Jak na fenomén novoročních předsevzetí (včetně dárku pro vás)

Novoroční předsevzetí… Tak kolik jste si jich dali o středeční půlnoci vy? Máte představu, kolik předsevzetí jste si za uplynulá léta dali a kolik se vám jich ve skutečnosti podařilo dodržet? Že ne? Ani se vám nedivím - prohlášení typu “letos budu/začnu” a “letos nebudu/skončím” vyřknutá na přelomu starého a nového roku mají obvykle jepičí život. Ale problém není ani tak v načasování předsevzetí (i když… stačí sklenka něčeho silnějšího a nic vám pak nepřipadá nemožné), ale na několika jiných faktorech. Mí nejbližší tvrdí, že s vůlí problém nemám a že co řeknu, to taky udělám. Sám ale nejsem žádný “nadčlověk” a tak i já občas selžu. Také jsem už zjistil, že někdy méně je více, resp. příliš mnoho dobrých úmyslů dostává člověka zbytečně do stresu, pokud chce poctivě vše dodržet. Aby se to stávalo co nejméně, snažím se nyní stanovovat si své cíle na základě následujících kritérií:

 

Buďte S.M.A.R.T.

Předsevzetí “budu se více hýbat” jsou natolik pružná, že je při první příležitosti “ohnete”. Věřte mi. Asi jste již slyšeli něco o S.M.A.R.T. cílech (smart znamená v angličtině chytrý a jednotlivá písmena značí 5 parametrů, které by měly každé předsevzetí charakterizovat - měly by být konkrétní, měřitelné, dosažitelné, realistické a pokud možno časově omezené). A příklady špatně vs. dobře nastavených předsevzetí podle S.M.A.R.T. kritérií?

konkrétní - budu se více hýbat vs. alespoň 6.500 kroků denně
měřitelné - zhubnu 25 kg vs. zhubnu 10 kg
dosažitelné - zhubnu 25 kg vs. zhubnu 10 kg
realistické - na místní pláži získám titul “nejhezčí tělo roku” vs. nebudu se stydět vyjít na pláž v plavkách
časově omezené - zhubnu v průběhu roku vs. do července 2015 zhubnu

Jak by tedy jedno takové S.M.A.R.T. předsevzetí mohlo vypadat? Co třeba:

“Do července 2015 (časově omezené) zhubnu 10 kg (realistické/měřitelné/dosažitelné) tím, že denně nachodím 6.500 kroků a úplně eliminuji sladkosti (konkrétní), abych se mohl v plavkách ukázat na místní pláži.”

 

Buďte nohama na zemi

Svá předsevzetí byste měli limitovat na počet, který je v reálném životě zvládnutelný - stejně jako u zdraví a životního stylu doporučujeme postupné zavádění změn (pokud tedy zrovna nemáte “smrt na jazyku” a jediným řešením je radikální změna…). Rozdělíte-li si předsevzetí do kategorií typu “rodina”, “zdraví”, “kariéra”, atp., více než 3-4 cíle rovná se zvýšení možnosti selhání! Měli byste být schopni kdykoliv bez přemýšlení své cíle vyjmenovat ;-) Také pamatujte, že při stanovení cíle, který počítá s "účastí" dalšího subjektu, můžete také lehce selhat. 

 

Buďte “chlubílci”

Ukazuje se, že pokud se se svými plány a cíli svěříte svým nejbližším, zabijete takříkajíc “dvě mouchy jednou ranou” - získáte fanoušky, kteří vás podpoří v okamžiku, kdy budete na vážkách a třeba i vnitřně rozhodnutí, že svou snahu zbavit se nějakého zlozvyku nebo naopak získat nějaký pozitivní návyk a navíc pro vás bude těžší přiznat, že jste selhali - tento psychologický efekt, který má co dělat se sebedůvěrou skutečně funguje a pomůže vám ve chvílích, kdy byste to bez faktu, že o vašem předsevzetí ví např. vaše děti, již dávno vzdali.

 

Buďte pozitivní

Pokud se např. rozhodnete přestat kouřit, zkuste si v hlavě namísto “nechci umřít na rakovinu” utvořit nějakou pozitivní mantru - třeba “chci si hrát s pravnoučaty” ;-) I když se v loňském roce někteří jedinci snažili prosadit na poli “negativní motivace” (chytrý náramek Pavlok, který vám dá elektrický šok pokaždé, když nedodržíte, co jste si předsevzali), stále převládá více důkazů, že pozitivní motivace je skutečnou motivací a tou i zůstane! Moje manželka nebyla díky svému nastavení schopná pochopit, že někdo je ochoten dobrovolně negativní motivaci do svého života pustit. A přiznejme si: pozitivních informací a chvály máme kolem sebe méně než těch opačných. Je pak logické, že nám právě pozitivní motivace dělá dobře.

 

Vzhledem k tomu, že skutečně věřím bodu “buďte chlubílci”, sdílím svá vlastní předsevzetí i s vámi ;-) Nebojte se podělit se námi nebo se všemi čtenáři i o ta vaše! 

Má předsevzetí

Fitness - dokončit pět 1/2 maratonů, získat trifectu ve Spartan Race (vysvětlení pro čtenáře - absolvování všech tří typů Spartan Race v jedné sezoně), zajet kompletní Prague MTB Cup a dokončit certifikaci CrossFit I.
Zdraví - udržovat tělesný tuk pod 10%, úplně odbourat konzumaci UHT mléka (vysvětlení pro čtenáře - doma pijeme jen živé mléko od BioVavřinec nebo jiné skutečně čerstvé mléko, ale protože jsem velký piják kávy, občas si jí v kavárně dám s mlékem a hádejte, jaké to asi bude…), 12.500 kroků denně alespoň 5x týdně 
Kariéra - pokračovat v rozvoji projektu VyváženéZdraví.cz, psaní článků pro další weby i tištěná média, dokončit certifikaci MetabolicFitnessPro Level II. (funkční fyziologie)
Rodina - alespoň 5x týdně večer deskové hry, resp. společná aktivita (v zimě či při špatném počasí) nebo vyjížďka na kole či jiný společný sport (na jaře, v létě, na podzim), o víkendech alespoň jeden den půldenní výlet 

 

A na závěr malý dáreček ;-) Pokud jste si před necelým týdnem dali předsevzetí, které se týká vašeho zdraví a stravovacích návyků, pak by se vám mohl hodit Nákupní kompas, který jsme pro vás připravili! Jedná se o detailní přehled surovin, které podpoří váš zdravý životní styl - doporučujeme vytisknout jej na A4 papír a magnetem přichytit na ledničku, popř. si jej nosit s sebou na nákupy ;-) Nákupní kompas si můžete stáhnout po zalogování na našich stránkách zde.  

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn