Syndrom propustnosti střev - co, proč, jak? I.

Další díly

Syndrom propustnosti střev je rychle narůstajícím zdravotním problémem, kterým trpí miliony lidí a většina z nich o tom ani neví... Zdálo by se, že postihuje pouze trávící systém, ale ve skutečnosti může vést ke spoustě dalších zdravotních komplikací, jako např. alergie na potraviny, pomalý metabolismus, bolesti kloubů, nedostatek energie, onemocnění spojená s thyroid hormonem a další.

V tomto třídílném seriálu vás provedeme čtyřmi kroky alternativního přístupu k léčbě tohoto syndromu.

Co to je syndrom propustnosti střev?

Představte si stěnu střev jako jednu velkou síť plnou malinkatých otvorů, které umožňují průchod jen konkrétním látkám. Tato stěna slouží jako bariéra bránící větším částicím, aby jí prošly a následně škodily našemu tělu. Osoby se syndromem propustnosti střev mají tuto síť poškozenou a díky tomu, že se v ní nacházejí větší otvory, lepek, baktérie a i nestrávené části potravy mohou přes ní bez větších problémů projít do krevního řečiště a vyvolat imutní reakci organismu. Následně může tato porucha mít jeden či více symptomů

- plynatost
- potravinové alergie
- poruchy produkce thyroidu
- únava
- bolesti kloubů
- bolesti hlavy
- kožní problémy jako např. růžovka nebo akné
- zažívací problémy
- nárůst hmotnosti

Asi nejčastějším a tento syndrom nejlépe signalizujícím příznakem jsou alergie na často více než jednu konkrétní potravinu. Problémem jsou v případě syndromu propustnosti střev především natrávené zbytky bílkovin a tuků, které pokud projdou střevní stěnou, způsobí okamžitou alergickou reakci.

Pokud není syndrom propustnosti střev včas diagnostikován a léčen, může následně vést k ještě horším onemocněním - zánětům střev, artritidě, ekzémům, depresím, migréně a chronickému únavovému syndromu. Journal of Diabetes navíc poslední dobou stále častěji upozorňuje na studie, ze kterých vyplývá syndrom propustnosti střev jako jeden z faktorů negativně ovlivňující riziko vzniku cukrovky. Dalším z problémů spojených s tímto syndromem je nízká vstřebatelnost některých minerálů a živin z potravy, především pak zinku, železa a vitamínu B12.

 

Co způsobuje syndrom propustnosti střev?

Mezi 4 hlavní příčiny patří špatné složení stravy (špatné stravovací návyky), vysoký příjem toxinů v potravě, chronický stres a nevyvážený poměr bakterií ve vašich střevech. 

Hlavními potravinami, které mohou narušit onu "síť" ve vašich střevech jsou bílkoviny obsažené v obilovinách (v jiných, než naklíčených), cukry, geneticky modifikované potraviny a komerčně produkované mléčné výrobky.

U nenaklíčených obilovin je problémem vysoký obsah lektinu, který blokuje správné vstřebávání živin. Lektiny jsou cukr vázající bílkoviny, kterými se obiloviny přirozeně brání proti plísním a parazitům. Dobrá zpráva pro obiloviny, špatná pro nás... Vnitřní stěna střev je složena z buněk obsahujích cukry, které nám pomáhají štěpit potravu. Lektiny se na tyto buňky vážou, blokují tak jejich účinnost a díky tomu přichází na řadu zánětlivé procesy... Mimo obiloviny se lektiny vyskytují i v jiných rostlinách, jako je např. soja. Naklíčením obilovin redukujete množství lektinů a předejte tak následným problémům. Podobné problémy, i když ne tak vědecky podložené jako je tomu u lektinů, způsobuje lepek.

U komerčně vyráběných mléčných produktů je problematickou složkou bílkovina kasein a fakt, že pasterizací mléka je zničena většina enzymů, které napomáhají štěpení mléčných cukrů, především laktózy.

Cukr jako takový pak škodí tím, že ve střevech podporuje růst kvasinek (kandidózní onemocnění), škodlivých bakterií produkujících exotoxiny, které následně narušují střevní stěnu.

V dalších dílech se můžete těšit na:
- další faktory ovlivňující vznik syndromu propustnosti střev
- spojení mezi syndromem propustnosti střev a fungováním mozku
- 4-krokový systém pro odstranění syndromu
- 5 potravin k zařazení do jídelníčku
- 5 potravinových doplňků pro podporu léčby

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn