-
Zveřejnil:
Martin Novotný - Komentáře: 0
-
Štítky:
Sami nejsme nějakými výraznými propagátory doplňování minerálů a vitamínů formou potravinových doplňků. Pokud následujete jakýkoliv výživový směr propagující vyváženou stravu a patříte do skupiny té menšiny bez civilizačních nemocí, pak většinu těchto mikroživin přijmete ve stravě a také je plně využijete. V opačném případě bychom konkrétní suplementaci doporučili - jak u extrémních výživových směrů, mezi které počítáme např. i veganství (např. vitamín B12, kreatin, železo, atd.), tak i pokud vám byla diagnostikována cukrovka, porucha štítné žlázy, atp. (chrom, jód, kurkumin a jiné - podle konkrétní diagnostiky). K tomu navíc existují nedostatečnosti způsobené způsobem života jako takového kombinované s tím, v jakém zeměpisném pásmu žijeme. Asi tušíte, kam mířím…
Vitamín D, který ve skutečnosti není vitamínem, ale hormonem, je něčím, co lidem trávícím většinu dne v prostorách bez přímé expozice slunečním svitem chybí (ne, “slunění” přes okno se nepočítá…). K tomu si přidejte omezení doby slunečního svitu v průběhu zimního období a je jasné, že množství 25-hydroxyvitaminu D (=typ vitaminu D konkrétně měřitelný v krevní plasmě) bude úplně odlišné u lesního dělníka a doplňovače zásob v hypermarketu a i ty se budou lišit podle ročního období. Sluneční svit, resp. UV paprsky dopadající na odhalenou kůži je totiž nutný pro syntézu cholesterolu právě na vitamín D! Ten následně hraje klíčovou roli např. v metabolizaci glukózy nebo při zdraví našich kostí. Nemáte jej dostatek? Pak ve výše uvedeném případě riskujete sníženou citlivost inzulinu a vyšší pravděpodobnost osteoporózy. Právě dostatečné hladiny vitaminu D jsou totiž zapotřebí pro správné fungování signální cesty “glukóza v krevní plasmě —> tvorba inzulinu ve slinivce” i pro dostatečné vstřebávání dietetického vápníku, základního minerálu pro stavbu kostí.
A teď tu navíc máme novou studii na téma vitamin D a jeho vliv na kvalitu i kvantitu svalové hmoty u postmenopauzálních žen. I když bude oficiálně představena až koncem tohoto měsíce na každoročním setkání členů The North American Menopause Society (NAMS), detaily i konkrétní závěry vám VyváženéZdraví přináší již teď!
Nedostatečnost vitaminu D je společným problémem žen v postmenopauzálním období kdekoliv na světě. Vede k oslabení svalů a k větší náchylnosti k pádům. Dvojitě-slepá studie s placebo kontrolní skupinou po dobu 9 měsíců využila pro měření kvality a kvantity svalové hmoty ty nejvyspělejší (DEXA sken) i ty nejjednodušší (síla stisku, schopnost zvednutí se ze židle) metody, které má dnešní věda k dispozici. A výsledky? Pro mne osobně až neuvěřitelně výrazné! Skupině žen, která po dobu 9 měsíců konzumovala vitamin D3 ve formě potravinového doplňku se v průměru zvýšila svalová síla o 25,3% oproti skupině polykající placebo pilulky, která naopak ztratila v průměru 6,8% svalové hmoty. Přepočteno na pravděpodobnost pak mají ženy v postmenopauze bez dostatečného množství vitaminu D přibližně dvakrát větší riziko pádu. A poznámka VyváženéZdraví: s přihlédnutím k výše uvedenému pak mají i větší riziko následné fraktury!
Mimo dostatečný pohyb diskutovaný v našich článcích o sarkopenii se dostatek vitamínu D jeví jako další účinná zbraň ve vašem arzenálu boje za lepší (= aktivní, bez nemocí) stáří. To platí jak pro muže tak i ženy v důchodovém věku. Zkuste v první řadě na maximum využít toho, co nám nabízí slunce - blahodárných paprsků. Pokud patříte mezi důchodce neomezované pracovní dobou, zkuste si naplánovat procházky tak, abyste využili slunečního svitu. 30 minut až 1 hodina denně mimo špičku, tzn. obvykle v době mezi 10-12 dopoledne a 15-17 odpoledne (v letních měsících) a v zimě kdykoliv, kdy slunce svítí, by mělo být dostatečné. Při expozici v doporučované délce nemusíte mít strach, že se spálíte a tak není nutné natírat se vrstvami krémů, které UV záření blokují (= nulový účinek na tvorbu vitamínu D). Nechali jste si otestovat hladiny 25-hydroxyvitaminu D a máte-li jeho hladiny pod 25-30 ng/ml i přes doporučenou expozici na slunci, doporučil bych suplementaci vitamínem D3. Díky tomu, že je netoxický a nejsou známy žádné vedlejší účinky, můžete experimentovat s dávkou. Většina přípravků na trhu je v potenci 1000-3000 I.U., ale najdou se i verze s 10000 I.U. v jedné kapsli. To jsou mimochodem ty, které v zimních měsících nárazově užíváme i my. Pokud nechcete podstoupit další odběr krve po +/- měsíci suplementace, existuje jednoduchá metoda, jak zjistit adekvátní potenci pro suplementaci v zimních měsících - dávka, která je zbytečně silná, vám způsobí krátkodobé, přibližně 20-60 minutové “mravenčení” v konečcích prstů. V takovém případě sáhněte po nižší potenci, z 10000 I.U. přejděte např. na 2x 3000 I.U., atp.
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.