-
Zveřejnil:
Veronika Novotná - Komentáře: 0
-
Štítky:

Obyčejný ocet (= lihový, 8%) není vlastně vůbec obyčejný. Může nám být v domácnosti velkým bio pomocníkem. S přehledem nahradí spoustu chemických přípravků. Spoustu z nich doma již dávno používáme a jsme nadšeni!
O nepopiratelné užitečnosti a vlivu octa na naše zdraví budeme psát jindy.
Vyberte si podle potřeby:
Cigaretový kouř
Octem napuštěné hadříky zavěste v místnosti a vyvětrejte. Rychlým pohybem dveří urychlíte výměnu vzduchu v místnosti. Ocet neutralizuje cigaretový kouř.
Postavte do místnosti šálek s octovou vodou nebo osvěžte vzduch pomocí rozprašovače.
Čajové konvice
Skvrny na konvici potřete solí s octem a opláchněte. Nemusíte již používat žádné prostředky na mytí nádobí.
Čalouněný nábytek
Čalouněný nábytek se tak rychle neušpiní, pokud jej budeme kartáčovat octovou vodou.
Čištění skleněných ploch
Skleněné plochy snadno vyčistíte octovou vodou (1/4 octa na 1l vody). Pak vysušte papírovou utěrkou a vyleštěte novinovým papírem. Neplatí jen pro skleněné stolky, vitríny, dveře u sprchových koutů ale i pro okna!
Čistění van a umyvadel
I ten nejlevnější ocet je výborným prostředkem proti usazeninám vápníku. Hadřík pokapejte octem a skvrny potřete. Tmavé skvrny a zvláště rez odstraníte pastou z boraxu a octa.
Pozor: Ocet by neměl přijít do styku s mramorem. Také předměty z barevných kovů a mosazi by neměly být ošetřovány octem.
Hedvábí
Tomuto materiálu při praní prospěje přidání několika kapek octa do vody.
Houby na mytí
Mycí houby ošetřujte a dezinfikujte teplou octovou vodou (poměr vody a octa 1:1). Nezapomeňte ani na houbičky na nádobí!
Chromované trubky
S pomocí octa můžete vyčistit a vyleštit chromované trubky a vodovodní baterie. Nakonec je omyjte čistou vodou a opatrně vyleštěte.
Inkoust
Ocení hlavně mamimky menších dětí: Zaschlý inkoust odstraníte pomocí několika kapek octa.
Kávovar
V pravidelných intervalech podle tvrdosti používané vody čistěte usazeniny vápníku v kávovaru octovou vodou (3/4 l vody a 1/4 l octa). Pokud je kávovar silně znečistěn, postup opakujte. Nakonec několikrát propláchněte čistou vodou, ať nemá příští káva či čaj octovou pachuť:-)
Koberce
Vlažnou octovou vodou (1:1) vyčistěte koberec. Po uschnutí budou barvy opět jasné a výrazné.
Lepidlo
Ocet změkčuje a pomáhá odstranit lepidlo a zbytky etiket z lahví. V daném případě nechte ocet nějakou dobu působit.
Obrazovka televizoru a PC monitor
Přetřete obrazovku televizoru či monitor počítače měkkým, octem napuštěným hadříkem a vyleštěte.
Obuv
Octovou vodou očistěte z obuvi špínu a skvrny od posypové soli. Pak boty ošetřete krémem či včelím voskem.
Politura na nábytek
Polituru na nábytek můžete připravit ze stolního oleje a soli nebo z oleje s octem. Také koupená politura na nábytek účinkuje lépe, pokud přímo do ní nebo na hadřík přidáte několik kapek octa.
Poslední máchání
Ocet je cenově výhodným a k životnímu prostředí šetrným prostředkem k dosažení hebkosti a příjemné vůně prádla. Osvěžuje barvy a neutralizuje zbytky mýdla. Šálek octa stačí pro poslední máchání a plně nahradí použití aviváže!!!
Řezané květiny
Množení hnilobných bakterií se sníží přidáním octa a soli do vázy s květinami. Stonky zbavte napadených částí, aby mohly květiny přijímat vodu. Tak zůstanou déle čerstvé.
Toaleta
Silné usazeniny můžete odstranit octem se sodou. Nechte působit ideálně přes noc. Na běžné usazeniny postačí samotný ocet.
Ucpaná sprchová hlavice
Kovovou hlavu sprchy vařte asi 15 minut v octové vodě (1:1). Sprchu z umělé hmoty vložte do horké octové vody a nechte působit přes noc.
Vlněné svetry
Vlněné svetry, které perete ručně, máchejte ve vlažné vodě. Do vody k poslednímu máchání přidejte trochu octa a ve vlně nezůstanou žádné zbytky pracího prostředku. Svetry budou stále hebké a barvy svěží.
Zažloutlé límce
Naneste na zažloutlá místa pastu z octa a hydroxidu sodného a vyperte obvyklým způsobem. Takto můžete odstranit skvrny od špíny nebo plísně. Reakci textu ale předem vyzkoušejte.
Žehlení
Záhyby, které se nedaří vyžehlit, navlhčete octem a potom přežehlete nepříliš horkou žehličkou. Nebo namočte bavlněný hadřík do octové vody a přežehlete záhyby přes něj.
Zdroj: Joachim H. Angerstein - Ocet v domácí lékárně (Svítání, 1999)
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.