Proč přemýšlet o používání těla celý den?

Stala se mi nedávno taková zajímavá věc. Začalo mě pobolívat levé rameno. Při přítazích a vzpírání zlobilo a i levá lopatka byla o něco níže než druhá. Samozřejmě jsem to hned řešil s fyzioterapeutem a dále tomu přizpůsobil svoje cvičení. Problém přesto nemizel, spíše se zhoršoval. Ani po třech týdnech jsem tomu nemohl přijít na kloub.

Pak jednoho dne sedím u počítače a trklo mě to: Po nedávném úrazu jsem si podložil židli u PC tak, aby mi její opěradlo podporovalo oslabenou bederní oblast. Už mi ale nedošlo, že celkovým zvýšením mé polohy vůči stolu dojde ke změně mé pozice v sedě. Přistihl jsem se, jak vyvěšuji rameno, abych měl ruku položenou na stole a dosáhl na klávesnici. No co vám mám povídat, chtělo se mi brečet. Po odstranění této příčiny se to začalo rychle lepšit a nyní je rameno dost možná pevnější než kdykoli předtím.

Proč o tom mluvím? Inu tato příhoda mi připomněla cennou lekci: Snaha o zdravé a funkční tělo rozhodně nekončí u tréningu, stravy a dokonce ani u duševní pohody. Je dobré si čas od času uvědomit, jak svá těla používáme během dne. Např. neustále zatnutá čelist je nejen důsledkem stresu ale zároveň ho dále zhoršuje, začínajíc tak jakýsi začarovaný kruh. Od ztuhlých ramenou (horní část trapézového svalu) lidé často mohou dostat nepříjemné bolesti hlavy. Bolesti zad lze velmi často vysledovat k věcem jako špatná technika zdvihání věcí ze země, neustálé nošení zavazadel přes to samé rameno, nevhodná poloha těla ve spánku atd.

Pokud se tedy naučíme při tréninku správné pohybové vzorce, byla by ohromná škoda je neuplatnit. Při stěhování zvedejme nábytek spíše mrtvým tahem, nežli přes různě kulatá záda, MHD nedobíhejme našlapováním přes paty a zkusme během dne udržovat rozumnou aktivitu hlubokého břišního svalstva. Naše těla budou ráda a budou lépe sloužit :-)

Kategorie: 
Obrázek uživatele Ondřej Šindler

O autorovi

Student síly. Snaží se jí objevovat v sobě, ve svém těle a všude kolem.

"Máš vůbec ponětí, co všechno vlastně máš? Ne tak docela a všechno a ne tak docela nic." Donovan