Oblíbený zelený...

Kdo ještě netuší - ano, tématem tohoto článku je zelený čaj. Jedním z našich cílů je připomínat možnosti kvalitních alternativ nápojů k těm, kterých jsou plné regály v každém supermarketu. Nejzdravější možností je skutečně čistá voda. Máme-li vyhovět doporučení východních směrů medicíny, měli bychom pít nápoje teplé nebo nápoje pokojové teploty. Do první skupiny jaksi samozřejmě řadíme teplý čaj. U nás doma dlouhá léta vítězí výše zmíněný čaj zelený, a to ve své nejkvalitnější podobě - tedy sypaný. Jeho různé druhy pak dělíme jen na oblíbené či na oblíbenější :-)

Zkusím vám přiblížit výhody pití tohoto úžasného nápoje. Na začátek krátce zmíním, že první písemná zmínka o čaji jako o léčivém nápoji se objevila v čínské lékařské knize již v roce 2737 př.n.l. První zprávy o pití čaje v Evropě připadají až na rok 1635. 

Právě v Číně se již od pradávna věřilo, že čaj prodlužuje život, napomáhá trávení, posiluje imunitní systém, povzbuzuje myšlení, odstraňuje jedy z těla a zahání únavu. I když se v této souvislosti nedozvídáme o jakém čaji se mluví a můžeme se domnívat, že jde o různé čaje, jistě budou uvedené účinky platné u většiny druhů. 

Zpět k zelenému čaji. Dnes existuje spousta studií, které potvrzují různé příznivé dopady na naše zdraví při pravidelném pití zeleného čaje. 

Tento čaj je plný polyfenolů jako jsou flavonoidy a katechiny, které fungují jako silné antioxidanty a jsou tedy zodpovědné za prevenci a léčení různých onemocnění. 
V zeleném čaji se kromě malého množství kofeinu, nachází i podobně fungují látky: theobromin a theofylin. Jen na doplnění této informace - v zeleném čaji je nejméně kofeinu, ať už ve srovnání s černým čajem, oolongem či kávou (jedno jestli překapávanou či instantní).
Za zmínku stojí i obsah různých nerostných látek, i když jejich množství se bude trochu lišit podle toho, na jaké půdě byl čaj pěstován. Jedná se o chrom, vápník, hořčík, měď, zinek, železo, mangan, selen, molybden, fluorid, sodík, draslík, fosfor, stroncium, nikl a kobalt. 
V zelené čaji se nachází kromě běžných aminokyselin i jedna aminokyselina, která se nachází pouze v čaji: theanin. Na chuti a vůni čaje se podílejí všechny aminokyseliny, ale theanin tvoří jednu z jeho nejchutnějších složek.
Poslední významnou složkou jsou různé silice, které jsou základem chuti a vůně.

 

 

U zeleného čaje bylo prokázáno, že zlepšuje průtok krve a snižuje celkovou hladinu cholesterolu. V přehledu studií z roku 2013 nacházíme informace o tom, jak může zelený čaj pomoci zabránit řadě onemocnění souvisejících se srdcem, a to od vysokého krevního tlaku až po chronické selhání srdce. Důvodem je pravděpodobně obsah specifických polyfenolů, který pomáhá snižovat riziko výskytu infarktu. Pravidelné pití čaje zároveň chrání cévy přivádějící krev do srdce a do mozku. 

Studie se zaměřily i na obsah fluoridu, který brání rozvoji zubních kazů. Ukázalo se, že zelený čaj snižuje výskyt zubních kazů, i když tento vliv přičítají vědci spíše obsahu katechinů. Studie ukazují, že katechiny v zeleném čaji mohou potlačovat růst Streptococcus mutans, což je primárně nejškodlivější bakterie v ústech, která způsobuje tvorbu zubního plaku a přispívá k zubnímu kazu.

Některé studie také zjistily, že katechiny mohou zabíjet bakterie a potlačovat viry, jako je např. virus chřipky. Je tedy jednoznačné, že zelený čaj vykazuje antibakterální vlastnosti. Extrakt ze zeleného čaje brání působení škodlivých mikroorganismů v trávicím ústrojí, povzbuzuje růst prospěšných bakterií ve střevě a může dokonce bránit vzniku vředů.

L-theanin, obsažený v zeleném čaji, zvyšuje aktivitu inhibičního neurotransmiteru GABA, který působí proti úzkosti. Také zvyšuje dopamin a produkci alfa vln v mozku. Studie ukázaly, že kofein a L-theanin mohou mít synergické účinky. Kombinace těchto dvou látek je zvláště silná, co se týká zlepšení funkce mozku. Další studie zjistila, že pití zeleného čaje zvyšuje aktivitu paměťového centra v mozku. V této souvislosti se mluví i o příznivém účinku u onemocnění Alzheimerovou chorobou. L-theanin je látka, která poskytuje relaxační a uklidňující účinek, čímž významně pomáhá také při depresích

Co se týká velmi diskutovaného možného vlivu na snížení váhy, asi vás zklamu. Zatímco některé důkazy naznačují, že účinná látka epigalokatechingalát (EGCG) může pomoci shodit pár kilo, další studie ukazují, že nemá žádný vliv. Jistě je však v tomto směru výborným pomocníkem při udržování váhy, nebudeme-li pít nápoje s jakýmkoli obsahem cukru. Eliminujeme tím spoustu zbytečných kalorií.

Rakovina - i to je onemocnění, kterými se studie zabývaly s ohledem na vliv pravidelného pití zeleného čaje. Ano, zelený čaj je úžasným zdrojem antioxidantů, což může významně pomoci v ochraně před rakovinou. 
Nejvýznamnější vliv se při studiích ukázal u těchto druhů rakoviny:
Rakovina prsu: u žen, které pily hodně zeleného čaje, se snížilo  riziko rakoviny prsu o 22%.
Rakovina prostaty: v jedné studii se prokázalo, že u mužů pravidelně pijících zelený čaj, se snížilo riziko rakoviny  prostaty o 48%.
Rakovina tlustého střeva: Studie u téměř 70.000 čínských žen zjistila, že u konzumentů zeleného čaje bylo riziko vzniku rakoviny tlustého střeva o 57% nižší. Jen připomenu, že statisticky jsme jako země na prvním místě ve výskytu tohoto druhu rakoviny na světě!
Příznivý vliv se prokázal i u rakovin horní časti trávicího ústrojí, tračníku a močového ústrojí.
Pitím dvou a více šálků čaje denně se riziko onemocnění rakovinou obecně snížilo o 10%. Je však třeba zmínit i fakt, že některé studije protirakovinnové účinky neprokázaly.

Některé kontrolované studie ukazují, že pití zeleného čaje může mírně snížit hladinu cukru v krvi. To zároveň v dlouhodobém horizontu snižuje riziko vzniku cukrovky II. typu. 

Můžeme se radovat i z prokázané skutečnosti, že zelený čaj posiluje imunitní systém. Je to dáno polyfenoly, které povzbuzují tvorbu buněk tohoto systému. Potvrdilo se také, že tento vliv snižuje riziko mnoha onemocnění, což nám dává další důvod k pití tohoto nápoje.

 

Vzhledem ke svému objemu vypitému každý den na celém světě je čaj jako nápoj hned na druhém místě za vodou. K jeho oblibě přispívá jistě nejen jeho chuť, vůně, ale i účinky. Možná byste  si mohli zkusit užít významný relaxační vliv doprovázející skutečný čajový rituál. Doporučuji návštěvu nějaké kvalitní čajovny s příjemným doprovodem :-) Pokud nevíte, kde kvalitní čaj sehnat, zkuste našeho partnera UniTea, který nabízí čaje excelentní kvality a pro zaregistrované čtenáře navíc se slevou!!!

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés