-
Zveřejnil:
Martin Novotný - Komentáře: 2
-
Štítky:

Další díly
Po kratší době se vracím k otevřenému tématu syndromu propustnosti střev a po první a druhé části, věnující se příčinám, bych rád čtenáře seznámil s možnostmi neinvazivní léčby ve 4 krocích, včetně doporučených potravin k zařazení do jídelníčku a potravinových doplňků, které hojící proces urychlí. Z důvodu obsáhlosti těchto kroků raději opět tyto 4 kroky rozdělím do dvou částí (= kroky 3 + 4 příští týden).
Dobrá zpráva pro ty z vás, kteří se "našli", resp. rozpoznali některý z příznaků "děravých střev" popisovaných v předchozích částech! Celý proces je zvratný a dá se pomocí kroků popsaných níže vyléčit! A jakéže to kroky jsou?
1. krok - ODSTRAŇTE z jídelníčku potraviny, které poškozují stěnu vašich střev, eliminujte další vlivy (stres, atp.), které působí stejně
2. krok - NAHRAĎTE ony potraviny těmi, které střeva léčí
3. krok - OPRAVTE střevní stěnu konkrétními potravinovými doplňky
4. krok - VYROVNEJTE stav vašich střev probiotiky
ODSTRAŇTE
Asi si ještě pamatujete z prvních dvou dílů tohoto článku, že mezi hlavní potraviny způsobující syndrom propustnosti střev patří cukr, obiloviny, maso z komerčně chovaných zvířat, mléko pocházející od konvenčně krmených dojnic a geneticky modifikované potraviny. Kompletní seznam najdete právě v předchozích částech zde a zde.
NAHRAĎTE
Potravin majících pozitivní vliv na stěnu střev je více a tak mi dovolte zmínit se o těch nejdůležitějších a nejúčinnějších.
silná polévka z kostí
Pokud ji připravíte správně, bude obsahovat velkou dávku kolagenu a aminokyselin prolinu a glycinu, které stejně jako kolagen podporují obnovu střevní stěny. Poznáte to již po 3-denní kůře této dobroty. Jak takový vývar správně připravit vám prozradíme již dnes, v pravidelném receptu ;-)
čestvé probiotické mléčné produkty
Obsahují jak probiotika, tak i mastné kyseliny s krátkým řetězcem. Zkuste zařadit jakýkoliv z následujících produktů, vyráběných z mléka dojnic, které jsou chovány na pastvě (= nedokrmovány směsmi).
- kefír
- podmáslí
- jogurt
- máslo
Pokud jste si nechali udělat testy na mléčný cukr (laktózu) nebo mléčnou bílkovinu (kasein) a vyšla vám alergická reakce, doporučujeme tento krok vynechat - minimálně do doby, než vaši stravu kompletně vyčistíte. Obvykle se pak ukáže, že vlastní alergie byla vyvolána kombinací více látek, které tělo odmítalo.
fermentovaná zelenina
Obsahuje organické kyseliny, které pomohou s vyrovnáním pH střev a probiotika. Mimo českou klasiku, kysané zelí, zkuste třeba kimchi (Korejská kořeněná specialita, připravovaná rovněž ze zelí - recept na domácí přípravu přineseme brzy).
produkty z kokosového ořechu
Mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem obsažené ve všech produktech dostupných v České Republice (kokosové mléko, kokosová voda, kokosová mouka/moučka) jsou lépe stravitelné, než jakékoliv jiné tuky, tím pádem jsou pro léčení děravých střev ideální. Kokosový kefír (testujeme recept, který jsme našli na internetu - pokud výsledek dopadne dobře, rádi se o něj s vámi podělíme) navíc obsahuje probiotika, která podporují celý zažívací systém.
naklíčená semena
Chia semínka, lněná semínka a konopná semena - všechna obsahují velké množství vlákniny, které nejenom podporuje správnou peristaltiku (pohyb) střev, ale poskytuje i potravu pro "dobré" bakterie žijící ve vašich střevech. Pokud chcete celý proces hojení střev urychlit, doporučujeme zaměnit alespoň dočasně vlákninu z konzumovaného ovoce a zeleniny právě za tu z naklíčených semen.
Mimo výše uvedené potraviny v případné léčbě určitě pomůže zvýšená spotřeba protizánětlivých Omega-3 mastných kyselin obsažených v tučných rybách (např. losos z volného odchytu) nebo hovězím mase z dobytka chovaného pasteveckým způsobem. Nejíte-li těchto potravin dostatek pravidelně, zkuste zvolit nějaký kvalitní potravinový doplněk s Omega-3 mastnými kyselinami. Tělo ho ocení i z jiných, než výše popsaných důvodů. Pozor: tyto suplementy jsou nevhodné při užívání antikoagulancií (léků ředících krev – warfarin, heparin, aspirin, nesteroidní antiflogistika).
V poslední části vás seznámím s pěti hlavními potravinovými doplňky, které bych doporučil pro léčbu syndromu propustnosti střev, resp. její urychlení. Příspěvek přineseme v průběhu příštího týdne.
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.
cathya
Dobrý večer. Prosím, jakým způsobem se dají naklíčit semínka Chia. Děkuji Simona
Martin Novotný
Dobrý den Simono, chia semínka lze naklíčit podobně jako např. semínka řeřichy. Buďto ve speciálních láhvích/miskách určených ke klíčení semínek nebo jen tak, na talíři/misce. Nejprve je nechejte nabobtnat, pak je přelijte na talíř a udržujte je vlhké. Semínka by neměla plavat ve vodě, ale povrch by měl být vlhčen. Každý den na několik hodin překryjte talíř něčím průhledným (potravinová fólie nebo skleněný talíř stejného průměru). Semínka naklíčí do "sklizňové" výšky za cca 7 dnů ;-)
"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.
„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn