Škodlivá mammografie → zákaz nutný!

Ne, to není jen náš názor, ale i závěr nejnovější studie připravené Nordic Cochrane centrem pod vedením Petera C. Gøtzsche a zveřejněné v Journal of the Royal Society of Medicine! 

Není to poprvé, co se tomuto tématu věnuji a i když je mi jasné, že vyvolá bouřlivé reakce, neodpustím si tuto příležitost v naději, že alespoň jedné z naších čtenářek otevřu oči. 

Informace o tom, že geny BRCA1/2 mohou být spuštěny právě expozicí rentgenem při screeningu rakoviny prsu se objevují poslední dobou častěji, než by bylo kapitánům tohoto multi-miliardového byznysu příjemné. Přičtěte k tomu fakt, že na jednu pozitivní diagnózu připadá pět negativně-pozitivních (pěti ze šesti žen odcházejících z mammografu s nálezem následně lékaři po kontrolní biopsii sdělí, že to byl “planý poplach”…) a tak se nelze divit, že zájmové skupiny spojené s tímto zlatým dolem udělají cokoliv. Příkladem může být bizardní představení projektu #prsakoule v pořadu Jana Krause. Mladičké slečně, jíž určitě nezávídím to, co si musela prožít, jsem věřil jen poslední větu. “Rozhodla jsem se z toho všeho vytěžit maximum.” O příliv sponzorských darů se jistě bát nemusí. Ani zmínka o výživě, jen “naučte se samovyšetření” a “zajděte si na preventivní prohlídku”… Za chvíli tu opět máme měsíc prevence rakoviny prsu a s ním i všechny rádoby-celebrity řadící se pěkně do řady s připnutou růžovou stužkou, aby vyrazily na pochod Prahou a dalšími městy. Doufající, že si jejich účasti všimne přinejmenším nějaký ten bulvární novinář a ony budou spojovány s “dobrou věcí”. 

 

Jsem si jistý, že pokud by screening byl (fyzickým) lékem, byl by již dávno stažen z trhu. Peter C. Gøtzsche

 

Studie Nordic Cochrane Centre mimo jiné konstatovala známé fakty. Přes všechny kampaně vyzývající k hromadnému “preventivnímu screnningu” došlo pouze k masivnímu nárustu nálezů rakovinového bujení v “časném stádiu”, popř. ve “stádiu nula”, nikoliv však ke snížení mortality. Gøtzsche navíc přišel se šokující úpravou nad-diagnostiky - podle jejich studie se jedná o 52%!!! Takže dámy, každá třetí z vás, které po návštěvě mammografu lékaři sdělí smutnou zprávu se může těšit na to, že se po 10-14 dnech neskutečného stresu dostaví úleva… Zajímavá informace pro bylo konstatování, že i v případě negativně-pozitivní diagnostiky dochází dost často k “preventivnímu přeléčení” a to velmi agresívními formami - lumpektomií, masektomií, chemoterapií i ozařováním (!!!). 
Gøtzsche si je velmi jistý dopadem zveřejnění jeho studie, ale vychází z toho, co pokládá za nejdůležitější - pokles či nárůst celkové mortality a zde čísla hovoří jasně. A celý problém popisuje následujícím způsobem:

 

Mammografický screening byl od samého začátku propagován na podkladu tří jednoduchých slibů, které se všechny ukázaly jako liché: zachrání život a ženská prsa díky tomu, že zachytí rakovinu v časném stádiu. Screening se v případě záchrany životů ukázal jako neúčinný - nezapříčinil prodloužení života, resp. snížení úmrtnosti na rakovinu prsu. Jen zvýšil počet diagnostik a s nimi spojených zákroků - masektomií, chemoterapie a ozařování. Jsem přesvědčený, že pokud by mammografický screening byl lékem (poznámka VyváženéZdraví - myšleno tabletou, kapslí), byl by již dávno stažen z trhu. Spousta léků byla takto stažena. Přesto, že pomohla poměrně velkému počtu pacientů, výrazně poškodila zdraví menší skupiny pacientů. U mamografického screeningu je situace opačná. Velmi málo, pokud vůbec někdo, z návštěvy screeningu benefitoval a podstatně větší skupině uškodil. To je jedním z důvodů, proč např. oficiální úřady ve Švýcarsku nejenom zrušily veškerou podporu mammografického screeningu, ale uvažují o jeho plném zákazu.

 

A aby toho nebylo pro farmaceutické firmy dost, University College London zveřejnila v žurnálu EbioMedicine informaci o tom, že se jim podařilo identifikovat hormon regulující BRCA1/2 geny a zároveň i menstruační cyklus. Nedostatek tohoto hormonu, známého pod zkratkou OPG v krvi byl označen jako hlavní aktivátor BRCA1/2. Dostatek OPG v krvi blokuje bílkovinu zvanou RANKL, která rakovinu prsu vyvolává. Přestože je studie ve stádiu pokusu na zvířatech, jeví se jako nadějná. Můžeme se (v našem životě) dočkat času, kdy si ženy s touto genetickou mutací namísto dobrovolné masektomie prostě vezmou pilulku, která jim do těla OPG dodá nebo nabudí jeho syntezi. I když se toho dříve či později chytnou ty samé firmy a začnou OPG vyrábět ve velkém, budete vy ženy ušetřeny traumatu žít bez toho, co vás dělá ženami. Angiolino, Angiolino…

 

Většina studií v plném znění se k našinci nedostane - pokud si neplatí plný přístup (což my ano), musí se spokojit pouze s extraktem. Nordic Cochrane Center v rámci šíření závěrů studie připravilo 15-stránkový materiál se shrnutím toho nejdůležitějšího a tak s Vámi zde sdílíme i anglickou verzi, německou verzi a rovněž tak strojový (Google Translate) překlad z anglické verze do češtiny. Jen upozorňuji, že z časových důvodů nebylo možné dokument projít a opravit do skutečné češtiny či jej přeložit bez pomoci internetu - v případě nejasností doporučuji nechat si přeložit sporné/nejasné pasáže z výše uvedených EN/DE verzí někým, kdo těmito jazyky vládne...

Reference:
Mammography screening is harmful and should be abandoned
EBioMedicine, 2015; doi: 10.1016/j.ebiom.2015.08.037

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn