-
Zveřejnil:
Martin Novotný - Komentáře: 0
-
Štítky:
Další díly
V dnešní části přehledu "chytrých zařízení" pro sledování zdravotních parametrů bych se rád k krátkosti zmínil o pulsmetrech a oxymetrech. První část věnující se tlakoměrům najdete zde.
Pulsmetry
Jedna z kategorií produktů, která zažívá velký boom i díky tomu, že pro měření pulsu je možno použít i alternativních, z mého pohledu méně přesných způsobů měření. Mimo poměrně přesný odečet v rámci měření krevního tlaku manžetovým tlakoměrem se můžete např. setkat s měřením založeným na prosvícení prstu bleskem na fotoaparátu chytrých telefonů a následným měřením pulsu na základě změn zachycených fotoaparátem (nebo spíše "live" kamerou). Na podobném principu funguje i aplikace na chytrých telefonech, kterou namíříte na svůj obličej a ta prostřednictvím kamery "odezírá" změny na obličeji v místech, kde Vám na kůži prosvítají/pulsují cévy. Pro co nejpřesnější měření doporučuji určitě investovat do manžetového tlakoměru, který Vám puls spolehlivě odečte, popř. si do Vašeho chytrého telefonu stáhnout aplikaci, která Vám orientačně ukáže hodnotu Vašeho pulsu a to ve spoustě případu zadarmo. Sportovcům bych pak určitě doporučil investici do kvalitního hrudního pásu, který Vám bude tepovou frekvenci měřit průběžně při tréninku/závodu - z těch nejlepších bych jmenoval firmy Garmin, Polar, Suunto a nově pak Wahoo.
Garmin hrudní pás
Pulsní oxymetry
Oxymetry jsou přístroje měřící hladinu okysličené krve v procentech. Hladina se snižuje u kuřáků, stresem a např. při vytrvalostních sportech, kde vidím hlavní přínos sledování tohoto parametru. Jeho pravidelným odčítáním je totiž možné (v kombinaci s jinými, spíše subjektivními, informacemi) vypočítat dobu nutnou pro rekonvalescenci po tréninku nebo po závodu nebo předejít přetrénování. V této souvislosti bych rád zmínil zajímavou službu RestWise, která slouží právě k tomuto účelu a sám jí využívám. Všechny pulsní oxymetry spolupracující s chytrými telefony (= naměřenou hodnotu nezadáváte nikam ručně, ale automaticky se Vám ukládá do aplikace, popř. na cloud, odkud na ní mohou mít přístup aplikace třetích stran) pracují na podobném základu, jako samostatné pulsmetry, tzn. odečítáním z Vašeho prstu. Obvykle vypadají jako "přerostlý kolíček na prádlo s displejem", který si nasadíte na Váš ukazováček a počkáte, až se procento okysličené krve ustálí na konkrétním čísle. Jednou z firem, která nabízí širší sortiment "chytrých zařízení" včetně oxymetru je iHealth, ale najdete jich na trhu velké množství, takže se dál o samostatných oxymetrech zmiňovat nebudu. Rád bych ale upozornil na Tinké Zensorium, zařízení, které Vám mimo hladiny okysličené krve změří i další hodnoty - puls, HRV (variabilita srdečního tepu), dechovou frekvenci, atp. Ale o tom až v části IV.
iHealth oxymetr
Tinké Zensorium
V dalším díle se budu podrobněji zabývat osobními váhami.
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.