Vitamín D3 - i rakovinové buňky již vědí

O důležitosti vitamínu D jsme již párkrát psali. Narozdíl od ostatních vitamínů jej nemusíme nutně přijímat v potravě - bohatě postačí vystavit se blahodárným slunečním paprskům. Těch ale v našich zeměpisných šířkách nemáme zase tolik a navíc je tu strašák kožních melanomů, který se ale vzhledem k UVB paprskům poslední dobou ukazuje skutečně jen jako strašák. Hlavně s přihlédnutím k níže uvedené studii - ta ukazuje na zdravotní přínosy dostatečných hladin vitamínu D právě vzhledem k rakovině (proto ta parafráze oblíbené hlášky "a modří již vědí" v názvu článku) a k těžko změnitelné statistice hovořící o tom, že stravou přijmeme zhruba pouhých 10% doporučené denní dávky vitamínu D...

Vitamín D patří do skupiny vitamínů rozpustných v tucích, společně s vitamíny A, E a K. Vitamín D z pohledu biochemie ve skutečnosti není vitamín, ale hormon, který pomáhá ve střevním traktu s absorbcí vápníku, zinku, železa a hořčíku.

Vitamín D můžete najít v některých potravinách, ale především jej může vaše tělo vytvořit samo v okamžiku, kdy na pokožku dopadnou UVB paprsky. Asi nemusím dodávat, že na odkrytou kůži - “chytat bronz” přes oblečení kvůli tvorbě vitamínu D nefunguje. Stejně tak nefuguje vyhřívání se za okny vašeho auta nebo domova - sklo záření nutné pro nastartování tvorby vitamínu D spolehlivě zachytí. Snad nemusím dodávat, že pokud se natřete krémem s UVB blokem, máte rovněž smůlu - vitamín D nezískáte. Pokud ale vyrazíte mimo špičku (tj. kolem poledního -/+ 2 hodiny) na terasu nebo krátkou procházku a odhalíte své ladné tělo, pokožka paprsky zachytí a vitamín D pošle směr “játra/ledviny” k aktivaci. Následně vitamín D především pomáhá k odchytávání vápníku v krevním řečišti, odkud jej posílá tak, kam patří - do kostí. Společně s vitamínem K2 tím mimo jiné zajistí, že se naše cévy nezanášejí vápenitým plakem (kalcifikace). 

Ještě zpět k té expozici. Poslední výzkumy ukazují, že i krátké, deseti až třiceti minutové slunění stojí za produkcí až 10.000 IU vitamínu D. Narozdíl od potravinových doplňků s vitamínem D dokáže naše tělo účinně regulat vlastní produkci a v případech vyšších dávek slunečního záření část vyprodukovaného vitamínu D rozloží - intoxikace “slunečním” vitamínem D tak nehrozí.

 

Doporučenou denní dávku vitamínu D lze získat 30-60 minutami slunění...

 

Vitamín D a aktivace imunitního systému

Správná distribuce vápníku není ale jedinou funkcí vitamínu D. Často opomíjená a velmi důležitá funkce je ve stimulaci imunitního systému a jeho role v boji proti infekcím a nemocem včetně rakoviny. Kalcitriol (látka, na kterou je vitamín D přeměněn v játrech) funguje jako budíček pro náš imunitní systém a skutečně aktivní imunitní systém se k rakovinovým buňkám chová podobně jako k infekčním baktériím a virům.

Vitamín D rovněž nabuzuje produkci glutathionu, které naše tělo následně využívá na likvidaci následku oxidativního stresu způsobeného volnými radikály a prozánětlivými cytokiny. Jelikož jsou zánětlivé procesy jedním z rizikových faktorů a spolučinitelem vzniku rakoviny, cokoliv se schopností omezit následky působení volných radikálů a zánětlivé procesy jako takové se ukazuje jako výborná prevence a účinná léčba rakoviny.

Máme k dispozici hned několik pozorovacích studií naznačujících, že právě vitamín D může být oním činitelem schopným snižovat riziko hned několika typů rakovin včetně rakoviny tlustého střeva, rakoviny prsu, prostaty a vaječníků. Zde je nutné zmínit i fakt, že vitamín D, kolující v našem těle, je částečně ovlivněn i genotypem. Muži s tzv. “bb” genotypem mají podstatně nižší hladiny 25-hydroxy vitamínu D v krevní plasmě a o 57% vyšší riziko rakoviny prostaty ve srovnání s muži genotypu “BB”.

 

Význam vitamínu D - vnímají jej i rakovinové buňky 

Poté, co je vitamín D přeměněn na kalcitriol, naváže se na receptor (VDR), aby mohl být aktivován. VDR funguje jako spínač hned několika genů, rozbíhajích mnoho fyziologických procesů v tenkém střevu, kostní tkáni a imunitním systému. Nachází se v buněčném jádru a najdeme jej ve většině orgánů našeho těla včetně prostaty, mozku, srdce nebo např. nadledvinek.

A co má znamenat název tohoto odstavce? Vědci z Fox Chase Cancer Center ve Philadelphii v USA totiž zjistili, že rakovinové buňky “unášejí” VDR, aby kalcitriol nemohl být aktivován! Zkoumali všech 24.000 genů ve slinivkových rakovinových buňkách a došli ke zjištění, že gen zodpovědný za tvorbu proteinu nutného pro syntézu VDR je takříkajíc “vypnutý” a tím pádem jsou rakovinové buňky rezistentní vůči chemoterapeutické léčbě přípravkem Gemcitabine. Toto zjištění bylo podle vědeckého týmu značně neočekávané.

Vzhledem ke všem výše uvedeným pozitivům dostatečných hladin vitamínu D v našem těle to ale podle nás zase tak překvapivý nález není. Je to jen jeden z mnoha dalších důvodů, proč bychom si skutečně měli dát tu práci a hladinu vitamínu D udržovat v optimální kondici.

 

Vitamín D - jak jej získat?

 

Nachytejte sluneční paprsky
Ne spáleniny! Zkuste se podívat na některé z online portálů poskytující informace o aktuálním UV Indexu, popř. nejbližší předpovědi a naplánovat si slunění v době, kdy se UV Index bude pohybovat do čísla 5. Já sám používám jednoduchý, solární baterií poháněný měřič slunečního záření a v těchto dnech přijmu 100% “doporučené denní dávky” slunečního záření bez problémů za 30-60 minut, ať již v dopoledních hodinách (9:00 - 11:00) nebo odpoledne (14:00 až do západu slunce).

 

Potraviny s vysokým obsahem vitamínu D
Jak sami vidíte, většina na vitamín D bohatých zdrojů pochází z živočišných zdrojů. O to více bych zdůraznil slunění v případě těch z vás, kteří se stravují vegetariánsky/vegansky. A jakéže to zdroje jsou? Olej z tresčích jater, sardniky, tuňák, makrela, vaječné žloutky, hovězí játra, atp. Jen dodávám, že vitamín D3 (cholekalciferol), nacházející se v živočišných zdrojích má i svůj protějšek v těch rostlinných - vitamín D2 (ergokalciferol). Ten je ale podle všech dostupných informací méně dostupný z pohledu využití v lidském těle, jeho toxicita pro tělo je vyšší než v případě vitamínu D3 a existuje dalších X důvodů, proč se směřovat v případě vitamínu D právě na tuto formu.

 

Vitamín D jako potravinový doplněk
Opět, pro naše zeměpisné šířky bychom doporučili suplementaci vitamínem D pouze v zimních měsících a pouze pokud to skutečně pokládáte za nezbytně nutné. I v zimě sluníčko vyjde… Když se již rozhodnete vitamín D uměle doplňovat, vězte, že dávky, které vaše tělo zaznamená, se pohybují mezi 5.000 až 10.000 IU denně (my osobně používáme nárazově 10.000 IU gelové kapsule od firmy Nature’s Best). V případě suplementace vitamínem D je nutné zdůraznit dostatečný příjem potravin s vysokým obsahem hořčíku, který pomáhá se vstřebávání vitamínu D a jeho přeměnou na krevní 25-hydroxy vitamín D.

Reference:
Fox Chase Cancer Center. “How pancreatic cancer cells sidestep chemotherapy.” ScienceDaily. ScienceDaily, 30 January 2015

Colin E. Champ: Misguided Medicine: The truth behind ill-advised medical recommendations and how to take health back into your hands

Hess AF. The Prevention and Cure of Rickets by Sunlight. Am J Public Health (N Y). 1922;12(2):104-107. http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=1354036&tool=p.... Accessed May 4, 2015.

Holick M. Environmental factors that influence the cutaneous production of vitamin D. Am J Clin Nutr. 1995;61(3):638S - 645. http://ajcn.nutrition.org/content/61/3/638S.short. Accessed May 4, 2015.

Jain SK, Micinski D. Vitamin D upregulates glutamate cysteine ligase and glutathione reductase, and GSH formation, and decreases ROS and MCP-1 and IL-8 secretion in high-glucose exposed U937 monocytes. Biochem Biophys Res Commun. 2013;437(1):7-11. doi:10.1016/j.bbrc.2013.06.004.

Solinas G, Marchesi F, Garlanda C, Mantovani A, Allavena P. Inflammation-mediated promotion of invasion and metastasis. Cancer Metastasis Rev. 2010;29(2):243-248. doi:10.1007/s10555-010-9227-2.

Coussens LM, Werb Z. Inflammation and cancer. Nature. 2002;420(6917):860-867. doi:10.1038/nature01322.

Garland CF, Garland FC, Gorham ED, et al. The role of vitamin D in cancer prevention. Am J Public Health. 2006;96(2):252-261. doi:10.2105/AJPH.2004.045260.

Ma J, Stampfer MJ, Gann PH, et al. Vitamin D receptor polymorphisms, circulating vitamin D metabolites, and risk of prostate cancer in United States physicians. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 1998;7(5):385-390. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9610787. Accessed April 26, 2015.

Puchacz E, Stumpf WE, Stachowiak EK, Stachowiak MK. Vitamin D increases expression of the tyrosine hydroxylase gene in adrenal medullary cells. Mol Brain Res. 1996;36(1):193-196. doi:10.1016/0169-328X(95)00314-I.

Holick MF. Sunlight and vitamin D: both good for cardiovascular health. J Gen Intern Med. 2002;17(9):733-735.http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=1495109&tool=p.... Accessed May 9, 2015.

 

 

 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn