-
Zveřejnil:
Veronika Novotná - Komentáře: 0
-
Štítky:
Je tady jaro a s ním se objevila spousta bylin, jejichž pozitivní účinky na naše zdraví můžeme zdarma využít. Stačí jen zajít do přírody, najít vhodné čisté místo a natrhat si dostatečné množství pro domácí konzumaci.
Jednou z velmi známých a přitom nedoceněných jarních bylin je kopřiva dvoudomá. Jedním z oblíbených použití je přidání mladých kopřiv do velikonoční nádivky. Pozadu nezůstává ani kopřivový “špenát”. Sušení kopřiv je pak v některých domácnostech určené po zbytek roku na samotný kopřivový čaj či na čaj mixovaný s dalšími bylinami.
Pravdou zůstává, že kopřiva působí velmi široce na různé zdravotní obtíže. Kopřivový list je možné využít jako lék na artritidu, jako bylinnou léčku na alergie, zmírňuje vypadávání vlasů, léčí celiakii, krvácení, infekce močového měchýře, kožní problémy, neurologické poruchy a další problémy. Je proto výhodné, mít kopřivu po ruce celý rok.
Kopřiva je využívána po celém světě, a to buď kvůli svým léčebným účelům či jako potrava. Velmi výživná, žahavá rostlina je také často používaná jako jarní tonikum. Kopřiva umí zajistit přirozenou očistu, která odstraňuje metabolické odpady. Jemně stimuluje lymfatický systém a podporuje snadné vylučování ledvinami. Je možné využít všechny části rostliny. Kopřiva je obsažena v celé řadě léků od sušených listů, přes masti, tinktury, homeopatika a rostlinné extrakty.
Lék na artritidu
Kopřivové listy se používají k léčbě bolestivých příznaků artritidy, dny, revmatismu a měkkých tkání jako při fibromyalgii a bolestech šlach. Pacienti s lupénkou a dalšími autoimunitní poruchami, kteří trpí bolestmi kloubů, mají zkušenost, že po každodenním pití šálku kopřivového čaje nebo po konzumaci dušených listů přichází úleva od bolestí. Její diuretické vlastnosti neutralizují a uvolňují kyselinu močovou z kloubů u pacientů se dnou, čímž také odstraňují bolesti.
Zdravotní přínosy pro ženy
Kopřiva má dobrý obsah železa, což je velmi dobré v boji proti anémii a únavě. Podporuje činnost jater a ženský hormonální systém. Těhotné ženy mohou těžit z přínosů kopřivy, protože chrání proti krvácení a posiluje plod. Známá je též při podpoře tvorby mléka u kojících matek. Kopřivy snižují příznaky PMS, zpracovává estrogen, čímž ulehčuje při nežádoucích příznacích menopauzy a omezuje nadměrnou menstruaci. Kopřiva je často využívána ve formě bylinného tonika k odstranění myomů a při regulaci menstruace.
Bylinná léčba na alergie
Listy kopřivy dvoudomé jsou používány nejen jako bylinná léčba ale i jako homeopatický lék na úlevu alergií jako je astma, senná rýma, kopřivka nebo jiné alergické dermatitidy.
Podpora močových cest
Kopřivy jsou užitečné pro funkci močového měchýře a močových cest u obou pohlaví. Čaj působí jako přírodní diuretikum, zvyšuje častost močení a pomáhá rozrušit ledvinové kameny. Kopřiva zároveň zmenšuje zvětšenou prostatu.
Prostředek proti vypadávání vlasů a zlepšení kožní pokožky
Kopřivový čaj zmírňuje ekzémy a akné, při lokální aplikaci pomáhá odstraňovat bradavice a zmírňuje svědění při kopřivce. Má stimulační účinek na pokožku hlavy, pokud je používána na oplach vlasů a pomáhá zlepšit i růst vlasů a obnovit původní barvu. Funguje i proti lupům a jako kondicionér pro pokožku hlavy.
Pomoc při zažívání
Kopřivový list je účinný při zmírňování problémů zažívacího traktu, a to od vracení žaludečních šťáv (reflux), přes plynatost, nevolnost, kolitidu až k celiakii. Navíc je pro svůj léčivý účinek na sliznici využívána při bylinné léčbě bolestí v krku, hemoroidech, krvácení z nosu a aftech.
Další léčebné účinky
- Při pravidelném vyplachování úst snižuje zánět dásní a zabraňuje zubnímu plaku.
- Zmírňuje tlak na hrudi, kašel, zánět průdušek, astma a TBC.
- Je užitečná při léčbě Alzheimerovy nemoci.
- Zmírňuje neurologické poruchy při nemocech jako je roztroušená skleróza, ALS a ischias.
- Léčebný prostředek vyrobený z kořenů rostliny zabraňuje nočnímu pomočování u dětí.
- Ničí střevní červy a parazity.
- Podporuje endokrinní systém, včetně štítné žlázy, sleziny a slinivky.
- Zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů.
- Zvyšuje enzymatickou činnost.
- Pomáhá při cukrovce, když si ještě pacient nepíchá inzulin.
- Působí antivirově, zvlášť při chřipkách.
Obsažené látky
Listy obsahují chlorofyl (téměř shodný s hemoglobinem v krvi), minerální látky a vitaminy.
V kopřivě je nejvíce vitaminu K1 (555% DDD), vitamin A (36% DDD), vitamin B2 (8% DDD), vitamin B6 (5% DDD).
Z minerálů obsahuje kopřiva nejvíce vápníku (43% DDD), manganu (35% DDD), hořčíku (13% DDD), železa (8% DDD), fosforu (6% DDD) a draslíku (6% DDD). Jeden šálek spařené kopřivy obsahuje také významné množství vlákniny (25% DDD).
Kopřiva obsahuje spoustu dalších pro zdraví přínosných látek jako jsou karotenoidy, flavonoidy, aminy (serotonin, histamin, cholin, acetylcholin), organické kyseliny, sacharidy, aminokyseliny, glukokininy, třísloviny, fytocidy, atd.
Méně výhodná je pro nás použe obsažená kyselina šťavelová, která na sebe dokáže vázat některé z minerálů a tím snížit jejich vstřebatelnost. Při spařování je možné se jejímu vlivu vyhnout tak, že přidáme trochu vápníku ve formě potravinového doplňku (ten na sebe velkou část kyseliny šťavelové naváže).
Sama jsem si oblíbila kopřivový odvar proti vypadávání vlasů. Za tímto účelem je lepší použít kopřivové kořeny, ale i odvar z listů bude mít svůj přínos. Kořeny nechte vařit v nefiltrovaném jablečném octu na mírném ohni asi 10 minut. Nechte vychladnout a přeceďte přes jemné sítko. Jednou denně tento kopřivový ocet vtírejte do vlasové pokožky. Ocet není cítit, jak byste si mysleli, a tak klidně můžete po aplikaci vyrazit mezi lidi :-)
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.