Přírodních TOP6 proti chřipce, část II.

Pokračuji s TOP žebříčkem přírodních alternativ k antivirotikům. Tak, abyste se na nastávající sezonu chřipky stihli důkladně připravit a nemuseli se uchýlit ani ke “starému, dobrému Paralenu, tomu od Zentivy”…

 

 

3. zelený čaj

Cítíte-li, že vás zdolává chřipka, není nic jednoduššího, než si připravit dobrý zelený čaj. Pokud to nejsou ty zbytky vymetené z pytlů balené někde v Polsku (kvalitní zelený čaj by na obalu měl mít uvedenou informaci, že snese více nálevů), můžete očekávat, že každým douškem do sebe dostanete spoustu katechinů. Ty podporují funkci T-lymfocytů a narušují dělení virů potlačením neuraminidázy and hemagglutininu, enzymů hrajících klíčovou roli v množení viru v napadnutém organizmu. Na školáky zaměřená japonská studie konstatovala, že ti, konzumující od jedno do pěti šálků zeleného čaje, měli podstatně menší riziko onemocnění chřipkou. EGCG (epigallokatechin-3-galát) v zeleném čaji patří mezi velmi silné antioxidanty napomáhající správné funkci mozku, srdce, kostí, očí a dalších částí našeho těla. 

 

 

4. černý bez (lidově bezinky)

Další ze všeobecně dostupných léčiv “vyrobeno přírodou”. Extrakt z černých bobulí se na západě prodává pod označením Sambucol (z latinského označení bezu Sambucus nigra) a u nás je součástí některých "multilevel" marketingových přípravků na podporu imunity. Abyste nemuseli vydávat tisíce za něco, co je volně dostupné, postačí vám mimo vlastní bobule jen cukr a popř. čistý alkohol - podle toho, zda si budete chtít vyrobit sirup nebo likér. V obojím případě pak můžete sami na sobě otestovat zjištění norských vědců, kteří zjistili, že jedinci užívající čtyřikrát denně 15 ml extraktu z bobulí černého bezu se z případné chřipky vyléčili v průměru o 5 dnů dříve a nepotřebovali k tomu žádný “starý, dobrý Paralen” (nebo co že to v Norsku na zmírnění příznaků prodávají). Mimo přímé antivirální účinky Sambucolu je třeba zmínit i fakt, že účinné látky v černém bezu aktivují imunitní systém tím, že zvyšují produkci cytokinů. Cytokiny jsou signální proteiny, které se účastní imunitní odezvy v našem těle a jsou produkovány makrofágy, popř.  T-lymfocyty (bílé krvinky).

 

 

5. třapatka nachová

Echinacea purpurea nebo taktéž rudbekie je nádherná trvalka, které se daří i v našich klimatických podmínkách. Její kořen, respektive účinné látky v něm výrazně podporují tvorbu a funkci cytokinů. V praxi jsou používány extrakty ze suchých kořenů a nati nebo šťáva lisovaná z čerstvé nati, zpracované do formy sirupů, kapek či šťáv. Kromě nejcennější čerstvé šťávy, kterou lze stabilizovat přidáním lihu na celkovou koncentraci 22 procent, lze rostlinu jednoduchým způsobem zužitkovat sušením, nebo vylouhováním v 60 procentním lihu. Zde se na půl litru lihu použije 14 dkg zelených čerstvých listů, každý den se protřepe a po 7 dnech je výluh hotov. Podává se jedna polévková lžíce denně. Pro děti je vhodný čaj ze sušené rostliny.

Našla se skupina vědců, kteří porovnali nápoj připravený z kořene třepatky s nejznámějším antivirotikem Tamiflu (výrobce Roche Pharmaceuticals) a mimo skutečnost, že třapatka byla označena jako stejně účinná, byla rovněž narozdíl od Tamiflu označena jako “bez komplikací” a “bez vedlejších účinků”. Je efektivní i v případech léčby agresivnějších virů jako je například vir ptačí chřipky (H5N1, H7N7), prasečí chřipky H1N1 (S-OIV) a v kombinaci s černým bezem je účinná i v případě viru ptačí chřipky (H9N2), domněle smrtelné choroby!

 

 

6. česnek

Česnek je pěstován více jak 5000 let a byl ceněn pro svém medicínské účinky již za dob faraonů. Je užíván jako přírodní lék v mnoha kulturách proti nachlazení a chřipce. V laboratorních studiích byly v česneku zjištěny antivirální, antibakteriální a antiplísňové účinky. Klíčem k antivirálním a léčivým účinkům česneku jsou stovky prospěšných sloučenin, které účinkují synergicky. Nejvýznamnější je alicin, který je původcem pronikavého odéru česneku. Ten je vyráběn z jiné sloučeniny, alliinu, když do čerstvého česneku řízneme nebo ho rozkousneme. Také může být získán z práškových česnekových suplementů s potenciálem allicinu. Allicin produkuje jiné sloučeniny síry, jako např.  ajoen, allyl sulfidy and vinylditiiny. Černý česnek postrádá allicin, ale možná má nějakou antivirální aktivitu díky přítomnosti S- allylcystein. Reputace česneku coby prevence před nachlazením byla získána v laboratorních testech, při kterých čerstvý česnek, allicin a různé jiné sloučeniny síry v česneku zabily virus běžného nachlazení, různé kmeny virů chřipky a viry herpes simplex typu I. a II. Je nutné provést další klinické studie, které by přesvědčivě prokázaly účinnost česneku v boji proti nachlazení a chřipce.

 

A protože si jako věrní čtenáři zasloužíte více, pak jsem tu ještě se sedmou zbraní ;-)

 

 

7. lapacho

Pau d’arco (Tabebuia impetiginosa), jinak také lapacho (čti lapačo) je strom rostoucí v amazonských deštných pralesech. Čaj vyrobený z vnitřní kůry tohoto stromu se používá proti velkému množství různých infekcí. V šedesátých létech bylo zjištěno, že naftochinon (patřící mezi quinoidy) extrahovaný z této stromové kůry má silné účinky proti virům, bakteriím i houbám. Další z účinných látek lapachol se v laboratorních podmínkách popasoval i s viry herpes simplex typů I a II, polio virem, viry chřipky a virem vezikulární stomatitidy (onemocnění zvířat). Funguje na podobném principu, jako např. zelený čaj - jeho účinné látky potlačují DNA a RNA polymerázu a brání virům v přirozeném dělení.

 

Reference:
Green tea consumption is inversely associated with the incidence of influenza among Japanese schoolchildren, J Nutr. 2011 Oct ;141(10):1862-70. Epub 2011 Aug 10. PMID: 21832025

Barak V, Halperin T, and Kalickman I. The effect of Sambucol, a black elderberry-based, natural product, on the production of human cytokines: I. Inflammatory cytokines. Eur Cytokine Netw. 2001 Apr-Jun;12(2):290-6. PMID: 11399518

Raus K, Pleschka S, Klein P, Schoop R, and Fisher P. Effect of an Echinacea-Based Hot Drink Versus Oseltamivir in Influenza Treatment: A Randomized, Double-Blind, Double-Dummy, Multicenter, Noninferiority Clinical Trial. Curr Ther Res Clin Exp. 2015 Dec; 77: 66–72. PMCID: PMC4528044

Karimi S, Mohammadi A and Dadras H. The effect of Echinacea purpurea and Sambucus nigra L on H9N2 avian influenza virus in infected chicken embryo. Veterinarski Arhiv 2014;84(2):153-165. ISSN 0372-5480

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn