Proč váš metabolismus nespaluje tuky?

Tato otázka trápí více našich čtenářů. Obecná odpověď není v podstatě možná. Metabolismus je proces, při kterém tělo mění přijatou potravu na energii. Mnoho lidí si myslí, že tlustí lidé mají pomalý metabolismus a hubení lidé mají velmi rychlý metabolismus. Ale celý tento proces není takto jednoduchý.

Fungování metabolismu závisí minimálně na třech samostatných faktorech. Jejich součinnost ovlivňuje naši tělesnou váhu. Rychlost metabolismu se odvíjí od množství kalorií, které přijmete, a od faktorů jako je věk, pohlaví a jak jste fyzicky aktivní. Budete-li konzumovat příliš mnoho kalorií, budete nakonec přibývat na váze. Ovšem není kalorie jako kalorie a proto i jejich zdroj a doba příjmu během dne má svůj význam. Např. uhlohydráty konzumované dopoledne před pohybovou aktivitou se spálí z větší části než uhlohydráty zkonzumované těsně před spaním. 

Každé lidské tělo je navrženo tak, aby fungovalo na určité množství kalorií. Jistě tato skutečnost souvisí i s naším somatotypem, který je nám dán již od narození. To se může lišit od osoby k osobě, ale pro většinu dospělých platí množství mezi 1500 až 2500 kaloriemi. Snažíte-li se zhubnout, je obecné doporučení lékařů či výživových poradců nižší. Naše praxe však ukazuje, že ani v případě žádoucího hubnutí to tak být nemusí.

Jak jste již možná z některých našich příspěvků pochopili, nepodporujeme počítání kalorií - často je to totiž pro klienty stresující a nerealizovatelné během některých pracovních činností. Místo toho se zaměřujeme na kvalitu dodaných kalorií, resp. na obsah živin ve stravě. Navíc tzv. prázdné kalorie vedou ke zvýšeným chutím a k přejídání.

Muži obecně potřebují více kalorií denně než ženy (pokud nejsou těhotné či kojící). Míra, s jakou vaše tělo spaluje tyto kalorie je odrazem fungování vašeho metabolismu. Pokud spalujete pomaleji, můžete přibírat na váze; pokud spalujete rychleji, budete si udržovat svoji stálou váhu.

Faktory jako je věk, tělesná kompozice a pohlaví také určují rychlost našeho metabolismu.  Máte-li více svalů, bude váš metabolismus rychlejší. Máte-li více tuku, bude váš metabolismus pomalejší. Z tohoto důvodu se často metabolismus žen zpomalí po těhotenství. Přebytečný tuk se nám hromadí a ukládá na bocích, pozadí a prsou. Poslední z uvedeného je někdy žádoucí :-)

Nesouhlasím s obecně šířeným názorem, že po porodu může být těžší ztratit hmotnost nabytou během těhotenství. Často to není pravda. Faktem ale zůstává, že věk může ovlivňovat rychlost našeho metabolismu (s přibývajícím věkem se většinou zpomaluje) a že průměrný věk těhotných žen se u nás za posledních 20 let výrazně zvýšil. V období “středního věku” je u žen třeba spalovat kalorie cíleněji a nastartovat svůj metabolismus na plné obrátky. 

Myslím, že dobrou zprávou je, že míra fyzické aktivity může výborně ovlivnit váš metabolismus. Začne-li se tedy rychlost našeho metabolismu snižovat, je dobré začít s pravidelným cvičením a jíst opravdu zdravě. Pak je váhový úbytek logickým výsledkem. Rychlost metabolismu se také zvyšuje se zvýšením množství svalů v našem těle. Pamatujte: svaly spalují více kalorií než tuk!

Chcete-li skutečně nastartovat rychlost vašeho metabolismu, budete velmi pravděpodobně muset změnit složení potravin, které běžně konzumujete, a zvýšit množství fyzické aktivity.  

Cvičení je navíc pro tělo prospěšné i z jiných důvodů než kvůli hubnutí. Dnes už ale víme, že strava hraje v tomto ohledu ještě důležitější roli.

Zkuste cvičení, při kterém využijete pouze váhu svého těla (např. kliky, dřepy, apod.) a které vám dodá svaly. Zároveň přidejte kardio trénink na nižší tepové frekvenci, při které spalujete tuky. Oba typy cvičení mohou výrazně zvýšit rychlost vašeho metabolismu, což vede ke zdravému odbourávání tuků.

 

Nezanedbatelným faktorem může zvláště u žen být i hormonální nerovnováha. Detailněji o tomto problému jsem již psala v níže uvedených článcích. Zkuste si je připomenout a problém s pomalým fungováním metabolismu zvažovat celkově.

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés