-
Zveřejnil:
Martin Novotný - Komentáře: 0
-
Štítky:
Další díly
Jednou z výhod, které vyplynuly z událostí na konci roku 1989 je i fakt, že máme podstatně větší výběr potravin. Mínusem pak to, že trh nabízí spoustu vysoce průmyslově zpracovaných potravin, které jsou v některých obchodech dostupné i 24 hodin denně. Tato skutečnost přímo vybízí k přejídání. Pokud bych vám dal vybrat například mezi jablkem a hruškou, co byste si vybrali? Neřešte prosím cenu a zaměřte se jen na zdravotní přínos. Myslíte si, že jablko vám dodá více vitamínů? A je to celé jen o vitamínech? Čtěte dále. Představím vám hned několik “soubojů” mezi potravinami a vyhlásím vítěze. Snad vás tento článek na lehčí téma pobaví a pomůže správně nastartovat počátek nového týdne ;-)
Souboj: jablko vs. hruška
Zapomeňte prosím na finanční stránku věci. Je mi jasné, že pokud bychom to měli brát jen z tohoto hlediska, dospějeme k jasnému závěru. Díky embargu na dovoz potravin do Ruska se nejenom Poláci potýkají s Nerudovskou otázkou “Kam s nimi?” - mám teď na mysli přebytek jablek za dotované ceny na pultech našich obchodů.
Jak jablka, tak i hrušky jsou výtečným zdrojem antioxidantů. Bez ohledu na jejich skutečný původ patří mezi lokální ovoce. Nelze tedy jinak, než je ke konzumaci vřele doporučit a alespoň jednu z námi navržených 2 porcí ovoce denně vyplnit právě jablkem nebo hruškou. Zatímco v obsahu antioxidantů je souboj vyrovnaný, v obsahu vlákniny hruška dominuje a hned ve 2. kole jablko knockoutuje - má jí totiž o 50% více! Pektin jako jeden z typů rozpustné vlákniny je pro naše zdraví velmi důležitý. Díky jeho schopnosti vázat na sebe tekutiny a nabývat tak na objemu se cítíme dříve zasyceni. Obsah fruktózy nám pomůže při touze po něčem sladkém a tak je ovoce s vysokým obsahem pektinu skvělou svačinkou nejenom pro ty školou povinné! Mimo to se pektin ukazuje jako skvělý pomocník v prevenci některých typů rakoviny a eliminaci těžkých kovů z našeho těla (Bradbury, Appleby & Key 2014; Daniel et al. 2013). Hrušky navíc obsahují vitamín K, tak důležitý pro prevenci cukrovky 2. typu!
Vítěz: hrušky
Souboj: mandle vs. vlašské ořechy
Pro konzumaci jakýchkoliv oříšků, snad s vyjímkou arašídů a pistácií (arašídy pro nepříznivý poměr vícenenasycených tuků, pistácie pak především pro jejich náchylnost k plísním), mluví spousta faktů. Nedávná studie Harvard School of Public Health potvrdila, že i přes vysoký obsah kalorií je pravidelná konzumace oříšků spojena s udržením hmotnosti v přijatelných mezích, resp. s jejím snížením (Jackson & Hu 2014). Zatímco vlašské ořechy excelují především díky obsahu Omega-3 mastných kyselin, mandle jako největší zbraně vytahují vyšší obsah bílkovin, vlákniny, vitamínu E, riboflavinu, hořčíku a fosforu. Boxerskou terminologií je to “na body”, ale i tak mandle vítězí! Jako “ránu z milosti” vlašským ořechům lze brát studii, která spojila pravidelnou konzumaci mandlí s bojem proti zánětlivým procesům při cukrovce a srdečních onemocněních (Sweazea et al. 2014)!
Vítěz: mandle
Souboj: kapusta vs. špenát
Za všechno může Pepek námořník ;-) Ne, že by špenát nebyl výtečnou zeleninou, ale jeho obsah železa není v rostlinných zdrojích nejvyšší. Kapusta ve srovnání se špenátem má sice železa zhruba třikrát více, ale v tomto souboji jí pomáhá proti špenátu vysoký obsah jiných mikroživin důležitých pro naše zdraví. Je to především dvojnásobný obsah pro imunitu podstatného vitamínu A a čtyřnásobný obsah antioxidačního vitamínu C! Ve studii uveřejněné v American Journal of Clinical Nutrition byla navíc jasně prokázána souvislost mezi krevním tlakem a příjmem vitamínu C ve stravě (Juraschek et al. 2012). K tomu si připočtěte o 70% více vitamínu K (130 g dušené nebo spařené kapusty vám dodá 10-ti násobek doporučené minimální dávky!) a trojnásobek antioxidantů luteinu a zeaxanthinu důležitých pro zdraví vašich očí (Huang et al. 2014) a vítěz je celkem jasný ;-)
Vítěz: kapusta
V dalším pokračování se můžete těšit na souboje tuňák vs. losos, quinoa vs. natural rýže a kuřecí prsa vs. krůtí prsa ;-)
Obrázek: By Airman 1st Class Kerelin Molina [Public domain], via Wikimedia Commons
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.