Jak přestat s kouřením ve 13+1 tipech

1. Proč chcete přestat kouřit

Chcete přestat kouřit, ale víte vlastně proč? Důvod v duchu: “Protože to není zdravé” nestačí. K získání skutečné motivace potřebujete silný, osobní důvod, proč přestat kouřit. Možná chcete ochránit svou rodinu před vlivem pasivního kouření nebo chcete být vzorem pro své děti. Možná vás děsí myšlenka na rakovinu plic. Nebo možná chcete vypadat a cítit se mladší. Vyberte si dostatečně silný důvod, aby vydržel vaše nutkání si zase zapálit.

 

2. Jak na “absťák”

Začátkem roku může být lákavé zahodit cigarety a jednoduše prohlásit, že jste přestali. Ale když přijde “absťák”, už to tak snadné není. Asi 95% lidí, kteří se snaží přestat kouřit bez léčby a léků, končí neúspěšně. Důvodem je to, že nikotin je návyková látka. Mozek si zvykne na pravidelný přísun nikotinu a touží po něm. Pokud ho tělo najednou nedostává, vyskytnou se příznaky vysazení. Není tedy ostuda si nechat odborně pomoci.

 

3. Zkuste substituční terapii 

Když přestanete kouřit, můžete se bez nikotinu cítit frustrovaný, neklidný, depresivní nebo podrážděný. Touha po "jen po jednom šluku”, může být velmi silná. Substituční terapie může pomoci tyto pocity zmírnit. Studie navrhují nikotinovou žvýkačku, pastilky nebo náplasti, které mohou až zdvojnásobit vaše šance na úspěšné ukončení tohoto zlozvyku. Ale použití těchto výrobků během kouření se obecně nedoporučuje.

 

4. Požádejte o léky na předpis

Pro usnadnění skončení s kouřením bez použití produktů, které obsahují nikotin, požádejte svého lékaře o léky na předpis. Existují pilulky, které pomáhají snižovat chutě působením na chemické látky v mozku. Mohou také způsobit, že si budete kouření méně užívat, pokud si cigaretu dáte. Jiné léky mohou pomoci snížit nepříjemné abstinenční příznaky jako jsou deprese a neschopnost soustředit se.

 

5. Neusilujte o změnu sami

Dejte vědět svým přátelům, rodině a spolupracovníkům, že se snažíte přestat kouřit. Jejich podpora by mohla být účinná. Můžete se také připojit k nějaké skupině nebo se obraťte na poradce. Behaviorální terapie je druh poradenství, které vám pomůže připomenout váš úmyslu a držet se cíle. Kombinovace behaviorální terapie s produkty či léky nahrazujícími nikotin výrazně zvýší vaše šance na úspěch.

 

6. Zvládnutí stresu

Jedním z důvodů, proč lidé kouří, je, že jim nikotin pomáhá se uvolnit. Jakmile jednou skončíte, budete potřebovat další způsob, jak se vyrovnat se stresem. Zkuste pravidelné masáže, poslech relaxační hudby, jógu nebo tai chi. Pokud je to možné, vyhněte se stresovým situacím během několika prvních týdnů poté, co s kouřením přestanete.

 

7. Vylučte alkohol a další spouštěcí faktory

Některé činnosti mohou zvýšit vaše nutkání kouřit. Alkohol je jedním z nejčastějších spouštěcích mechanismů, a tak se snažte pít méně, hned jak přestanete. Pokud patří káva mezi vaše spouštěcí faktory, začněte pít na nějakou dobu čaj. Kouříte-li obvykle po jídle, najděte si místo toho něco jiného (např. čištění zubů nebo žvýkání žvýkačky) 

 

8. Ukliďte svůj domov

Jakmile vykouříte poslední cigaretu, vyhoďte všechny vaše popelníky a zapalovače. Vyperte veškeré oblečení, které je cítit kouřem, vyčistěte koberce, závěsy a čalounění. Použijte osvěžovače vzduchu, které vám pomohou zbavit se této známé “vůně” ve vašem domově. Jistě nechcete vidět ani cítit něco, co vám připomene kouření.

 

9. Zkoušejte to znova a znova

Je velmi běžné, že lidem úmysl nepodaří dotáhnout až do konce hned na poprvé. Mnoho kuřáků se snaží přestat kouřit několikrát, než se vzdají svých cigaret nadobro. Zvažte svoje emoce a okolnosti, které vedou k vašemu selhání. Použijte je jako příležitost pro další potvrzení vašeho odvykacího procesu. Poté, co jste se rozhodli zkusit znovu přestat, nastavte datum, kdy vykouříte poslední cigaretu, hned během následujícího měsíce.

 

10. Hýbejte se

Fyzická aktivita může pomoci snížit chuť na nikotin a zmírnit některé abstinenční příznaky. Pokud chcete sáhnout po cigaretě, obujte si místo toho svoje kolečkové brusle nebo boty na jogging a vyražte. Dokonce i mírné cvičení je užitečné. Může se jednat o procházku se psem nebo trhání plevele na zahradě. Extra spálené kalorie také pomohou při možném přibývání na váze, jakmile přestanete kouřit. 

 

11. Jezte ovoce a zeleninu

Nesnažte se držet nějakou dietu zatímco přestáváte s kouřením. Příliš mnoho nedostatku skončí pravděpodobně selháním. Zaměřte se místo toho na konzumaci většího množství ovoce a zeleniny a kvalitních mléčných produktů. Studie z Duke University naznačuje, že tyto potraviny dodávají cigaretám odpornou chuť. To vás podpoří v boji proti svým chutím zároveň poskytne živiny pro boj s chorobami.

 

12. Vyberte si svoji odměnu

Kromě obrovského zdravotního přínosu, je jednou z výhod množství ušetřených peněz, které byste jinak za cigarety zaplatili. Odměňte se proto tak, že část těchto peněz utratíte za nějakou zábavu.

 

13. Dělejte to pro své zdraví 

Váš úspěch přinese více než jen peněžní úsporu. Odvykání kouření má okamžitý přínos pro zdraví. Snižuje krevní tlak a snižuje puls po pouhých 20 minutách. Během jednoho dne se hladina oxidu uhelnatého v krvi vrátí do normálu. Během dvou týdnů až tří měsíců se snižuje riziko infarktu a vaše plíce začnou fungovat lépe. Mezi dlouhodobé přínosy patří snížení rizika ischemické choroby srdeční, cévní mozkové příhody, rakoviny plic a dalších typů rakoviny. 

 

K výše uvedeným tipům můžete přidat i alternativní metodu, o které jsme psali koncem listopadu. Těm z vás, kteří jste se skutečně rozhodli, že s kouřením přestanete, a bydlíte v Praze či to nemáte daleko, přidáme možnost vyzkoušení této metody. Jen zdůrazňuji, že vaše odhodlání by mělo být opravdové - váš silný postoj k dané věci je u této terapie velmi žádoucí. Pak se její úspěšnost velmi zvyšuje. Více si můžete přečíst ve zmíněném článku. Mgr. Irena Paděrová nabízí standardně tuto terapii na svých stránkách za 1200,- resp. 1100,- Kč. Vy máte tuto terapii možnost absolvovat za 800,- Kč na osobu. V případě „hromadné“ návštěvy (tzn. 2 a více osob najednou) vás vyjde terapie jen na 700,- Kč na osobu. Nabídka je platná jen do konce února 2015. Více ke slevě najdete zde.

Zdroj: www.webmd.com

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés