-
Zveřejnil:
Veronika Novotná - Komentáře: 0
-
Štítky:
Další díly
Je to možná divné, ale při hledání společného názvu pro náš dnešní “pitevní protokol” mně naběhl název z dětství - Pacholíček. Vzhledem k tomu, že nyní se už na trhu tento název neobjevuje, dovolím si ho použít jako nadřazený pro výrobky podobného typu. Pokud se tento název někde lokálně používá, omlouvám se za využití :-)
Poslední pitevní protokol zaznamenal a stále zaznamenává enormní úspěch mezi čtenáři i díky nebývalému množství sdílení na Facebooku. Už dvakrát jsme zvolili výrobek, u něhož byl závěr bohužel jednoznačně negativní. Chceme do vašich myslí přinést i naději, že ne všechno je u nás na trhu s potravinami úplně špatně.
K výrobkům, které v tomto článku zkoumám trochu blíže, mě opět dovedla reklama. Tentokrát reklama na Lipánek. "Pochoutka jen z tvarohu a smetany. Bez škrobu, dusíku a želatiny. Lipánek - poctivý a dobrý."
Se vším se dá souhlasit. Jedinou poznámku můžu napsat k dusíku, u kterého moc lidí neví, jak ho vnímat. Zdá se mi totiž, že je tato informace v reklamě nadbytečná. V podobných výrobcích se totiž užívá dusík jako látka, která vytváří ochrannou atmosféru v kelímku, resp. v té části, kde by mělo být vzduchoprázdno, aby se výrobek díky kyslíku nekazil. Dusík je inertní plyn, což znamená, že nereaguje s obsahem kelímku. Zároveň nejsou známy žádné nežádoucí účinky - jedná se o bezpečnou látku.
Je tak velmi pravděpodobné, že výrobce chtěl podtrhnout fakt, že v daném výrobku žádné další zbytečné látky nejsou.
Kvůli jednoduššímu srovnání jsem vybrala a zakoupila kromě Lipánka z reklamy ještě další 2 podobné výrobky: Bobík a Pribináček. Jedná se o smetanové krémy.
Co považuji za hru s naší inteligencí, je jistý trik s cenou. Každý výrobce používá jinou gramáž. Stejně jako to před časem bylo u pracích prášků, které byly jistě mezi “průkopníky” této hry, přenesla se podobná taktika výrobců i na ostatní podobající se výrobky. Znamená to pro nás větší námahu při porovnávání jednotlivých cen. Dnes už je naštěstí povinností prodejců uvádět cenu za 100g, 1 kg, za kus, apod., aby se zákazník lépe informoval o ceně. Jenže pravda je, že jsou tyto údaje obvykle na cenovkách velmi malé. Proto dnes pro rychlejší orientaci najdete v mém příspěvku i porovnání cen u vybraných produktů ve stejném množství.
V tabulce najdete složení jednotlivých výrobků. I přesto, že se výrobci snaží přidávat k základním složkám přírodní látky, resp. látky, které nemají nežádoucí účinky, tak hlasuji za přístup: Méně je více. Tím je snad řečeno vše.
Podobně zmatení býváme, pokud chceme porovnat množství dalších látek. I to je u výrobků ošetřeno, protože na nich můžeme najít průměrné výživové hodnoty ve 100 g.
Kolonka Energie jasně ukazuje, že Bobík i Pribináček mají v podstatě stejné množství kalorií na 100g. Záludnost pro ty, kteří počítají kalorie, spočívá v množství - v Maxi Bobíku přijmete suveréně nejvíce kalorií ze všech 3 výrobků (ano, při faktu, že ho také nejvíce sníte). Z pohledu energie (ať už zvažujeme přepočet na 100g nebo energii celkovou) vyhrává Lipánek Maxi.
Kolonka Bílkoviny nic špatného neukazuje. Ba naopak. Bílkoviny jsou stavebním materiálem, které děti při svém růstu potřebují. Bereme-li v úvahu, že všechny tyto výrobky jsou primárně zaměřeny právě na děti, které nejsou alergické na mléčné bílkoviny.
Celkové Sacharidy má jasně nejvyšší Pribináček, a to nejen v přepočtu na 100 g, ale i v celém balení, i když ho sníte nejméně ze všech tří výrobků.
Nejvíce Tuku sníte v Maxi Bobíku. V porovnání na 100 g je obsahu tuku v Bobíku i v Pribináčku téměř stejný. Vyšší obsah tuku odpovídá množství použité smetany, které je v Lipánku podle všeho méně než v dalších dvou produktech. Pro informaci dodávám, že tuk je nejen nosičem pozitivním (vitamíny rozpustné v tucích), ale zároveň i negativním (přenáší z dojnic do mléka přijatou potravou pesticity, antibiotika, apod.)
Kolonka Další info je více než jasná. Informace o lepku v těchto výrobcích už zavání jistou dávkou šílenství. Trochu se bojím, že za chvíli bude toto info i na čerstvém ovoci a zelenině:-) I když celiaci se jistě vždy rádi o tomto faktu ujistí...
Musíme pominout zdroje mléka, které daní výrobci k výrobě používají. Bio tyto výrobky nejsou, takže ani krávy, od kterých mléko pochází, nebudou chované jako v bavlnce... Doufejme však, že minimálně složení jejich stravy není zbytečně "obohaceno" např. o složky, které jsem zmínila u tuku. Na našem úvodním fotu můžete vidět navíc výrobek Olmíci, který jsme po detailním prohlédnutí museli vyřadit. Jedná se totiž o jogurt.
Verdikt:
Celkově všechny tyto výrobky mají vzhledem k malému obsahu poměrně více cukru, ale tuk je díky smetaně pozitivní složka. Můj názor je, že Lipánek má kromě právě zmíněného cukru, všechny složky vyvážené a nic tzv. navíc. V tomto případě nechte klidně svoje děti sledovat reklamu na Lipánka :-). Rozhodně je takový výrobek pro děti lepší než slazené jogurty nebo kobliha! Palec nahoru pro Lipánka ;-)
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.