-
Zveřejnil:
Martin Novotný - Komentáře: 0
-
Štítky:
Sport testery, ty z mého pohledu hloupé ("stopky na zápěstí"), chytřejší (ty propojené s hrudním pásem, popř. s čidlem kroků) a ty doopravdy chytré (integrovaná GPS, kompletní propojení s příslušenstvím, aplikace na chytrých telefonech, webový portál, atd.) jsou na trhu poměrně dlouho. Jak jde čas, přibývají funkce a nejrůznější integrace s dalším přílušenstvím a programy třetích stran. Úplně přeskočím kategorii těch nejjednodušších sport testerů - podle mého jsou to vyhozené peníze - každý trochu schopný telefon dokáže více. Ostatně - pokud se vám za sport tester nechce utrácet vůbec a vlastníte iPhone nebo telefon s Androidem, postačí vám hrudní pás a popř. čidlo kroků, které komunikuje přes protokol Bluetooth a k tomu si stáhnout jednu z aplikací, kterým se budu věnovat příští týden ;-)
Jako obvykle se v mém přehledu soustředím na lídry trhu a narozdíl od předchozích článků úplně vynechám ostatní alternativy - pokud si totiž dáte tu práci, zjistíte, že si další značky ve většině případů nechávají vyrábět sport testery i příslušenství od jedné z firem uvedených níže...
Garmin
Dlouhodobý hráč na poli GPS navigací, který své první (chytřejší) sport testery vrhl na trh jako jeden z prvních. Na jejich stránkách je hledejte pod modely označenými jako ForeRunner a ty skutečně chytré pak nesou jméno Fénix. U ForeRunneru začínají ceny pod 3.000Kč (model ForeRunner 10) a i za tu cenu můžete očekávat integrovanou GPS, spolupráci s hrudním pásem (další investice ve výši cca 1.300Kč) a informace o uběhnuté vzdálenosti, rychlosti, tempu, srdečním tepu a spálených kaloriích. To nejlepší, co může Garmin v řadě ForeRunner nabídnout, je model 910XT - mimo výše uvedené funkce máte možnost stáhnout si do něj tréninkové plány, funkce jako "virtuální tréninkový partner" a spoustu dalších možností, které využijete, pokud běháte pravidelně. A nejenom běháte - tento sport tester je vhodný i pro další aktivity, jako je cyklistika, plavání, apod. Sám jsem jej používal více jak 3 roky - do doby, něž Garmin zareagoval na vstup Suunto Ambit (viz níže). Garmin Fénix, dnes již druhá generace s označením Fénix 2, narozdíl od dřívejších modelů Garminu (a i těch současných, levnějších) nekomunikuje jen přes Garminu vlastní ANT+ protokol, ale i přes Bluetooth a tím umožňuje nejenom propojení s příslušenstvím třetích stran, ale i lepší integraci s chytrými telefony a přenos dat do počítače, resp. na webový portál Garmin Connect. Na detailnější výčet toho, co Garmin Fénix 2 umí se podívejte zde. Jsem dlouhodobým příznivcem Garminu a i díky jejich "prozření" ohledně možností Bluetooth u něj zůstanu - zvykl jsem si na kombinaci Fénix 2, hrudní pás, čidlo kroků a teplotní čidlo a využívám ji při bězích v terénu. Jejich portál Garmin Connect je přehledný a i díky integraci Garmin Vívofit jej používám prakticky denně. Jediné, co se dá Garminu vytknout je zastaralost vlastní "běžecké aplikace" na iOS, Garmin Fit - zasloužila by si oprášit a dostat se na úroveň toho, co nabízí hlavní konkurent Garminu na poli sport testerů, firma Polar.
Garmin ForeRunner 10
Garmin ForeRunner 910XT
Garmin Fénix 2
Polar
Polar začal a skončil u sport testerů (nejenom těch běžeckých), ale dělá je dobře ;-) S inovacemi nepřichází obvykle jako první a poslední dobou se mu stává, že ohlásí novinku a pak trvá několik měsíců, než se na trh dostane (např. chytrý cyklopočítač V650). Od samého počátku se ale soustředil na komunikaci přes Bluetooth protokol a tak jeho nejnovější řada sport testerů a příslušenství bez problémů spolupracuje s programy typu RunKeeper nebo Runtastic, kde sport tester plně nahrazuje chytrý telefon, který si jen přebírá informace z hrudního pásu, čidla kroků, atp. V kategorii chytřejších sport testerů bych si dovolil zmínit model FT60, který může díky zaměření na ženy (design, různá barevná provedení) být tím správným vstupním modelem pro vás, dámy ;-) Po počátečním nastavení a ve spolupráci s hrudním pásem vás totiž graficky (i pípnutím, které se dá vypnout...) upozorní, v jaké "zóně" se nacházíte - klidové, zvyšování kondice nebo spalování tuků ;-)
Velký vítr přinesl Polar uvedením posledního modelu sport testeru V800 - narozdíl od Garmin Fénix 2, který vypadá jako "outdoorové hodinky", V800 je doopravdy designový kousek a Polar s ním míří nejenom na běžce, ale i na triatlonisty. Jak se zmáčknutím tlačítka menu dostanete na výběr sportů, je to více jak jasné - swim, bike, run ;-) Poslední generace hrudních pásů Polaru (stejně jako Garminu a Wahoo zmíněného níže) má integrovaný další čip, který sleduje styl běhu a tak vás hodinky (popř. portál po nahrání dat) upozorní např. na špatný dopad na jednu nohu, možnou pronaci, atp. A podobně jako Garmin Fénix 2 vás poté, co zmáčknete tlačítko "stop" upozorní na nutnou dobu regenerace. Tyto funkce pokládám za nejvyspělejší, jelikož neberou v potaz jen tepovou frekvenci v průběhu aktivity, ale i předchozí aktivity, jejich délku, čas, atd. Já osobně celou sestavu (sport tester, čidlo kroků a hrudní pás - na cyklopočítač stále čekám...) používám pro běhy na silnici a určitě jí využiji i při triatlonu.
Polar FT60 (k dispozici i v jiných barevných variantách)
Polar V800
Suunto
Poslední z těch, kteří skutečně stojí za zmínku. Bylo to právě Suunto, které jako první přišlo na trh s modelem Ambit, na který následně reagoval jak Garmin, tak později i Polar a přestože Suunto Ambit je k dispozici již v třetí generaci, já osobně mám pocit, že malinko za oběma konkurenty pokulhává... Asi jediným odlišením je rozhodnutí Suunto otevřít vlastní software ve sport testeru veřejnosti (= programátorům) a umožnit tím rozvoj dalších aplikací, které jsou obvykle zdarma na stažení na Suunto portálu. Takže pokud například chcete vyběhat dva Budvary, které jste s kamarády zrovna vypili, stačí si do hodinek stáhnout konkrétní "mini-aplikaci", zadat do ní "dva kousky" a vyběhnout na trať ;-)
Suunto Ambit3 včetně hrudního pásu
Za týden jsem tu znovu s přehledem těch nejlepších sportovně zaměřených aplikací pro chytré telefony ;-)
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.