Můj pokus s eko práškem

Dnes bych vám chtěla přiblížit značku Bio-D, která nabízí široký sortiment ekologických prostředků. Já jí vyzkoušela na základě doporučení. 

I přesto, že pro mě byla značka jaksi méně známá, firma vyrábí svoje výrobky už více než 25 let. Výrobky bez vůně jsou certifikovány ve Velké Británii jako "vhodné pro alergiky”. Ethical Consumer Magazine vyhodnotil výrobky jako nejlepší nebo jedny z nejlepších (v případě děleného prvního místa) napříč celou nabídkou firmy. Pro mnohé bude jistě důležitá i informace, že žádný z výrobků nebyl testován na zvířatech. Firma, vyrábějící výrobky pod značkou Bio-D, se snaží minimalizovat dopady na životní prostředí nejen při použití výrobků (na což se spotřebitelé většinou ptají), ale i při výrobě samotné.

Zásadní byl při zkoušení několika výrobků firmy Bio-D můj malý test účinků pracího prášku na speciálně připravené skrvny. Peru-li běžné prádlo, vždy se snažím větší skvrny odhalit, lehce odstranit ruční cestou a případně použít nějaký ten odstraňovač skrvn. Praxe mi již ukázala, že neexistuje univerzální odstraňovač skrvn a že nejhorší skvrna je skvrna zapraná

Chtěla jsem zjistit skutečnou sílu daného ekologického prášku, od kterých se obecně díky absenci některých agresivních složek ideální odstranění skvrn nedá očekávat. Zvolila jsem starou plenu, aby byly skrvny dobře viditelné. Vybrala jsem 5 typů skvrn: od kávy, krve (ze zvířecích jater), tuku (slunečnicový olej), od čerstvé kurkumy (intenzivní žlutá), od rajčete (jak často děti kousnou do rajčete a to vystříkne:-). 

 

Plán byl zkusit v prvním praní skvrny nepředepírat, i když to je u ekologických prášků doporučovaný postup. V druhém praní mělo být stejné složení skvrn na stejné látce, ovšem za pomoci žlučového mýdla v ruce předeprané. Jaké bylo moje překvapení, když všech pět skrvn se vypralo JIŽ PŘI PRVNÍM PRANÍ. Ke druhému pokusu tedy logicky nedošlo.

Nemám odvahu zkoušet “vyrábět” skvrny na nošeném oblečení a pak čekat, zda se vyperou. Právě proto padla volba na starou plenu i díky materiálu (bavlna), která patří u oblečení mezi nejběžnější. Musím ale zdůraznit 3 fakta:

- Skvrny byly celkem čerstvé. Nečekejme, že stará skvrna bude odstraněna se stejnou lehkostí.
- Prádlo jsem prala na 40°C (u nižších teplot se např. u mastné skrvny dobrého odstranění nedočkáme).
- Prádlo se pralo v dostatečném množství vody.

Poslední bod jsem zvážila na základě doporučení jednoho testování praček v časopise dTest.
“…Některé modely využívají menší množství vody a zároveň snižují spotřebu energie. Bohužel však testy ukazují, že toto šetření se projevuje na kvalitě máchání. Zejména pokud perete dětské oblečení nebo máte v rodině osobu citlivou na zbytky pracího prostředku v oblečení, měli byste omezit množství pracího prášku a zvolit funkci intenzivního máchání nebo proces máchání zopakovat….”

Počítala jsem i s jedním se závěrů z dalšího testování v časopisu dTest (při testování pracích prášků na barevné prádlo). “Čím měkčí voda, tím lépe si poradí s nečistotami na textilii. Při praní v měkké vodě potřebujete méně pracího prostředku i nižší teplotu vody ke snazšímu odstranění nečistot.” V tomto případě doporučuji zjistit tvrdost vody u vašeho dodavatele a máte-li vodu příliš tvrdou, stačí k prací dávce přidat trochu sody

Dalším zkoušeným výrobkem byla aviváž stejné značky s vůní jalovce a mořské řasy. Osobně jsem jinde podobnou vůni neviděla. Je příjemná, nevtíravá a na prádle neulpívá nijak intenzivně. 

Po všech zkušenostech s ekologickými či neekologickými prášky je mi jasné, že každý materiál je k odstraňování skvrn různě odolný. Platí však zcela jistě: čím rychleji skvrnu vyperete, tím lepší výsledek.  

Vzhledem k tomu, že jedno z výše zmíněných testování také prokázalo, že bílé prádlo se v měkké vodě s použitím prášku bez bělidel snáze zapírá, myslím, že je na zvážení každého uživatele, co preferuje. Máte-li doma citlivého či alergického jedince, je zřejmě zaprané bílé prádlo nepodstatné.  Jste-li však “pouze” ekologicky přemýšlející, zvažujete-li všechna pro a proti nejen z vlastního pohledu ale i z pohledu obecného (chcete šetřit zatěžování přírody chemií), tak je možný i kompromis. Občas si bílé prádlo prostě přeperte v neekologickém prášku na bílé prádlo.

Avšak i pro ty z vás, kteří nejste ani citliví ani alergičtí, je důležité vědět, že méně znamená více pro každý organismus. Mám tím na mysli množství různých chemických i jiných látek, se kterými se nějakým způsobem ve svém životě setkáváme a se kterými se náš organismus musí vyrovnávat. Jedná se nejen o vaše prádlo, ale i o kosmetiku, životní prostřední, ve kterém se pohybujete, a v neposlední řadě i o vaši stravu. Nechci vytvářet paniku, ale pokud můžete něco ze svého života jednoduše eliminovat, tak to udělejte. Váš organismus a potažmo i vaše zdraví to ocení:-)

Právě tento důvod vedl i mě k vyzkoušení tří dalších výrobků:
Čištič a leštidlo na nábytek, který je založený na rostlinném vosku. Při čištění vašeho nábytku si při použití tohoto prostředku nepřidáváte do svého životního prostředí ve vašem bytě nic navíc! 

Universální čistič s dezinfekcí je užitečný na spoustu povrchů (do kuchyně, na toaletu, do koupelny, apod.) a i přes maximálně šetrné složení je schopný odstranit 99,9% všech bakterií. 

Přípravek na mytí nádobí lehce pění a nevtíravě voní. Já mám jistotu, že při ručním mytí nádobí se mi přes pokožku nedostává do těla nic nežádaného.

Všechny zmíněné i další prostředky firmy Bio-D naleznete na stránkách našeho partnera firmy Econea, kde si je můžete koupit s jistou slevou. 
Vyzkoušejte a zeptejte se sami sebe, zda vám i o něco vyšší cena stojí za pravidelné použivání. 
 

sortiment Bio-D

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés