rád dodám příslušné studie.

  • oxybenzony - látky, které možná najdete ve vašem balzámu na rty nebo krému na opalování; slouží jako “UV ochrana”; projděte si váš kosmetický arzenál a vyhoďte položky, které oxybenzon obsahují
  • odpuzovače komárů - vyvarujte se těch na chemické bázi a dejte přednost těm s esenciálním olejem z citronely jako účinnou látkou - na trhu citronelu najdete jak ve formě samostatného oleje, tak i ve formě svíčky ze včelího vosku s jeho příměsí… 

 

Snad vám tato mini-série na téma testosteron pomohla v lepší orientaci, jak docílit pro vás ideálních hladin. Z článků by mělo vyplynout, že testosteron není jen čistě mužskou záležitostí, hladiny testosteronu jsou úzce spojeny s hladinami estrogenů (= vysoké hladiny estrogenů našich čtenářek lze snížit tím, že podpoříte produkci testosteronu) a oněch ideálních hladin lze dosáhnout přirozenými metodami.

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn