-
Zveřejnil:
Martin Novotný - Komentáře: 0
-
Štítky:
Další díly
V dnešním díle bych se rád zmínil o další skupině z těch základních chytrých zařízení sledujících zdraví - po tlakoměrech, pulsmetrech a oxymetrech to budou "chytré váhy".
Na trhu se objevily zhruba ve stejnou dobu jako první chytrá zařízení na měření aktivit (krokoměry a přístroje na měření kvality spánku, kterým se budu věnovat příští týden) a teď zažívají největší boom. Mimo zavedené značky se tak můžete setkat i s produkty, které se "narodily" jako logické pokračování vývoje, obvykle spojené s úspěchem ostatních produktů, ať jimi byl úspěch jiného zařízení (Fitbit krokoměry ––> FitBit Aria váha, Wahoo fitness zařízení ––> Wahoo Balance váha) nebo úspěch aplikace pro chytré telefony (Runtastic aplikace ––> Runtastic Libra váha). K tomu si připočtěte firmy, které svůj byznys založily na přesně měřících osobních vahách v dobách, kdy nikdo o něčem takovém, jako je chytrá váha, ani neuvažoval, jako např. značky Omron nebo Tanita. Obě dvě zmíněné firmy se teď všemožně snaží vzít si zpět část trhu, která jim před "komunikační érou" právem patřila. Nechci tato zařízení hanit, ale bez ohledu na jejich dostupné funkce jen kopírují to, co je již dostupné na vahách lídra trhu, firmy Withings...
Vlajkovou lodí firmy Withings je model WS-50 Smart Body Analyzer. Standardní funkce? Ty, které najdete u konkurenčních produktů - měření hmotnosti, vaší tepové frekvence, obsahu tělesného tuku (BF%) a koeficientu BMI (jak BF%, tak i BMI je propočítáváno na základě předem dodaných dat pro jednotlivé uživatele váhy - výška osoby, věk a pohlaví). Funkce navíc? Je to především kontinuální monitoring stavu vzduchu v místnosti, kde máte váhu uloženou. Stavem vzduchu mám v tomto případě na mysli množství kysličníku uhličitého, jehož koncentrace se zvyšuje v okamžiku, kdy pobýváte v místnosti (= dýcháte) a nevětráte ji. I z tohoto důvodu bych vám vřele doporučil umístnit váhu ve vaší ložnici - budete mít tak lepší přehled o stavu vzduchu během noci. V případě vysoké koncentrace CO2 můžete další noc větrat více. Druhou nadstandardní funkcí je pak upozornění na blížící se přeháňky. Váha totiž komunikuje s vaším chytrým telefonem prostřednictvím Bluetooth, ale i prostřednictvím Wifi připojení, přes které dodává právě data o úrovni CO2 a "předpověď počasí". Díky překladu vaší IP adresy na fyzickou adresu se spojí s meteorologickým serverem a pokud se k vám blíží přeháňky nebo trvalé deště, na displeji váhy se zobrazí "deštníček". Po několika měsících používání této váhy ale musím konstatovat, že spolehlivější je podívat se z balkonu - váha mne nabádá podstatně častěji vzít si s sebou deštník, než je následná realita...
Withings Smart Body Analyzer WS-50
Další nespornou výhodou váh Withings je pak jejich integrace do dalších (především fitness) programů na chytrých telefonech. I přestože se jedná o základní integraci (většinou jen aktuální hmotnost, doplněná jen u některých programů o BF% a BMI), kterou nabízejí i všechny další značky vah na trhu, málokterý známý program nabízí integraci jiné značky).
V neposlední řadě bych pak zmínil vlastní aplikaci firmy Withings, která v sobě graficky skvěle integruje výsledky všech Withings zdravotně zaměřených přístrojů (tlakoměr a data z něj, váha a data z ní, krokoměr a data z něj) a navíc i integraci dat z programu RunKeeper (fyzická aktivita) a FitnessPal (spotřeba kalorií).
Obrázek č. 1 z aplikace fy. Withings (data shora dolů): grafické znázornění celkového zdravotního stavu, krevní tlak/puls (výstup z Withings tlakoměru), váha/BF%/BMI (výstup z Withings váhy), porovnání aktuální váhy s váhou z minulého týdne, aktivita (z krokoměru Withings Pulse, který momentálně přes den nepoužívám...)
Obrázek č. 2 z aplikace fy. Withings (data shora dolů): sledování spánku (z krokoměru Withings Pulse, který se ukazuje jako jeden z lepších pro tyto účely), kalorický výdej (data z propojeného programu RunKeeper), kalorický příjem (data z propojeného programu FitnessPal), obsah CO2 a teplota v místnosti (data z Withings váhy)
Je nutno dodat, že každý z výše uvedených parametrů má v rámci aplikace hned několik obrazovek s detaily.
Mé doporučení, co se chytrých vah týče, je jednoznačné: Withings. Budete-li z jakéhokoliv důvodu volit jinou značku, zde je přehled firem, které chytré váhy vyrábějí:
Medisana
iHealth
FitBit
Wahoo
Omron
Tanita
Runtastic
V příští části se můžete těšit na přehled již avizovaných krokoměrů a měřičů aktivit ;-)
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.