hlavní chod

Pečená řepa s cizrnou, zátarem na jogurtovo-citronovém lůžku

Spotřeba červené řepy je v naší rodině extrémně vysoká a tak vždy uvítám nový recept, kterým bych rozšířil možnosti servírování této velmi zdravé zeleniny. Tentokrát jsem se nechal inspirovat receptem zveřejněným na stránkách Koření Sv. Antonína. I když tato plzeňská firma nenabízí koření v bio kvalitě (a já vím, co mi projde pod rukami ve zdánlivé bio kvalitě - koření plné pesticidů, plísní, s vysokým celkovým počtem mikroorganizmů, atp...), pravidelně u nich nakupuji - především ve směsích jsou nepřekonatelní!

Doba na přípravu: 
10
Doba vaření: 
30

Veganský raw tatarák

Nejsem sice vegan, ale tatarák z hovězího bych si nikdy nedal, pokud bych si nebyl 100% jistý, že maso pochází z ověřeného zdroje. Snad přijde vhod tento recept, kde si nemusíte se zdrojem masa dělat žádné starosti ;-) Základem tohoto raw veganského receptu jsou totiž marinované žampiony a marinovaná řepa. Ještě pár poznámek k vlastní přípravě - mix lněného semínka s vodou přidávejte až nakonec po lžících, vždy řádně promíchejte a zastavte se v okamžiku, kdy bude konzistence celého "tataráku" taková, jakou si přejete.

Doba na přípravu: 
40
Doba vaření: 
0

Hovězí "po thajsku"

Dlouho "pilovaný" recept ;-) Po pokusech a omylech ustálený na této verzi, která chutná nejenom rodině, ale i spoustě známých, kteří měli šanci tuto manu ochutnat. Jen pár drobností k přípravě. "Limetkové listy" pravděpodobně seženete, pokud se budete pídit po "curry listech" - já osobně je kupuji zmražené v SAPA areálu na Praze - Libuši (balení cca 50 listů vyjde na 50Kč).

Kategorie receptu: 
Doba na přípravu: 
10
Doba vaření: 
40

Pečená máslová dýně s kapustou a madlovo-pekanovým parmezánem

Také u Vás pokračuje neustálé zásobování dýněmi z maminčiny zahrádky? Zkuste tento velmi chutný recept a nezapomeňte na mandlovo-pekanový parmezán! Nutriční droždí seženete ve prodejnách zdravé výživy a pokud ne, můžete zvolit pravý parmezán - obojí sice obsahuje přírodní glutamáty chemicky i svými účinky podobné bílému prášku přidávanému do jídel v čínské kuchyni, ale ta trocha ještě nikoho nezabila ;-) 

Kategorie receptu: 
Doba na přípravu: 
25
Doba vaření: 
50

Zázvorovo-česneková květáková rýže

Poprvé jsme tuto "rýži" vyzkoušeli někdy před rokem a s různými obměnami se k ní od té doby vracíme pravidelně. I když je skutečná rýže naší asi nejčastější přílohou k masu i zelenině (nižší glykemický index než např. brambory), zařazení této chutné alternativy s nulovým GI bylo i našimi kluky pozitivně přijato ;-)   

Kategorie receptu: 
Doba na přípravu: 
10
Doba vaření: 
10

Pilaf z quinoi s lososem a chřestem

Někdo nazývá quinou superpotravinou, hlavně díky její schopnosti nasytit, obsahu živin a faktu, že neobsahuje lepek. My jsme si zvykli používat jí jako přílohu, ale dají se z ní připravit i výtečné hlavní chody. Zkuste třeba tuto super kombinaci quinoi, zeleniny a lososa ;-)

Kategorie receptu: 
Doba na přípravu: 
30
Doba vaření: 
30

Hovězí po burgundsku

Tento recept jsme vyzkoušeli na popud pořadu ČT1 - Kouzelné bylinky. Jde o ne zcela běžnou a přitom velmi chutnou variantu úpravy hovězího masa. Volte raději maso přímo od farmáře, který chová krávy ve volném výběhu - chuť masa je výraznější, maso je šťavnatější a živin je v mase více.

Doba na přípravu: 
20
Doba vaření: 
120

Další variace na řepný tataráček

Je sezona řepy a tak jsem se rozhodl připravit další variaci na dříve zveřejněný tataráček. Řepu doporučuji ugrilovat dne předem a nechat ji přirozeně vychladnout. Druhý den pak jen stačí mít připravené všechny suroviny a vlastní příprava je pak otázkou 10-15 minut. Doporučuji následně nechat tataráček 2-3 hodiny proležet v chladničce. Dobrou chuť!

Kategorie receptu: 
Doba na přípravu: 
15
Doba vaření: 
120