-
Zveřejnil:
Martin Novotný - Komentáře: 0
-
Štítky:
O HIITu (high intensity interval training neboli vysoce intenzivní intervalový trénink) jsme již psali na úplném začátku působení našich stránek, v srpnu 2014. Možná jste sami zaznamenali i jiný termín - tabata. Jaký je mezi tabatou a HIITem rozdíl? V čem jsou si podobné? Po přečtení tohoto krátkého článku budete mít jasno ;-)
Tabata a HIIT - v čem jsou si podobné?
Jak tabata, tak i HIIT mají podobný základ v časové náročnosti. I ve srovnání s podstatně delším (hodinovým a více) cvičením dokáže lépe nastartovat náš metabolismus, což má za následek snížení chuti k jídlu a zároveň zvýšení intenzity spalování tělesných tuků (jedna z manter fitness světa).
Tabata a HIIT - v čem se liší?
I když oba termíny vznikly v přibližně stejnou dobu, dá se říci, že tabata je takovou “hard-core” sestřičkou, asi jako dítě-vegan v rodině vegetariánů ;-) Celá metoda vznikla díky výzkumu profesora Izumi Tabaty v polovině 90. let minulého století na Universitě Ritsumeikan v Tokyu. Tím úplným základem bylo zjištění, že čtyřminutové vysoce intenzivní cvičení překoná v efektivitě podstatně delší, méně náročné cvičení. A podle svého objevitele dostala metoda označení “Tabata protokol”, později zkráceně jen “Tabata”.
3 principy Tabaty
Pravidlo 4 minut a 1 cvičení
Základní rozdíl mezi HIITem a tabatou! Tabata cvičení (jeden set) jako takové trvá přesně 4 minuty a zahrnuje pouze 1 cvičení (mohou to být hluboké dřepy, jumping jacky, atp.). Vybrané cvičení provádíte v maximální intenzitě po dobu 20 sekund a pak následuje 10 sekundová pauza. To celé provádíte osmkrát za sebou. Tím naplníte právě ony 4 minuty. HIIT narozdíl od tabaty není tak striktní a tak se například můžete setkat s HIIT běžeckými tréninky, které nejsou vázány časově, ale vzdálenostně (200 m sprint následovaný 100 m volné chůze, sprint 200 m, atd.) nebo podle vaší tepové frekvence (sprint 200 m, chůze po dobu, než vám poklesne tepová frekvence pod danou hranici, následovaná dalším sprintem, atd.).
Rozcvička
Další z parametrů, kde je tabata nekompromisní. Aby byly výsledky srovnatelné s těmi z japonské studie, je vyžadována 10 minutová rozcvička/rozehřátí. Zkuste třeba právě cviky, které uplatníte následně i při tabatě - výpady, vysoká kolena nebo třeba jumping jacky. Na rozcvičení “jeďte” na 50% maximálního výkonu jen tak, abyste se skutečně rozehřáli. A pak se rovnou pusťte do tabaty ;-)
Intenzita!
Tabata je o maximálním výkonu za oněch 20 sekund. Představte si škálu od jedničky do jedenáctky (takovou škálu oficiálně tabata používá) - při tabatě byste se měli pohybovat na hranici desítky! Těch 20 sekund to vydržíte, ne? Měli byste vaše tělo přinutit překročit aerobní i anaerobní práh a podat maximální výkon!!! O tom právě tabata je ;-)
Tak jak? Chodíte na tabatu nebo na HIIT? ;-) Až vám někdo bude tvrdit, že cvičil tabatu “2 minuty - 1 minuta - 2 minuty”, vy už budete vědět ;-)
Fotografie: TabataOfficial.com
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.