-
Zveřejnil:
Ondřej Šindler - Komentáře: 0
-
Štítky:
Doplňky stravy - nepochybně jste už o nich slyšeli všichni. Například v USA jde o jedno u nejvýnosnějších odvětví vůbec. A většina výrobců s fantaskními tvrzeními nebo alespoň s vytvářením takových dojmů rozhodně nešetří. Miliony lidí si kupují různé tabletky v naději, že zázračně zhubnou. Jiní si zase koupí velkou nádobu proteinu s obrázkem Ronnieho Colemana a myslí si, že když ji zkonzumují, budou za chvíli vypadat jako on.
Než se rozepíši o konkrétních doplňcích, které dle mého názoru buď škodí, jsou k ničemu nebo je jejich účinek sporný, je třeba říct jednu věc. Zmínil jsem se o tom už dříve: Doplněk (cizím slovem také suplement) od slova “doplnit“. Tudíž jde o něco navíc. Něco, co nám pomůže, pokud už máme dobře pořešenou stravu, fyzickou aktivitu a životní styl obecně. Žádný spalovač nepomůže zhubnout tomu, kdo se u televize cpe brambůrky. Ze žádného proteinu neporostou svaly nikomu, jehož poslední větší fyzickou aktivitou bylo dobíhání autobusu. Často slýchám dotazy na doplňky od lidí, kteří si stěží mohou finančně dovolit svůj jídelníček anebo takových, co chodí někam na lehce náročné skupinové cvičení 2x týdně. Nic proti tomu, ne každého baví sportovat 20 hodin týdně, ale takový člověk za doplňky jen vyhazuje peníze.
Ve zkratce: Pokud máte dobré stravování, častěji náročně cvičíte a můžete si to dovolit – pak prosím. Některé doplňky mohou být velmi užitečné a pomohou vám dosáhnout výsledků o trochu snadněji.
Po delší předmluvě přejdu ke konkrétním doplňkům.
“Beef“ proteiny
Ve dvou odměrkách prášku máte kvalitní bílkoviny z kusu hovězího masa. Zní to pěkně, viďte? Bohužel pravda je někde jinde. Poctivější výrobci odhalí, že bílkovinná složka je “sprejově sušený hovězí vývar“. Dělali jste někdy hovězí vývar? Prozradím vám, že ani po 24 hodinách táhnutí se do něj skutečná bílkovina z masa nevyvaří. Maso můžete pak sníst s křenem a hořčicí:-) Když takový vývar vychladne, zjistíte, že má sulcovitou konzistenci. To je prosím želatina. A za to platíte kolikrát stejné peníze jako za kvalitní syrovátkovou bílkovinu – kolagen, resp. neplnohodnotnou bílkovinu. Kdo tomu trochu více rozumí, může si toto snadno ověřit nahlédnutím do spektra aminokyselin. Pokud ho výrobce neuvádí, je to o to podezřelejší. Nic proti (hydrolyzovanému) kolagenu. Má své místo jako součást protektivní kloubní výživy - doporučuji hlavně běžcům; ti možná zjistí, že jim i trochu rychleji regenerují unavené nohy. Ale je opravdu zbytečné platit za něj 2-4x víc, než když je prodáván pod správným názvem “hydrolyzát kolagenu, hydrolyzovaný kolagen“.
Levné a málo kvalitní zdroje bílkovin
Pokud je ve složení proteinu obsahujícího více bílkovinných složek bílkovina “hovězí“ (kolagen) nebo sójová, můžete se vsadit, že na 90% to je kvůli snížení výrobních nákladů. Skoro vždycky pak výrobce neuvádí poměr jednotlivých složek, což opět vyvolává důvodné podezření, že jejich poměr oproti kvalitnějším a dražším zdrojům bílkovin nebude asi úplně nejpříznivější.
Tzv. Spalovače
Nebo také termogenika. Většinou obsahují stimulanty jako kofein, taurin, různé čajové a pepřové extrakty, synefrin apod. Neříkám, že jsou vyloženě špatné. Například mnohým kulturistům před soutěží dělají dobrou službu. Ovšem bez přísného cvičebního a stravovacího plánu je jejich účinek mizivý a peněz na jejich pořízení je pak škoda. Navíc je stejně nelze užívat dlouhodobě. Tělo si vytvoří toleranci a musíte jejich užívání po pár týdnech přerušit.
Vysokosacharidové gainery
Na tom, zda je po tréningu nutné pro lepší regeneraci přijímat sacharidy, se dodnes plně neshodli ani odborníci a i různé studie často vykazují protichůdné výsledky. Osobně si myslím, že to nejspíš bude případ od případu. Vím ale docela určitě, že většina kondičně cvičících lidí nepotřebuje v jedné dávce přijmout ihned po tréningu 100 g sacharidů a kolikrát i více. Tyto nesmyslné poměry podle mého názoru vycházejí z potřeb soutěžních sportovců, pro které není problém 20 000 kJ denně i více propálit a takové množství nelze snadno mezi vícefázovými tréningy přijmout ze stravy. Částečně také proto, že maltodextrin a většina dalších sacharidů je podstatně levnější než syrovátková bílkovina. Jestli vám příjem sacharidů spolu s bílkovinami v potréningovém nápoji vyhovuje, si musíte každý vyzkoušet sám na sobě. 100 a více gramů na smysluplných 25 g bílkovin je ale podle mne pro většinu lidí strašně moc.
Různé “nakopávače“
Opět netvrdím, že jsou špatné a nijak je nezatracuji. Spíše nabádám, aby si každý rozmyslel, zda je skutečně potřebuje a zda mu za ty peníze stojí. Při jejich habituálním (zvykovém, častém) a pravidelném užívání platí to samé, co výše u termogenik. Ztratí svůj účinek a pak se vám bude špatně cvičit bez nich. Osobně jeden takový mám a využívám ho jen občas, když cítím, že se mi do tréningu moc nechce. Pak to má skutečně efekt jako špenát na Pepka námořníka. ☺
Různé “testosteron boostery“ a podobné produkty
Spousta jich moc fungovat nebude. Ty ostatní možná fungovat budou, ale otázka je, na jak dlouho a s jakými následky. Dost reálné riziko je například snížení přirozené produkce testosteronu po skončení užívání na nižší hladinu než před jeho začátkem. Pokud skutečně má někdo snížený testosteron, jde jeho hladina zvýšit přirozeně specifickým cvičením, stravou a životním stylem. Pokud ani to nepomůže, což se u některých jedinců stává, je lepší jít za endokrinologem a v případě vhodnosti obdržet substituční léčbu.
JAKÝKOLI produkt slibující zázračné výsledky
Kdokoli by objevil pilulku, díky které by “člověk gaučový” do několika týdnů disponoval postavou Riche Froninga, by se topil v penězích. Lidé by mu asi utrhali ruce. Pokud vám někdo slibuje, že za několik týdnů zhubnete 20 kilo anebo naberete 10 kilo svalové hmoty, aniž byste museli hnout prstem, vám prostě a jednoduše lže a chce vás okrást o peníze. Možná některé zklamu, ale jinak než dobrým životním stylem se zhubnutí nebo nabrání svalové hmoty dosáhnout nedá. Pokud chce někdo zhubnout a zesílit zdravě a dlouhodobě, je to běh na dlouhou trať. První výrazné změny lze pozorovat po měsících. Skutečně oslňující výsledky zaberou spíše roky.
Jako obvykle děkuji za přečtení a jakékoli názory, oponenturu a další vyjádření rád přijmu v diskuzi pod článkem.
Ondřejův článek plně souladí s celkovým pohledem VyváženéhoZdraví na posilování a nárůst svalové hmoty jako takové. V záhlaví článku jsme si dovolili zveřejnit černobílé foto kulturisty Eugena Sandowa. Proč černobílou? Protože v době, kdy vznikla, ještě barevná fotografie neexistovala ;-) Byla totiž pořízena kolem roku 1900! Jak je vidět, šlo to (a stále jde) i bez anabolických steroidů, které přišly na svět kolem roku 1930 a i bez dalších chemikálií, které steroidy následovaly. Ne, nebráníme se aplikovat výsledky nejnovějších studií, ale i v tolik zprofanovaném bodybuilding průmyslu to jde i “all-natural” formou - dostatkem bílkovin ve stravě (kvalitní maso, vejce), přirozenými “N.O. boostery” ve formě šťávy z červené řepy, atp. Za přirozený úbytek váhy považujeme při úpravě stravy a zdravého životního stylu cca 0,5 kg až 1 kilo týdně (záleží na počáteční váze jedince). Podobně uvažujeme i při nárůstu svalové hmoty. Při správném dodržování našich doporučení můžete dosáhnout současně obého: snížení výrazné nadváhy a zároveň nabrání svalové hmoty. Zájemci, hlaste se :-)
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.