-
Zveřejnil:
Veronika Novotná - Komentáře: 0
-
Štítky:
Dnes jsem trochu váhala, kde s tématem vitamínů a minerálů začít. Na začátku cítím potřebu zdůraznit, že přestože sami máme k výživě zdravý přístup, je nám na základě různých dostupných studií a dalších informací jasné, že není možné dostat vše potřebné do těla pouze prostřednictvím stravy.
Jistě, potřeba jednotlivých látek, a to jak mikronutrientů (vitamíny, minerály, stopové prvky), tak makronutrientů (bílkoviny, tuky, sacharidy), je značně individuální. Pokud však přijmeme myšlenku, že často jíme více, než tělo potřebuje, můžeme zařadit i potravinové doplňky s vyšší než doporučenou spotřebou.
Zde musím zmínit dvě fakta:
Tzv. doporučená spotřeba musí vyhovovat dospělým i dětem, kteří dané látky potřebují minimum. Nesmí se stát, že by průměrný zákazník koupil potravinový doplněk, a poté se stalo, že mu daná dávka způsobí nějaké potíže. A tak i ostatní, neznalí daného pravidla, berou potravinových doplňků méně. Může pak dojít k tomu, že se očekávané výsledky dostaví se zpožděním anebo se vůbec neprojeví. Je jistě rozdíl, zda doporučenou dávku bere mladá subtilní dívka (váha kolem 50 kg), která řeší drobnou zdravotní obtíž nebo bere doplněk preventivně, nebo zda si daným doplňkem potřebuje vyřešit závažnější zdravotní projevy starší muž, vážící kolem 120 kg.
Druhým faktem je, že až na výjimky není u žádného vitamínu či minerálu zjištěna nežádoucí reakce při zvýšení doporučené denní dávky třeba 4-násobně. Neexistuje žádná studie, která by toto tvrdila.
Ti, kteří se nás snaží strašit, že konzumace vysokých dávek vitamínů či minerálů, používají s oblibou příběh o polárnících, kteří snědli kus jater polárního medvěda a následně zemřeli. Ano, vitamín A, který je v těchto játrech obsažen, je v tak vysoké koncentraci, že konzumace i malého množství těchto jater je nebezpečná.
1gr jater polárního medvěda obsahuje totiž 35000 IU. Doporučená denní dávka (DDD) pro dospělé pro prevenci vzniku nedostatku je 5000 IU. Léčebná dávka je pak 90000 IU denně. A tak již tak malá dávka, jako je 100gr (=10 dkg) jater, může opravdu vést ke smrti.
Vezmeme-li zdravý rozum do hrsti, můžeme s klidem navýšit DDD uvedené na jednotlivých výrobcích několikanásobně.
Ráda bych se věnovala přednostem "zelených potravin", které sami celá rodina užíváme. Jedná se o spirulinu, chlorelu a zelený ječmen. Vzhledem k šíři látek, které každá z nich obsahuje a tím šíři nemocí, které každá může ovlivnit, se dnes budu věnovat jen spirulině.
Je opravdu těžké, vytáhnout to nejdůležitější u každé této potraviny.
Spirulina je dnes doporučovaná jako výborný a bezpečný zdroj živin pro děti i dospělé jak OSN, tak Světová zdravotnická organizace. Důležitá by mohla být pro oblasti, kde lidé trpí podvýživou. Možná nás prvotně napadne několik afrických států. Paradoxem je, že spousta dětí a dospělých, žijících v naší republice, je také podvyživených, i když mají nadváhu. Důvodem je velmi špatné složení stravy! Pak se danému jedinci nedostává dostatek základních živin, vitamínů či minerálů.
Ale zpět ke spirulině. Jde o řasu, která je velmi bohatým zdrojem živin, která aspiruje na potravinu budoucnosti, navíc velmi dobře stravitelnou. Obsahuje aminokyseliny, které jsou pro člověka 5x stravitelnější než živočišné bílkoviny. Aminokyseliny jsou zároveň ve vyvážených vzájemných poměrech, což je nutné pro jejich zabudování do bílkovin. Díky tomu je velmi dobrým doplňkem stravy u veganů a vegetariánů.
Z vitamínů bych vyzvedla obsah vitamínu B12. Ze všech vitamínů se dá nejhůře získat z rostlinných zdrojů. Nicméně spirulina jich obsahuje 2,5x více než hovězí maso.
Z karotenoidů je nejvíce zastoupen beta karoten. Má výrazné antioxidační účinky a je prekurzorem vitamínu A, který zasahuje pozitivně do řady procesů v těle. Spirulina obsahuje beta karotenu cca 11x více než mrkev! Spolu s luteinem a zeaxantinem, které jsou také v nemalých množstvích ve spirulině obsaženy, je významným prostředkem ovlivňujících prevenci různých očních onemocnění.
Z dalších látek je třeba zmínit chlorofyl, který mimo jiné zlepšuje hojení ran, působí příznivě při chudokrevnosti, má detoxikační a dezinfekční účinky, zlepšuje prokrvení životně důležitých orgánů, podporuje zdravý stav jater, dobré trávení, přenos nervových vzruchů, prohlubuje práci srdce.
Spirulina je nabitá vitamíny, minerály a aminokyselinami, a přesto má velmi nízkou energetickou hodnotu - 1g řasy obsahuje asi 4 kcal (16,8 kJ). Nepatrný je i obsah tuků (7%) a ke všemu je většina z nich ve formě pro tělo nezbytných mastných kyselin. Trojice látek pod názvem vitamín F pomáhá normalizovat hladinu cholesterolu v krvi a podílí se na tvorbě hormonů prostaglandinů a tím i na regulaci krevního tlaku a pružnosti cév. Bohatý obsah kyseliny gama-linolenové z omega-6 mastných kyselin přispívá svým protizánětlivým efektem. Esenciální mastné kyseliny jsou navíc nezbytné pro transport kyslíku, buněčné dýchání i zdraví vlasů, kůže a nehtů.
Spirulina obsahuje poměrně nízké procento sacharidů (10-15%). Navíc jde převážně o polysacharidy, které se snadno vstřebávají do krve a k jejichž metabolismu není zapotřebí inzulín. Díky tomu dodají tělu rychle energii, aniž by zatěžovaly slinivku.
Nízký obsah sodíku přitáhne ke spirulině i osoby, které musí jeho obsah ve stravě hlídat (např. kvůli vysokému tlaku) a které nemohou do jídelníčku zařazovat mořské řasy.
Přemýšlím, zda zmiňovat všechny možné pozitivní dopady spiruliny na zdraví, aby se můj příspěvek neprotáhl do "nudných" rozměrů. Zkrátím vysvětlování a zmíním dnes pouze z mého pohledu nejdůležitější souvislosti.
Spirulina přispívá ke zmírnění alergických reakcí na mléko i ke zmírnění sezónních pylových alergií. Příznivě funguje u diabetiků 2. typu - snižuje chuť k jídlu, tím omezuje přejídání a tedy i spotřebu inzulinu. Pomáhá i při redukci váhy, což má zdravotní stav nejen diabetiků velmi příznivý vliv. Podporuje nárůst červených krvinek, tedy i schopnost krve přenášet kyslík. Vzrůstá aktivita všech buněk, které spoluprací na obraně těla před viry, bakteriemi, karcinogeny a dalšími cizorodými látkami. Pomáhá zlepšit stav orgánů podílející se na imunitě: jater, kostní dřeně, mandlí, lymfatických uzlin, brzlíku a sleziny. U seniorů může přispět ke zbystření a do jisté míry i k obnově některých mozkových funkcí. O dopadech na zdraví zraku už jsem se zmínila výše. Jen přidám fakt, že jedna studie prokázala výrazné zlepšení u pacientů trpících věkem podmíněným šedým zákalem (po užívání kombinace spiruliny a běžných léků).
Detailnější popis o složení i účincích najdete na stránkách společnosti Virde. Tento doplněk můžete u dané firmy také koupit se speciální slevou, kterou jsme pro naše čtenáře, registrované na našem webu, domluvili. Firma Virde nabízí spirulinu v praktickém spojení s chlorelou, jejíž pozitiva přinesu v příspěvku příští týden.
Spirulina plus Chlorella 100tbl.
Částečně čerpáno z: Maria Dallen - Zelené potraviny (Blue step, 2012)
Vyhýbejte se konzumaci jater ledních medvědů:-)
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.