-
Zveřejnil:
Martin Novotný - Komentáře: 0
-
Štítky:
O našem vztahu ke konzumaci kvalitního másla naši čtenáři již vědí. A pokud nevědí, stálo by za zvážení podívat na na jeden z mých předchozích článků na téma Proč tloustneme, popř. na mou kritiku marketingové blamáže firmy Unilever. Posledních 50 let jsme úspěšně masírováni nízkotučnou/řepkovo-slunečnicovo-margarínovou lobby a jen velmi pomalu se dopracováváme k “prozření”. Výsledkem je to, jak jako generace vypadáme a jak se fyzicky a koneckonců i psychicky cítíme. A tak tento článek prosím berte jako “pošťouchnutí” tím správným směrem. Závěr, který trochu nelogicky uvádím na začátek, by měl být zhruba v duchu “nebojte se KVALITNÍCH živočišných tuků, umírněte se ve spotřebě rafinovaných rostlinných a dejte sbohem tukům emulgovaným (= margarínům)”.
Posledních zhruba 5 let se objevuje čím dál více studií potvrzujích fakt, že jak nasycené tuky (především ty živočišné), tak i cholesterol ve stravě, pomáhají redukovat zánětlivé procesy v těle a v prevenci srdečních chorob. A co jsou to zánětlivé procesy? Má “vědecká” definice zní: “Procesy, ke kterým dochází v jednotlivých tkáních při výrazné převaze volných radikálů nad antioxidanty”. A ta “nevědecká” pak: “Procesy, které se nám v těle dějí jako důsledek nerovnováhy”. Tvorba volných radikálů v těle je nezastavitelná (vznikají mimo jiné jako přirozený “odpadní” produkt při přeměně glukózy na ATP) a tak jde skutečně především o to, KOLIK jich v těle musíme mít a JAK DLOUHO jim dovolíme pohybovat se volně v našem těle a dělat paseku…
Stejně tak u srdečních chorob byl dlouhou dobu cholesterol oním pověstným ďáblem a nezaslouženě. Cholesterol jako takový totiž funguje podobně jako hasič. A napadlo vás někdy podezřívat hasiče z toho, že to jsou oni, kdo stojí za všemi požáry jen proto, že jsou u požáru obvykle jako první? Více než celkové množství cholesterolu (80% veškerého cholesterolu v našem těle si vytváříme sami a jen zbylých 20% přijímáme ve stravě) a poměr LDL k HDL cholesterolu se totiž ukazuje, že pro vznik a prevenci srdečních chorob jsou jako markery podstatnější jiné údaje, rovněž čitelné z krevního panelu - sLDL cholesterol, triglyceridy a C-reaktivní protein… A to, že je “něco špatně”, ukazují nejenom odborné studie, ale s barvou ven přicházejí i některé entity, které na tom, že lidstvo posledních 50 let mašírovalo slepou uličkou, mají výrazný podíl. A jsme zpět u médií, které na nás mají větší vliv, než jsme ochotni si připustit. Níže můžete vidět dvě obálky časopisu Time, jednoho z nejvlivnějších amerických časopisů. Tu z roku 1961, která zveřejnila závěry studie “sedmi zemí” Ancela Keyse, fungovala právě jako onen pověstný “spouštěč”. A tu z loňského roku jako přiznání barvy - včetně omluvy redakce za to, že svým vydáním z roku 1961 pomohla ke stavu, ve kterém se (nejenom) americká populace nachází teď. Konec úvodu ;-)
A teď již k jednotlivým důvodům, proč vzít máslo, sádlo, lůj a další živočišné tuky na milost a zařadit je zpět do vašeho jídelníčku!
Prospěch pro vaše srdce
Máslo jako takové obsahuje přibližně 63% nasycených tuků a jednou polévkovou lžící do sebe dostanete zhruba 31 mg cholesterolu. Již tato jedna věta možná přivedla některé jedince na pokraj srdečního infarktu. Časy se ale mění a tak teď již můžeme s jistotou říci, že konzumace másla stojí za:
- zlepšením hormonální regulace
- zlepšením funkcí buněčných membrán (nasycené tuky zvyšují jejich pružnost a udržují gluty-brány v dobré kondici, tzn. do buněk se dostávají živiny a z buněk metabolity)
- zvyšováním hladin HDL cholesterolu
- změnou LDL cholesterolu z sLDL (malé a “lepivé” částečky lipoproteinu stojící za ucpáváním cév) na větší částice LDL, které jsou prakticky neškodné
Sbohem, záněty!!!
Kontrola nad množstvím zánětlivých procesů v těle se ukazuje jako klíčová pro většinu nemocí současnosti. Mastné kyseliny jsou:
- nezbytnou a základní složkou vnějších buněčných membrán
- stojí jako prekurzor za tvorbou hlavních sexuálních hormonů (testosteron, estrogen, progesteron, atd.)
- hrají nezaměnitelnou roli v buněčné signalizaci (způsob, jakým komunikují tkáňové buňky mj. s naším centrálním nervovým systémem a předávají informace o tom, čeho mají v tom konkrétním okamžiku nedostatek a naopak čeho jim přebývá)
- kontrolují zánětlivé procesy
Již několikrát jsem se v předchozích příspěvcích zmiňoval o velmi nepříznivém poměru Omega-6 a Omega-3 mastných kyselin. Omega-6 mastné kyseliny jsou až na výjimku (GLA) silně prozánětlivé a Omega-3 naopak pomáhají záněty hojit. Neznamená to, že bychom měli všechny zdroje obsahující Omega-6 mastné kyseliny z naší stravy vypustit! Poměr Omega-6 vs. Omega-3 by měl být 2-3:1 (já osobně doporučuji poměr 1:1). Problém je v tom, že většina rafinovaných rostlinných olejů má tento poměr 20 a více ku 1 (v těch nejlepších případech pak zhruba 10:1…). A jaký že tuk má ideální poměr Omega-6 ku Omega-3? “Modří již vědí” ;-) Ano, je to právě máslo!
Zdroj vitamínu K-2
O tomto vitamínu, který je (s vyjímkou natto) svázaný pouze s živočišnými tuky, jsme již psali ve zvláštním článku. Asi jeho nejdůležitější funkcí je správná distribuce vápníku v těle. Dostatečné množství vitamínu K-2 v našem těle dokáže nejenom pomoci v tom, že nám nebudou “vápenatět” cévy, vytvářet se žlučníkové a ledvinové kameny, ale především navede vápník do míst, kde je žádoucí - do našich kostí a zubů. Nedostatek vitamínu K-2 rovná se vysoké riziko vzniku osteoporózy!!! Můžete se prolévat (UHT nízkotučným) mlékem jak chcete a osteoporóze nezabráníte. Doplním-li před “mlékem” ještě “UHT polotučným”, tak osteoporóze naopak výrazně pomůžete… Jedním z mála faktorů, které mimo dostatku pohybu dokáží proti vzniku osteoporózy účinně bojovat, je právě dostatečný příjem vitamínu K-2! A která že potravina jej má dostatek? “Modří již vědí”… ;-)
A v příští půlce této oslavné básně na máslo se můžete těšit na další tři důvody ;-)
Jen pro ujasnění… Výše uvedená fakta platí pro tzn. grass-fed máslo, tj. nikoliv pro máslo vyrobené z mléka krav krmených zrnem a silážemi… Pro onen termín grass-fed neexistuje kvalitní český ekvivalent a i proto jsme vysvětlení tohoto pojmu přidali do našeho A-Z indexu. Důležité je pamatovat si, že jakýkoliv produkt pocházející z tohoto zdroje (skot chovaný po celý rok na pastvě, která je v 99% rovněž udržována bez zbytečného chemického hnojení; neustále nepřeočkovávaný antibiotiky, nekrmený granulemi se sojou a masokostní moučkou, atp…) má zcela jinou nutriční hodnotu!!! Když to vztáhnu na výše uvedené důvody, pak má grass-fed máslo lepší poměr Omega-3 k Omega-6 mastným kyselinám, vyšší obsah vitamínu K-2, vyšší obsah vitamínu D, atd.! A kde takové grass-fed máslo koupit a jak je na tom cenově ve srovnání s tím, které vévodí na pultech hypermarketů? Kdo si počká, ten se dočká ;-)
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.