Zima, mráz? Tipy & triky pro silnější imunitu

Zima je alespoň podle kalendáře v plném proudu, ale právě poměrně vyšší teploty znamenají zvýšené riziko nachlazení a chřipky, jak nyní mohu často kolem sebe vidět. Naštěstí máme možnost sáhnout do “světa rostlin” po nějakém podpůrném prostředku, abychom zůstali zdraví. Spolu s trochou zdravého rozumu, který při výběru uplatníme, se můžeme i v těchto dnech cítit bezpečně a zůstat zdraví. 

 

Bakteriální či virové onemocnění?

Lidé si tato dvě onemocnění často pletou, a tak si pojďme společně udělat trochu jasněji: 

Bakterie jsou živé, jednobuněčné organismy. Mohou přežít na různých neživých plochách. Pokud žijí uvnitř těla, obvykle se vyskytují mezi buňkami svých hostitelů. Existují miliardy bakterií, které kolonizují naše těla, a jen hrstka z nich je považována za škodlivé. Náš život vlastně na zdravých bakteriích závisí kvůli jejich mnohačetným funkcím v našem těle. V případě, že není správná rovnováha mezi dobrými a špatnými bakteriemi, tak mohou infekce získat v našem těle převahu. 

Viry vyžadují žijícího hostitele, rostlinu nebo zvíře, kde se mohou množit. Infiltrují buňku a žijí v ní, aby se reprodukovaly. Viry mění genetický materiál hostitelské buňky z její normální činnosti tak, aby produkoval více virů. V důsledku toho je hostitelská buňka zničena a uvolňuje viry, které infikují další buňky. Viry mohou žít po určitou dobu mimo hostitele, ale nemohou se tak rozmnožovat.

Ve chvíli, kdy je člověku špatně a rozhodne se pro návštěvu lékaře, se nabízí řešení za pomoci antibiotik. Antibiotika mohou zabít bakterie, ale nemají vliv na viry. Nicméně často se stává, že antibiotika jsou chybně předepsána na infekci, kterou ve skutečnosti způsobily viry. Je proto důležité, trvat u lékaře na testování, které může určit skutečnou příčinu. 

Další možností jsou antivirotika. Antivirové léky mohou snížit rozšiřování virů, ale nemohou je zastavit úplně. Některé vakcíny mohou pomoci zabránit šíření specifických virů nebo snížení závažnosti onemocnění, ale u mnoha z nich se prokázalo, že jsou účinné pouze částečně proti některým specifickým kmenům.

 

Jak se šíří chřipka a nachlazení?

Viry chřipky a nachlazení se šíří hlavně kapénkovou formou, resp. v kapičkách uvolněných při kašli, kýchání nebo mluvení. Tyto kapičky mohou nakazit další lidi v okruhu až 6 metrů! Proto jízda do práce a z práce hromadnými prostředky může v chřipkovém období způsobit během krátké chvíle doslova epidemii. 

Méně časté je, když se dotknete nějakého povrchu nebo předmětu, na kterém je virus a pak si sáhnete na ústa nebo nos. Přesně takhle jednoduše se mohou virové částice přenášet. Veřejná doprava, školy, přeplněná nákupní centra, kino, divadlo, sportovní kluby, a další podobná místa zvyšují vzhledem k množství lidí riziko přenosu. Jsou momenty, kdy vás v první chvíli nějaké riziko ani nenapadne. Mezi takové osobně řadím např. nutnost zmáčknout tlačítko na přechodu pro chodce. Nemůžete-li jinak, zkuste zmáčknout tlačítko ohnutým kloubem jako byste chtěli na něj zaťukat:-)

Možná vás překvapí, že člověk s chřipkou může nakazit další lidi už jeden den před propuknutím příznaků a až na sedm dní poté, co se u něj nemoc rozvine. Nicméně děti mohou přenášet virus i po sedmi dnech… Symptomy se objevují od jednoho do čtyř dnů poté, co vstoupí do našeho těla. Takže můžete vlastně přenést na další lidi chřipku ještě předtím, než vůbec o nemoci víte. Navíc mohou být někteří lidé infikováni virem chřipky, ale nemají žádné příznaky. Během této doby, tito lidé se mohou šířit virus na ostatní. Při nachlazení jsou lidé nejvíce nakažliví první dva až tři dny. Nachlazení není obvykle nakažlivé po uplynutí jednoho týdne. 

Jak víme, chřipka může vést u některých lidí k vážným komplikacím, zejména u těch jedinců, kteří mají narušený imunitní systém. Komplikací může být bakteriální zápal plic, dehydratace či zhoršení některých dalších vašich onemocnění. V takovém případě je nutné vyhledat odbornou pomoc a neléčit chřipku vlastními silami. Bohužel prohlášení typu “Na chřipku se neumírá” už dávno neplatí.

 

Máte chřipku nebo jste nachlazeni?

Příznaky nachlazení se často projevují postupně. Patří k nim kašel, kýchání, ucpaný nos nebo výtok z nosu, bolest v krku a občas bolesti hlavy. Může dojít také mírné únavě a bolestem těla. Horečky jsou obvykle mírné nebo žádné.

Naopak chřipkové příznaky se objevují náhle. Sem řadíme horečku, zimnici, těžké bolesti těla, žaludeční nevolnost, nechutenství, vyčerpání a bolesti na hrudi. Pokud se objeví i kašel, je obvykle suchý a bez hlenu. Bolesti hlavy jsou časté, ale bolest v krku je vzácná a většinou nemáte rýmu. 

Příznaky u nachlazení obvykle vyvrcholí během dvou až tří dní a odezní během sedmi až deseti dní. Chřipka obvykle pomine za týden, ale únava často trvá několik týdnů. U dětí může kašel přetrvávat déle než 10 dnů.

 

Je “střevní chřipka” opravdu chřipka?

Chřipka je obecně onemocnění dýchacích cest ale ne onemocnění žaludku či střev. Nevolnost, zvracení nebo průjem mohou být způsobeny mnoha různými viry, bakteriemi nebo parazity. Ty mohou někdy důsledkem chřipky, ale jsou jen zřídka jejími hlavními příznaky. Tyto problémy se vyskytují častěji u dětí než u dospělých.

 

Očkování?
 
Na toto téma jsme už psali, ale mohu zopakovat, že očkování proti chřipce je kontroverzní téma. Ovšem už i nové studie otevřeně přiznávají některé potenciální problémy. Naše informace jsou takové, že výsledek očkování proti chřipce je více než žalostný už i proto, že viry každý rok mutují. Je to tedy hlavně příjem pro farmaceutické společnosti bez velkého přínosu pro naše zdraví. Pro účely nachlazení žádné vakcíny neexistují, protože jsou způsobovány velmi širokou škálou virů, které neustále mutují a mění se. 

 

Použijte “selský rozum”

Samozřejmě existují věci, které můžete sami udělat, abyste nákaze odolali, ochránili vlastní zdraví či případně snížili závažnost a dobu probíhající nemoci, a to jak u nachlazení tak u chřipky.

  • Věnujte pozornost svému okolí. Pokud lidé kolem vás kašlou, kýchají či smrkají, držte se od nich dále. Plánujte svůj nákup v takovém čase, kdy minimalizujete styk s velkým množstvím lidí. Takže např. v pátek odpoledne je v obchodech vždy velmi rušno. 
  • Myjte si ruce často teplou vodou s mýdlem na přírodní bázi - ty nezpůsobují rezistenci vůči antibiotikům. Mechanické mytí rukou také pomáhá odstraňovat viry a bakterie.
  • Dávejte si pozor na vše kolem vás, když se pohybujete ve veřejných prostorách či na různých akcích. Nedotýkejte se své tváře. Často se totiž dotkneme nějakých ploch, aniž si to uvědomíme. Následné šáhnutí na ústa či nos po dotyku povrchu s nějakými patogeny bývá jedním z nejčastějších způsobů přenosu virů.
  • Dostatečně spěte. Pomůžete tak svému tělu regenerovat a lépe odolávat vnějším útokům.
  • Aktivně ovládejte hladinu stresu pomocí takových praktik jako je meditace, chi kung, tai chi, jóga a jednoduché zklidnění. Už jsme psali o tzv. vydýchání se v krizovém momentě.
  • Mějte stále po ruce zdravou stravu včetně takových věcí jako jsou různé směsi oříšků a semínek, kapustových čipsů, mrkvových hranolek, ovoce a různé zeleniny. Za sebe hlasuji za častější zařazování stále nedoceněné červené řepy, kysaného zelí a zvýšenou konzumaci zelené listové zeleniny. Minimalizujte příjem cukru a jídel z rychlých občerstvení (=junk food, fast food). U cukru bylo prokázáno, že okamžitě po konzumaci potlačuje imunitní funkce, což může trvat i několik hodin.
  • Zařazujte do vaší stravy takové zdravé oleje jako jsou kokosový a olivový. Zvyšují pocit nasycenosti, bojují proti zánětům a mají antimikrobiální vlastnosti.
  • Používejte ve vaší kuchyni byliny s antivirovými účinky. Sem spadá rozmarýn, tymián, oregano, kurkuma, česnek, cibule a mnoho dalších.
  • Pravidelně se prohřívejte a hydratujte za pomoci různých čajů a polévek. Zde mohu zmínit pár druhů koření se zahřívajícím vlivem na náš organismus: zázvor,  paprika, pepř, kmín, kurkuma, vanilka, anýz, hřebíček, skořice, kardamom. Není třeba jejich konzumaci přehánět, ale občas si na ně vzpomenout se hodí :-)

 

Přeji vám do dalších dní i dobrou náladu, která přispěje k posílení vaší psychiky a tím pádem obranyschopnosti.

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés