Proč tloustneme a tloustneme - důvod VII.

Další díly

 

Pokračujeme 7. dílem našeho seriálu důvodů, proč jsme jako civilizace tlustější a tlustější. Předchozí části:

I. díl - Jíme více "junk-foodu" (vysoce-zpracované a průmyslově upravené potraviny)

II. díl - Spotřeba cukru raketově stoupá

III. díl - Lidé přiberou nejvíce o dovolených a svátcích a následně již kila neshodí

IV. díl - Počátky epidemie obezity jsou jasně spojeny s publikováním a propagací nízkotučné diety

V. díl - Pijeme více slazených nápojů a ovocných džusů

VI. díl - Potraviny jsou levnější než kdykoliv předtím

 

Nespalujeme tolik kalorií při práci (jako dříve)

 

Graf denního výdeje energie při práci v rozmezí 1960 - 2010 (horní linie muži, spodní linie ženy)

Zdroj: Church TS, et al. Trends over 5 Decades in U.S. Occupation-Related Physical Activity and Their Associations with Obesity. PLoS One, 2011.

 

Tak u tohoto důvodu člověk nemusí mít diplom z jaderné fyziky, aby jej pochopil... Ano, mechanizace a automatizace a následně přenesení spousty činností na "bedra" počítačů a jiných přístrojů nám sice ušetřily spoustu "lopoty", ale namísto abychom uvolněný čas nahradili jinou, kalorie spalující aktivitou, prosedíme jej před televizí, a surfováním na internetu. I moje mladá manželka ještě pamatuje, že musela prádlo namáčet, než ho dala do vířivé pračky, a poté máchat několikrát zvlášť ve vaně a následně vyždímat ve ždímačce. Vydat tolik energie jen kvůli vyprání jedné dávky prádla, už dnes nikdo nemusí. Sám pamatuji, kolikrát jsme museli pomáhat s mícháním těsta, protože to na mamku bylo těžké. A dnes? Různé roboty usnadňující práci v kuchyni eliminovali spoustu lidské energie. A tak bych mohl pokračovat dál. Výsledkem je fakt, že za posledních 50 let se snížil náš energetický výdej o 100 kalorií. A to nevyváží ani skutečnost, že lidé dnes více cvičí.

 

Zdroj: FrontDoorFitness

 

Zkuste i v průběhu pracovní činnosti zapojit vaše svaly! Pár tipů od nás:

  • najděte si jiný způsob dopravy do/z práce, než autem - pěšky, na kole, koloběžce, MHD (u MHD - pokud vám to čas dovolí, vystupte jednu zastávku před vaší cílovou a zbytek cesty dojděte pěšky)
  • zapomeňte na výtah (platí i mimo práci ;-)
  • neseďte - pokud vám to vaše pracovní náplň umožňuje, pak se zvedněte ze židle a projděte se - po kanceláři, po chodbě
  • když vám nic jiného než sezení nezbývá, zkuste vyměnit vaši kancelářskou židli za nafukovací míč - díky nutnosti balancování zvýšíte váš kalorický výdej a vytvarujete si břišní svaly ;-)
  • máte-li domácí kancelář, zamyslete se nad investicí do "stojatého stolu" 
  • pokud si při poradách nemusíte dělat příliš poznámek (ani vaši kolegové) a jste organizátorem, zkuste být kreativní a navrhnout uspořádat poradu formou procházky v nejbližším parku ;-)
  • naplánujte si přestávky na protáhnutí - většina počítačů umožňuje nastavit nějaký časovač, který vás řekněme každých 45 minut upozorní na nutnost něco pro své tělo udělat - inspirovat se můžete třeba infografikou výše (doporučujeme stáhnout, vytisknout na A4 a nalepit vedle monitoru)
  • pokud máte více jak jednu možnost stravování, vyberte si tu, kterou máte dále od kanceláře a běžte pěšky - zvýšíte tak svůj metabolický výdej před i po jídle ;-)
Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn