-
Zveřejnil:
Martin Novotný - Komentáře: 0
-
Štítky:
Chemie, chemie... V jídle, na talíři. Neustále je skloňována a není divu - od roku 1945 se jen použití pesticidů, přípravků na hubení rostlinných a živočišných škůdců zosminásobilo. Je to začarovaný kruh - kde začíná a kde končí, asi nikdo nedokáže definovat. Pohnojíte půdu něčím, co je z nadpoloviční většiny nějaká sloučenina dusíku, draslíku a fosforu (půda ale vyžaduje více jak 22 prvků!). Tento koktejl zabije většinu mikroorganismů v půdě, ta pak nedodá dostatek živin rostlinám, ty se nedokáží sami o sobě škůdcům bránit a... Monsanto & spol. nám obratem dodají geneticky modifikované klony, které se "budou lépe bránit samy" a k tomu nám na pomoc přispěchají chemičky s další dávkou umělých hnojiv... Tento koloběh je neudržitelný a pokud nechceme skončit s absolutně vyčerpanou půdou neschopnou plodit, pak udržitelné bio-zemědělství je jedinou cestou ven. U některých plodin je tato cesta důležitá již dnes. Dovolte mi představit vám “Tucet špinavců”, dvanáct druhů ovoce a zeleniny, které nejvíc přejímají pesticidy a nějaké omytí pod tekoucí vodou nepomůže... U těchto druhů bychom vám určitě doporučili jediné - pokud si můžete vybrat mezi komerčně pěstovanou a bio variantou, sáhněte po té sice dražší, ale určitě bezpečnější...
Jablka
Jablka jsou asi tím nejběžněji konzumovaným ovocem v ČR a ve světle krize na Ukrajině a možnosti dovozu levných jablek z Polska jejich konzumace možná ještě vzroste. Rozhodně nechceme strašit, ale obsah pesticidů v jablkách a produktech z nich (džusy, jablečné přesnídávky) je alarmující a jablka se pravidelně objevují na prvním místě “Tuctu špinavců”. Bohužel, oloupáním jablek se sice části pesticidů zbavíte, ale s nimi i spousty užitečných živin... Naštěstí zde je rada snadná - najděte si v okolí někoho se zahrádkou a kupte jablka přímo od něj.
Řapíkatý celer
Druhá ze stálic na seznamu ovoce a zeleniny s nejvyšším obsahem pesticidů (v průměru přes 60). Zde bychom určitě doporučili najít si v okolí bio-farmáře a kupovat celer od něj. Jako ideální se jeví "bedýnková" forma nákupu, která vám umožní vybrat si a namíchat ovoce i zeleninu právě třeba podle obvyklého obsahu škodlivých látek. Nebo celer zaměňte za jinou zeleninu, která je na opačném spektru - brokolice, ředkvičky, cibule, atp.
Sladké papriky
Největší obsah pesticidů je obvykle hlášen u sladších forem paprik, kterým se občas říká "holandské" - jsou to ty tlustomasé, "baculaté". Protože většina testů na zbytkové pesticidy probíhá na americkém trhu, z americké produkce a dovozu do USA, nemůžeme prozatím komentovat případné dotazy, zda zelené, špičaté papriky ze Slovenska, Maďarska či dokonce od českých velkopěstitelů budou lepší variantou...
Broskve
Máte možnost koupit nektarinky nebo broskve pěstované zde v ČR? A máte důvěru k pěstiteli, potažmo k prodejci? Pak vám můžeme toto ovoce plné antioxidantů doporučit. V opačném případě zkuste ananas, papáju nebo mango. Těch cca 60 pesticidů, které se vám mohou společně s broskvemi do těla dostat, za to nestojí. Alternativy? Melouny, mandarinky, pomeranče nebo grapefruity.
Jahody
Jahody jsou dalším ze “stálic” na seznamu špinavců. Kvůli velké náchylnosti k plísních je masivní použití pesticidů nasnadě. Pokud skutečně nevydržíte bez jahod v jejich standardní sezoně, kdy je možné koupit je i v bio variantě, pak bychom vám doporučili zauvažovat nad alternativami - kiwi nebo ananas.
Nektarinky
Jak již bylo zmíněno u broskví, kupujte raději z českých zdrojů. Pak můžeme toto ovoce plné antioxidantů doporučit. V opačném případě zkuste ananas, papáju nebo mango.
Hroznové víno
Tak tady to bude složité - málokdo má přístup k domácím zdrojům hroznového vína a pokud vaše dítka odmítají peckovou variantu, uvíznete na 100% mrtvém bodě - více jak 30 typů pesticidů je alarmujících. Není žádným překvapením, že hrozinky jsou na tom obdobně, ale u nich je alespoň bio varianta dostupnější. Proti větší konzumaci hroznového vína mluví i jeho vysoký obsah fruktózy - zkuste jej nahradit jiným ovocem nebo zeleninou.
Špenát
Špatná zpráva - přes 50 různých pesticidů pravidelně nacházených ve vzorcích špenátu... Co s tím? Mrkněte se na doporučení u celeru - "přihoďte" si špenát do bedýnky při objednávce u vašeho bio-farmáře nebo jej kupujte na farmářských trzích.
Hlávkový salát
Ano, i salát... Přes 50 pesticidů nalezených v testech za poslední 2 roky nás vede k jasnému doporučení - v sezoně kupujte od ověřených farmářů nebo požádejte babičku o vzorek z její zahrádky ;-)
Salátové okurky
Stejně jako u brambor, při posledním velkém testování salátových okurek bylo nalezeno v průměru přes 35 různých druhů pesticidů. Volte bio variantu, pokud máte možnost výběru. Pokud ne, určitě okurku před zpracováním oloupejte!
Borůvky
Borůvky? Buď ty z vaší zahrádky nebo ty z lesa, volně sbírané... Obojí má své "ale" - ty ze zahrádky mají jen zlomek antioxidantů ve srovnání s těmi lesními. Volně sbírané navíc vyžadují jisté úsilí (nasbírat půl kila borůvek chvíli trvá ;-). Při přímé koupi od prodejců “u cesty” se pravděpodobně nedostanete na vyšší cenu za litr než u těch velkých ze supermarketu, které se obvykle prodávají po velmi malém množství (125 g). Berte to ale s úsměvem - procházka do lesa a trocha pohybu alá "predátor" vám udělá jen dobře ;-)
Brambory
Přestože hlízy brambor rostou pod zemí, mohou obsahovat velké množství pesticidů - poslední testy z USA jich objevily přes 35 druhů. Je nám jasné, že brambory odjakživa patřily mezi základní "přílohovou" surovinu, ale pokud skutečně nemáte přístup k bramborám z důvěryhodného zdroje, zkuste je zaměnit za rýži nebo batáty.
Tak a konec strašení ;-) Je nám jasné, že pro některé z vás bude tento příspěvek lehce depresivní, ale pokládáme za důležité vás informovat.
Tento seznam nás rovněž vede k jednomu všeobecnému doporučení. Pokud vaši rodiče nebo prarodiče patří mezi zapálené zahrádkáře, zkuste je přesvědčit, aby se pustili do pěstování právě toho ovoce a zeleniny, které se objevuje ve výše uvedeném seznamu a které máte rádi. V jejich sezoně budete mít jistotu dodávek bez pesticidů ;-)
Díky velkému rozvoji technologií očekáváme snad do konce roku “pomocníka”, kterým budeme schopni sami rychle a levně provádět testy na rezidua pesticidů, fungicidů a dalších chemických přípravků. Pak můžete očekávat smršť aktuálních informací o nebezpečných potravinách na pultech našich obchodů ;-) A abychom vám zlepšili náladu - stejně jako existuje "tucet špinavců", existuje i protipól TOP15 nejčistšího ovoce a zeleniny, které buďto není napadáno škůdci (= není nutná aplikace pesticidů) nebo se pesticidy na ně aplikované nedostanou přes jejich slupku a pouhým omytím se jich lehce zbavíte - vraťte se k nám již zítra, abyste zjistili, které to jsou ;-)
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.