Štítná žláza a železo

Další díly

Čtvrté pokračování série o minerálech nezbytných pro správnou funkci štítné žlázy. A opět o minerálu, který je spíše spojován s anémií (chudokrevnost) či s obdobím těhotenství. V něm totiž vy ženy potřebujete dostatek železa pro dva (či tři a více ;-). A anémie? Železo potřebujeme především pro přenos kyslíku v našem těle. A k tomu slouží hemoglobin. A ve středu struktury hemoglobinu najdete právě železo. Málo železa = málo hemoglobinu = anémie.

Asi vás nepřekvapím konstatováním, že dlouhodobě nízké hladiny železa v krevním séru jsou spojovány i s problémy štítné žlázy. Příznaky hypothyroitidy a nízkých koncentrací železa se také v mnohých bodech překrývají:

  • únava
  • dušnost
  • bušení srdce
  • svalové bolesti
  • "zamlžení mysli"
  • ztráta vlasů

Nízké hladiny železa ve vašem těle mohou vzhledem ke štítné žláze:

  • potlačit dostatečnou tvorbu hormonů štítné žlázy
  • zasahovat do syntézy hormonů štítné žlázy
  • narušovat tvorbu thyroid peroxidázy, na železu závislém hormonu, který je zodpovědný za tvorbu jódu (více o jódu v dalším díle)
  • narušovat imunitu

Mezi další faktory/choroby, které mohou vést k anémii patří mj.:

  • Crohnova choroba
  • celiakie
  • ztráta krve při silné menstruaci, žaludečních vředech nebo ulcerativní kolitidě
  • těhotenství
  • kojení
  • narušené vstřebávání železa spojené s požíváním antacid či nízkémi hladinami kyseliny chlorovodíkové (viz níže)

 

Jste tím, co vstřebáte

Železo pro správné vstřebávání potřebuje kyselé prostředí. Antacidy (a doplňky s vápníkem) přijmuté se stravou tak vstřebání železa zabraňují. A s kyselým prostředím úzce souvisí množství kyseliny chlorovodíkové (HCl) ve vašem žaludku. Její nízké hladiny jsou typické pro většinu autoimunitních onemocnění. Bohužel, příznaky (říhání, pálení žáhy, vracení žaludečních šťáv) jsou shodné s příznaky nadprodukce žaludečních šťáv. Zajděte s těmito příznaky ke svému lékaři a je dost velká pravděpodobnost, že odejdete s předpisem na H2-blokátor nebo blokátor protonové pumpy - přesný opak toho, co byste ve skutečnosti potřebovali a přesně to, co váš problém ještě zhorší!

Hladiny HCl by si měli všímat především ti s alopecií, autoimunitním vypadáváním vlasů. Její nízké hladiny ve vlasových folikulách jsou pro tuto chorobu asi tím nejtypičtějších markerem. Zvýšením hladin kyseliny chlorovodíkové pak dokážete nejenom vypadávání vlasů zastavit, ale dokonce nastartovat růst vlasů nových

Dlouhodobou suplementaci HCl (ve formě betainu a pepsinu) pravidelně s každým jídlem bych nedoporučil - může dojít k nenávratnému poškození jícnu. Pokud ale postupujete podle přesných protokolů suplementace HCl, dokážete znovuobnovit tvorbu žaludečních kyselin a pro vaše zdraví to může znamenat výrazný obrat k lepšímu!

 

 

Netipujte, nechte si udělat rozbor krve

Mimo hladiny železa v krevním séru je zapotřebí podívat se mj. na hladiny:

  • hemoglobinu
  • ferritinu ("úložiště" železa)
  • celkové vazebné kapacity pro železo (TIBC)

Celkový pohled na stav železa v těle je velmi podstatný. Především při diagnostikované hypothyroitidě a potížích s termoregulací (permanentně studené ruce a/nebo nohy). Velmi často se setkávám s názorem, že testování hemoglobinu (kvalita/kvantita červených krvinek) je dostačující a pokud je hemoglobin v klinických hodnotách, jsou v pohodě i hladiny železa v krevním séru - to bohužel není ve spoustě případů pravda!

Ferritin, respektive jeho správné hladiny, je mimořádně důležitý pro využití T3, aktivní formy hormonu štítné žlázy. Pokud se mi dostane na čtení krevního rozboru přehled, kde ferritin chybí, pak při podezření na malfunkci štítné žlázy je právě ferritin společně s vlastními hormony štítné žlázy tím markerem, který si dodatečně vyžádám. Jeho nízké hladiny jsou stejně jako nedostatečné množství železa v krevním séru typické pro klienty, kteří hlásí rapidní vypadávání vlasů. Jsou-li hladiny pod 67 pmol/ml, máte problém. A pokud již máte diagnostikovanou hypothyroitidu, pak jedině ferritin nad 200 pmol/ml bude vypovídat o tom, že se váš stav zlepšuje a možná se dočkáte i růstu nových vlasů.

Máte-li hladiny železa v séru (a ferritinu) hodně nízké, pak se vyplatí nejen zpestřit stravu potravinami bohatými na železo, ale i doplňovat železo formou potravinového doplňku - a to do doby, než srovnáte hladiny ferritinu, nikoliv jen hladiny železa v séru. A to není otázka několika dnů. V případě železa je ale zapotřebí dávat velký pozor na správné dávkování - to neuvážené může vést k problémům s játry! A ještě dodávám, že i správné dávkování může vést k zácpě a potencionálně i k nevolnosti. Takže opatrně! Raději dvojnásobné porce zelené listové zeleniny než pilulka :-)

 

Kde ho sehnat?

Mám na mysli železo v potravě ;-) Což takhle veškerá zelená listová zelenina? Špenát (vzpomínáte na Pepka námořníka?), mangold, bok choy, zelí, římský salát, většina luštěnin, mořské řasy, plody moře, pórek, brambory, většina oříšků, bylinky jako bazalka, petrželka, oregáno, tymián, z masa pak nejvíce jehněčí, hovězí, ale také například kvalitní čokoláda ;-)

 

Na co myslet?

  • železo se lépe vstřebává při dostatečných hladinách vitamínu C
  • berete-li Eutyrox, Letrox a další medikamenty na poruchu štítné žlázy a doplňujete i železo, počkejte s ním minimálně 4 hodiny po podání hormonální léčby
  • podobně jako u mědi - máte-li vysoký kortizol (stres nadledvinek), železo se z těla vyčerpá podstatně rychleji
  • jak konzumace kávy, tak i čaje potlačuje vstřebávání železa, takže podobně jako u hormonální terapie - pilulky s železem zapít vodou a kávičku/čajík nechat na později (alespoň hodinový odstup)
  • litinové nádobí je velmi dobrý způsob, jak do stravy dostat železo

 

Ještě malý komentář k nepřilnavým povrchům pánví a nádobí. PFC (prefluorované látky), které jsou součástí nepřilnavého povrchu "non-stick" pánví a nádobí (např. perflourooktanová kyselina) a mimo fakt, že studie spojují dlouhodobou expozici PFC s poruchami štítné žlázy (studie na více jak 30 tisích lidí), tak i zvýšeným rizikem rakoviny, poruchami plodnosti a poškozením plodu. Všimli jste si, že firmy známé právě tím, že jako první na trh uvedly tyto pánve, "na kterých se nic nepřipálí", postupně přecházejí na povrchy z keramiky nebo kameniny? Jen ty všehoschopné řetězce chrlí dál a dál "teflonové pánve" za 99 kaček..

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn