Testosteron, průvodce (nejen) pro MUŽE

Další díly

A na počátku bylo slovo… Ne, nebudu citovat z Bible ;-) Na počátku Té mé cesty bylo slovo testosteron a s ním je úzce spojená kniha Adama Borsteina a Johna “Romana” Romaniella Man 2.0, která shodou okolností vyšla v době, kdy jsem se začal pídit po informacích, jak přirozeně zvýšit produkci testosteronu v mém těle. A byla to právě tato kniha, která mne na současnou cestu navedla. Od té doby jsem jich koupil více a sloužily jako dárek k narozeninám mým nejbližším kamarádům. A díky afinitě Johna Romaniella k Evropě a jeho častým cestám na starý kontinent jsem měl možnost setkat se ním jak v Mnichově, tak později i v Praze. Roman mne přijmul do svého vnitřního kruhu a dnes mohu s potěšením konstatovat, že on je zase v tom mém (čas od času s ním konzultuji některé protokoly a workouty). Mimochodem, pokud vládnete angličtinou, veškeré detaily o knize, včetně možnosti zakoupení v knižní i elektronické podobě najdete zde: Man 2.0 Engineering the Alpha: A Real World Guide to an Unreal Life. A přečíst si více o Romanovi můžete na jeho stránkách Roman Fitness Systems. Adama Borsteina pak najdete na jeho blogu Born Fitness. Zkuste třeba některá silová cvičení, která na svých stránkách zveřejňují. A dobrá zpráva pro zaryté češtináře ;-) Kniha již vyšla i v našem rodném jazyce a zkoupit ji můžete třeba klliknutím na obal zveřejněný pod článkem! Ale zpět k testosteronu. 

Celá problematika je podle mého natolik obšírná a důležitá, že bych si jako obvykle v takových případech dovolil přijít hned se sérií článků. Začal bych všeobecným úvodem (tato část), pokračoval bych životním stylem ideálním pro navýšení hladin testosteronu a v poslední části bych pak čtenáře obeznámil s možnostmi suplementace. Ještě bych rád podotkl, že i když by se na první pohled zdálo, tento článek není určený jen pro mužskou část našich čtenářů, ale je plně poplatný i pro naše dražší polovičky. Testosteron není exkluzivně mužským hormonem (stejně jako estrogen není hormon kolující jen v krvi žen - každý máme a měli bychom mít yin i yang část svého JÁ) a i pro ženy budou tyto informace užitečné. A to úplně pomíjím možnost, že se vám tímto otevírá šance tak trochu poupravit životní režim vašich manželů a partnerů tak, abyste se nemusely stydět vzít svého partnera do společnosti nebo třeba na pláž ;-) A to nejdůležitější? Váš sexuální život, přeci…

 

Co to vlastně je testosteron?

Steroidový hormon patřící do skupiny androgenů (ostatní zástupci vám asi nic říkat nebudou…) produkovaný ve varlatech (Leydigovy buňky), u žen pak ve vaječnících. Chemicky je poměrně jednoduchý - vzorec vidíte výše.

 

Chybí vám “téčko”?

Pak budete vy nebo vaše drahé polovičky pozorovat následující změny:

 • nižší chuť k sexu
 • neplodnost (nedostatečné množství testosteronu vede k tomu, že se zárodečné buňky nedostanou v procesu spermatogeneze přes stádium meiózy (buněčné dělení)
 • snížená kvalita erekce, především pak ta noční
 • rychlé a časté změny nálad
 • snížení intelektu a rozlišovacích schopností
 • únava, deprese, vztek
 • snížení svalové hmoty a síly
 • vypadávání vlasů
 • snížení kostní hmoty a hustoty minerálů v ní
 • zvýšení tělesného tuku

 

Faktory stojící za snižujícím se množstvím vašeho “T”

I když vám přesné vysvětlení nejsem schopen podat (a na internetu najdete jen teorie jedinců, nikoliv potvrzené studie), mimo přirozený úbytek vzhledem k vašemu stoupajícímu věku za tímto politováníhodným faktem jednoznačně stojí:

 • zvýšené množství tělesného tuku, především toho v oblasti podbřišku (pánové, váš “pivní mozol”…), které vede ke zvýšené aktivitě aromatázy (viz příští díl)
 • oxidativní poškození tkání, ve kterých se testosteron vytváří
 • snížení synteze testosteronu ve varlatech
 • snižující se množství prekurzorů testosteronu, jako např. DHEA
 • špatné složení stravy
 • špatná funkce jater

 

A jak to bude vypadat, když ho budete mít dostatek?

Jednoduše si odmyslete “ne” a nebo změňte “polaritu” u jednotlivých bodů o dva odstace výše ;-) Dostatečné množství testosteronu kolující ve vaší krvi vám výrazně pomůže k:

 • bohatšímu sexuálního životu a jeho prožití, včetně patřičné erekce 
 • adekvátní plodnosti 
 • nárůst, resp. udržení svalové hmoty (ne bez alespoň “udržovacího” režimu cvičení, pánové…)

Zdá se vám, že výčet pozitiv, kterých se dočkáte, pokud se o hladinu testosteronu budete starat, není dostačně motivující? Nenechte se mýlit! Ten pocit “alfa samce” je něco, co se nedá popsat jednou či více odrážkami, pánové. Termín alfa samec není v mém článku používán stejně jako na různých fórech o svádění žen. Alfa samec není synonymem pro jedince s vidinou dostat za 365 dnů do postele 365 žen (i když o tom možná někteří z vás sníte). Alfa samec je o mužnosti, integritě postojů, vztahu a úctě k ženám, charismatu, znovunabitém pocitu (zdravé) žárlivosti vaší partnerky a životu žitému naplno. I ve čtyřiceti, padesáti, šedesáti... 

 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn