Testosteron a vaše strava - jezte a buďte CHLAPI!

Další díly

Hned v prvním díle “testosteron 101” jsem se zmínil, že nejsem příznivcem potravinových doplňků pro podporu tvorby testosteronu a již vůbec ne anabolických steroidů. Níže vidíte mnou preferované zdroje:

 

Olivový olej

;-) Ne, nedělám si legraci. Mimo fakt, že olivový olej výborně chutná, je zdravý pro naše srdce a měl by být součástí jídelníčku každé české rodiny, poslední výzkumy rovněž ukazují, že muži, pravidelně konzumující olivový olej, zažili výrazný nárůst hladin testosteronu!

 

Fazole

Mají více bílkovin než jakýkoliv jiný rostlinný zdroj a mimo ně pak vysoký obsah zinku a železa. Všechny tři živiny pak výrazným způsobem přispívají k tvorbě testosteronu.

 

Oříšky

Mají hodně společného s fazolemi - pojí vysoký obsah zinku, bílkovin a také vitamínů skupiny B, složek nutných pro váš testosteron. Všímejte se především mandlí, para ořechů, kešu oříšků, vlašských a pekanových ořechů.

 

Česnek

Z předchozích dílů již více, že testosteron a jeho hladiny jsou úzce spojeny s hladinami kortizolu, stresového hormonu. Krátké a intenzivní zvednutí hladiny kortizolu tak, jak je zažívali naši prapředci (když je například honil rozzuřený mamut) jsou OK. Horší je, pokud máme vyšší hladiny kortizolu permanentní (signalizuje dlouhodobou chronickou zátěž a stres). Pak můžeme dát testosteronu sbohem. Allicin a quercetin, dvě účinné složky v česneku, prokazatelně potlačují produkci kortizolu v našem těle.

 

Losos

Omega-3 mastné kyseliny společně s kvalitním zdrojem bílkovin stojí ze důvodem, proč je losos na mém seznamu. Má rovněž vyšší hladinu vitamínu D oproti dalším rybám. A i vitamín D je podle lékařských studií další z klíčových živin pro zvýšení syntézy testosteronu.

 

Zelená listová zelenina

Květák, zelí, růžičková kapusta, brokolice, bok choy. Všechny tyto dobrůtky fungují tak trochu opačně, ale se stejným výsledkem. Díky vysokému obsahu indol-3-karbinolu totiž snižuje hladiny estrogenu u mužů. A snížení tohoto pouze k ženám často přiřazovanému hormonu rovná se automatické uvolnění cesty tvorbě testosteronu!

 

Hrozny červeného vína

Slupka této červené varianty obsahuje resveratrol, který prokazatelně blokuje enzym aromatázu. A ten je zodpovědný za přeměnu testosteronu v našem těle na estrogen. Narozdíl od vlivu resveratrolu na zdraví srdce alespoň tato jeho funkce zůstává potvrzena ;-) 

 

Vejce

Snad se nám již za těch půl roku podařilo přesvědčit vás, že na cholesterolu jako takovém není nic špatného. Úplně pomiňme fakt, že 80% cholesterolu, který nám koluje v žilách si vytvoříme v těle sami. Zbylých 20% vřele doporučuji doplnit pojídáním vaječných žloutků! Mimo "potraviny" typu včelí pyl často označované za "nejkompletnější potravinu na zemi" jsou to právě vejce, která vám dodají bílkoviny, tuky, vitamíny a minerály, které pro život potřebujeme! A proč jsou vejce na mém seznamu? Právě pro svůj obsah cholesterolu, který je klíčovým stavebním prvkem testosteronu v našem těle!

 

Dýňová semínka

Pomineme-li úžasný efekt pojídání dýňových semínek na vaši prostatu, pak jsou pro vás dýňová semínka i perfektním doplňkem stravy. Mějte je neustále poblíž a když vás chytne mlsná, dejte si jich rovnou plnou hrst - doplníte si své zásoby zinku, hořčíku, zdravých tuků/olejů a podpoříte vaši mužnost!

 

Hovězí

Kvalitní kus hovězího masa je skvělým zdrojem bílkovin, mastných kyselin a zinku. Podtrženo, sečteno - ideální potravina pro nastartování produkce "téčka" ve vašem těle ;-)

 

Fíky

Někdo fíky rovněž řadí mezi silná afrodisiaka. Tak či tak, díky vysokému obsahu manganu, zinku, železa, hořčíku a dalších minerálů jsou ideální svačinkou pro zdraví našeho srdce, svalové soustavy a hormonální produkci. Včetně produkce testosteronu ;-)

 

Ústřice

85 gramů ústřic vám dodá 500% doporučené denní dávky zinku. A ten stojí za mýtickou vlastností afrodisiaka a rovněž pak za výtečným pokrmem podporujícím tvorbu vašeho “téčka”. Mimo zinek pak obsahují ústřice méně známé aminokyseliny D-aspartanovou a N-methyl-aspartát. 

 

Ústřice jsem záměrně uvedl na posledním místě - asi se mnou budete souhlasit, že vás levněji vyjde panák olivového oleje, stroužek česneku nebo třeba hrst oříšků ;-) Jak jste si jako bystří čtenáři všimli, prakticky celým seznamem se jako červená nit vine společný jmenovatel všech mnou doporučených potravin - vysoký obsah zinku + obsah kvalitních bílkovin. I když je zinek jako ve většině případů lépe vstřebatelný ze živočišných zdrojů a narozdíl od rostlinných zdrojů jak losos, tak i hovězí obsahuje kompletní bílkovinu (se všemi esenciálními aminokyselinami), zde bych rád zvedl prst. Raději, než v nejbližším hypermarketu koupit "flákotu" hovězího nebo pár mražených filet lososa, zde bych volil opatrnější přístup a volil kvalitu. Pokud máte možnost koupit nebo někde v restauraci ochutnat lososa z volného odchytu, neváhejte. Stejně tak neváhejte v okamžiku, kdy se vám naskytne možnost koupit grass-fed hovězí. Jak u lososa, tak i v případě hovězího se totiž bavíme o úplně jiném nutričním profilu masa! Losos z akvakultur z Norska znamená 4-5krát nižší množství Omega-3 mastných kyselin a residua z "přežírání" granulemi ze sóji a rybí moučky. V komerčně chovaném skotu, resp. masu z něj pak očekávejte až 10krát nižší množství vitamínu D a zbytky antibiotik, herbicidů a pesticidů... A podobnou radu bych dal všem čtenářům při koupi vajec. Zkuste si koupit balení "eMek" za 2-3 Kč kus někde v diskontu, 10 kusů vajec na farmářských trzích (my kupujeme po 30 kusech s cenou 3,50 Kč za kus, ale spíše se setkáte s cenou kolem 4-5 Kč) a vejce rozklepněte. Rozdíl uvidíte na první pohled - vejce od slepic z volného výběhu mají sytě oranžový žloutek narozdíl od vybledlé žluté barvy žloutků od slepic z klecových chovů. Hádejte čímpak to asi je?  

A v posledním díle se těšte na seznam potravin a potravinových doplňků - zabijáků testosteronu!

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn