Nedostatek spánku? Část I.

Přečtete si, co se může stát vašemu tělu, když dostatečně nespíte, a to již po jedné noci.

Po jedné noci...

 

  • jste hladovější a máte tendenci jíst více.

Studie spojily krátkodobý nedostatek spánku s tendencí k zatížení na větší porce, s preferencí na více kalorické potraviny, potraviny s vyšším obsahem karbohydrátů a větší pravděpodobnost výběru nezdravých potravin při nakupování.

 

  • je větší pravděpodobnost nehody.

Šest nebo méně hodin spánku během noci ztrojnásobuje riziko úrazů, způsobené nedostatkem spánku. Navíc, jen jeden špatný spánek může mít vliv na koordinaci oka řidiče při řízení. Nedostatek spánku obecně může způsobit vaši neobratnost, ať už jste za volantem nebo ne.

 

  • nevypadáte nejlépe nebo nejste moc přístupní

Krása daná spánkem je legitimní. Malá studie zveřejněná v loňském roce v časopise SLEEP ukázala, že nedostatek spánku účastníků studie vedl k tomu, že byli hodnoceni jako méně atraktivní a smutnější. Jiná studie z lékařského institutu zjistila, že vyčerpaní lidé jsou také považováni za méně přístupné. A tento problém se s časem zhoršuje: Vědci spojili chronickou spánkovou deprivaci se stárnutím pleti.

 

  • pravděpodobněji chytíte chřipku

Správný odpočinek je jedním ze stavebních kamenů zdravého imunitního systému. Ve skutečnosti jedna studie zjistila, že méně než sedm hodin spánku v noci je spojeno s trojnásobně vyšší možností, kdy na nás něco leze. Mayo Clinic vysvětluje:

Během spánku, váš imunitní systém, uvolňuje bílkoviny zvané cytokiny, z nichž některé pomáhají podporovat spánek. Některé cytokiny je třeba zvýšit, když máte infekci nebo zánět nebo když jste ve stresu. Nedostatek spánku může snížit produkci těchto ochranných cytokinů. Kromě toho, s infekcí bojující protilátky a buňky jsou redukovány během období, kdy nemáte dostatek spánku.

 

  • ztrácíte rychleji šedou kúru mozkovou

Malá, nedávná studie 15 mužů, publikovaná v časopise SLEEP, zjistila, že pouze jedna noc spánkové deprivace byla spojena s příznaky ztráty mozkové tkáně, měřené podle hladiny krve dvou mozkových molekul, které se obvykle zvětší po poškození mozku.

 

  • máte větší pravděpodobnost emociální reakce

V jedné studii z roku 2007 výzkumníci z Universit California, Berkeley a Harvard za použití funkční magnetické rezonance ukázali, že po spánkové deprivaci byla emocionální centra v mozku o více než 60% reaktivní. " Vypadá to skoro, jakoby se bez spánku mozek vrátil do více primitivních modelů činnosti v tom, že nebyl schopen dát emocionální zážitky do kontextu a vytvářet řízené, vhodné odpovědi," řekl Matthew Walker, ředitel UC Berkeley's Sleep and Chronický nedostatek spánku bylo spojeno s vysokým krevním tlakem, aterosklerózy (nebo cholesterol) ucpání tepen, srdečního selhání a infarktu myokardu, Harvard Health Publications zprávy.2011 Studie výzkumníků Warwick Medical School zjistil, že nedostatečné odstavení oko bylo vázáno na riziko srdečního infarktu, ale i kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice. "Pokud spíte méně než šest hodin za noc a mají narušený spánek vám stojí 48 procent větší pravděpodobnost vzniku nebo úmrtí na srdeční onemocnění a 15 procent větší pravděpodobnost vzniku nebo umírá na mrtvici," vedoucí autor Francesco Cappuccio řeklprohlášení o zjištění, které byly publikovány v European Heart Journal. "Trend pro pozdě v noci a brzy ráno je vlastně časovaná bomba pro naše zdraví, takže musíte jednat nyní snížit riziko vzniku těchto stavů ohrožujících život."Neuroimaging Laboratory ve svém prohlášení. "Citově nejste na stejné úrovni jako ostatní.”

 

  • méně se soustředíte a máte problémy s pamětí

Být vyčerpán ničí vaše soustředění a může způsobit větší zapomnětlivost (není divu, že např. založíte svůj mobilní telefon po špatné noci mezi prostěradla). Navíc se předpokládá, že spánek je zapojen do procesu konsolidace paměti, což při ošizení spánku znamená, že se můžete mnohem obtížněji učit a udržet si nové poznatky.

 

 

Zdroj: Huffington Post

 

 

V dalším díle tohoto miniseriálu vás seznámíme s dlouhodobými vlivy nedostatku spánku. Najdete jej zde

 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés