játra

Lékárna za humny: smetánka lékařská

Zkusili jste je někdy ochutnat? Mladé listy smetánky lékařské (Taraxacum officinale) patří mezi skutečné delikatesy! Postačí jen vědět, jak je upravit. A na co jednotlivé části této všudepřítomné bylinky působí.

 

Kategorie: 

Komplexní očistná kúra jater

Tento recept na očistnou kúru pro vás připravil tým našeho partnera firmy Doktor.cz, který mj. dodává obě složky zmiňované níže, epsomskou sůl i ornitin (volitelně). Naši čtenáři mají možnost získat speciální slevu.

Hýčkejte svá játra!

Tímto cíleným článkem se oklikou vracím k fruktóze v ovocných šťávách z předminulého týdne. Jak je z tohoto článku patrné, nejvíce zatíženým orgánem jsou játra. Vzhledem k tomu, že tento po pokožce druhý největší orgán v našem těle nezbytně potřebujeme pro velké množství procesů (viz níže), pokládáme za nutné věnovat se této tématice častěji. I s přihlédnutím k tomu, že existují konkrétní očistné kúry, které funkce jater dokáží revitalizovat.

Kategorie: 

Jak dobře znáte svoje játra?

Opakovaně se setkáváme s dotazy, které se týkají našich jater. Je tedy načase, některé základní informace zopakovat. 

 

Co dělají játra v našem organismu?

Krátce řečeno: čistí krev. Kromě toho, že odvádějí toxiny z krve, mají játra asi 500 dalších úkolů, včetně tvorby žluči (= tekutina, která pomáhá strávit jídlo). Játra v podstatě vše, co jíme a pijeme, přemění na energii a živiny; což např. pomáhá tělu zlepšit využívání sacharidů. Zároveň hrají roli při srážení krve.

 

Kategorie: 

Očkování proti hepatitidě typu B aneb dobrovolně testovacím králíkem

Tak jsem minulý týden po dlouhé době navštívil “úřad”, konkrétně mou drahou zdravotní pojišťovnu, tu Všeobecnou… Byl jsem si nechat proplatit 500 Kč za masáž, na což mám jako pojištěnec jednou ročně právo. Pominu-li princip solidarity, měl bych asi trvat na proplácení masáže častěji - s přihlédnutím k tomu, že platím jak mouřenín a nic nedostávám… No nic.

Kategorie: 

Kdy vám naposledy "zhořklo v ústech"?

Lidský jazyk obsahuje v průměru 10.000 chuťových pohárků, receptorů rozeznávajích jednotlivé chuti. Některé z nich zaměstnáváme přespříliš. Ty reagující na sladké a slané chuti, část z nás navíc na kyselou a umami, nově uznávanou chuť spojenou čistě s účinky kyseliny glutamové a jejími solemi. Ty poslední pohárky, reagující na hořkou chuť, ale necháváme zahálet. Jasně, hořký pocit v ústech nepatří u každého mezi ty nejpříjemnější, ale neměli bychom zapomínat na zdravotní účinky chemických složenin stojících za oním svírajícím pocitem!

Kategorie: