Zdravotní ukazatele pod kontrolou, část I. tlakoměry

Další díly

Pokud by člověk posuzoval úspěšnost České Republiky v rámci EU po 10 letech působení prostřednictvím porovnání dostupnosti konkrétního typu zboží (v tomto případě elektronických trackerů sledujících a měřících jeden nebo více zdravotních parametrů), asi by byl závěr o její úspěšnosti tristní. I tak je základní výběr dostupný v ČR natolik široký, že pokládám za důležité přijít s jednoduchým přehledem - recenze jednotlivých značek a modelů přijde později.
V dnešním příspěvku bych se rád zaměřil na tlakoměry.

Tlakoměry
Troufám si tvrdit, že zde dlouhodobě zavedeným výrobcům konvenčních (= s telefony, PC nebo online úložišti propojenými) tlakoměrů takříkajíc ujel vlak - žádná z oněch velkých firem v mém přehledu nefiguruje a pokud nějaký “propojený” tlakoměr ve svém sortimentu nabízí, přišla s ním pozdě a onu hlavní vlnu nezachytila. Dostupné tlakoměry se podle způsobu připojení dají rozdělit do dvou skupin, těch s “drátovým” připojením pomocí konektoru na telefon a těch bezdrátových s připojením pomocí technologie Bluetooth, popř. WiFi. Díky dlouhé a prozatím neúspěšné snaze úředníků v Bruselu dotlačit výrobce telefonu k domluvě na standardizaci konektorů (telefony se systémem Android využívající standardní, popř. upravený microUSB konektor versus Apple se svým vlastním konektorem…) vidím jednoznačný trend v čím dál tím masivnějších prodejích verzí s bezdrátovým připojením. Druhou možností rozdělení je pak místo měření - na trhu především k dostání manžetové modely na paži a modely na zápěstí. Co se přesnosti týče, jsou na tom srovnatelně (sám vlastním dva modely na paži a jeden na zápěstí a nezaznamenal jsem nějaké významější odchylky v měření) a tak si troufám tvrdit, že modely na zápěstí díky své kompaktnosti nakonec v prodejnosti ty pažní porazí.

Withings
Leader na trhu přicházející neustále s dalšími a dalšími modely. Pokud hledáte jednu značku, která nabízí kompletní sortiment zařízení sledujících zdravotní parametry (takových je více) a všechny integrované do srozumitelného a přehledného prostředí jak na Vašem telefonu, tak i na pod heslem přístupné “cloudové” stránce (zde Withings jednoznačně vede), pak je tato značka tou, o které by jste měli uvažovat. V současnosti Withings na svých stránkách nabízí pouze jeden model (bezdrátový, pažní), ale díky poměrně dlouhé době působnosti firmy na trhu se Vám může podařit koupit za dobrou cenu i jejich kabelem propojený model (pracuje pouze s 30-pinovou verzí iPhonu, ale bez problémů funguje i s iPhone 5/5S díky 30-pin - Lighting redukci - sám tento model i nadále používám). Výhodou bezdrátového modelu je jeho univerzálnost, co se připojení týče - díky Bluetooth konektivitě pracuje bez problémů s telefony na plarformě IOS i Android.

Withings Bluetooth tlakoměr
Withings Bluetooth manžetový tlakoměr
 

Medisana/iHealth
Podobně jako Withings mají ucelený sortiment (tlakoměry, pulsmetry, osobní váhy, atd.), ale jejich nedostatkem je výrazně horší integrace výsledků do nějakého uživatelsky přívětivého prostředí (o problémech s připojením Bluetooth osobní váhy Medisana, popř. třech různých iPhone aplikacích iHealth, které člověk potřebuje pro zobrazení dat z iHealth sortimentu někdy příště).

iHealth Bluetooth tlakoměr na zápěstí

iHealth Bluetooth tlakoměr na zápěstí

ostatní
Ano, všichni ostatní výrobci jdou hodit do tohoto posledního pytle, jelikož ničím výrazně nevynikají - obvykle si nechávají vyrábět jejich tlakoměry od jednoho z výše uvedených nebo jsou jejich produkty, i když revoluční (podkožní čipy, tlakoměry ve formě “náplasti”, atp.) ve stádiu vývoje nebo předprodukčních vzorků a ještě jim nějaký ten čas potrvá, než si své místo na slunci vydobudou. 

Příště se můžete těšit na část II. - pulsmetry a oximetry.

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn