-
Zveřejnil:
Veronika Novotná - Komentáře: 0
-
Štítky:
Další díly
Pro ty, kteří se ještě s tímto názvem nesetkali, uvádím, že se jedná o houbu. Název reishi pochází z japonštiny, ale můžete se setkat i s jinými názvy: Ganoderma lucidum (lat.), lingzhi (čínsky) nebo lesklokorka lesklá (česky). Pravda je, že nejrozšířenější název na našem trhu je zřejmě reishi (možná marketingový tah).
Jako “elixír života” je tato houba známá po celou dlouhou čínskou historii, nejméně však 4000 let (Tady si neodpustím jízlivou poznámku, že je tedy pro naše i evropské úřady ideálním kandidátem pro černou listinu zakázaných bylin a hub - viz houba coriolus a další). Houba reishi má tedy značnou tradici a získala si pověst posilujícího prostředku, jehož účinky jsou podobné jako u ženšenu. Kdo ji užívá, dožije se nejen vysokého věku, ale bude navíc i sexuálně velmi zdatný. Reishi je také známá jako “houba nesmrtelnosti”, “duchovní rostlina” či “rostlina spirituální síly”. V Číně ji z mnoha důvodů považují za všelék a prostředek prodlužující život.
Jedna moje báječná kamarádka se širokým srdcem, která se zabývá již zhruba 20 let studiem tradiční čínské medicíny (TČM) a zároveň ji dlouhá léta praktikuje, mi vždycky říká: “Reishi můžeš jíst jako potravinu každý den.” Zároveň tvrdí, že takhle k této houbě může přistupovat v podstatě každý. Její pravidelnou konzumací nic nezkazíte, ba naopak. Takto univerzální rozhodně nejsou všechny houby. Působení na lidský organismus je tak široké, že je těžko vybírat, co je ze všech účinků vlastně nejúžasnější.
V Číně, Japonsku i v Korei je natolik oblíbená, že se v domácnostech pěstuje v okrasných květináčích, podobně jako bonsaje. Vyskytuje se v šesti barevných variantách, ale nejčastěji se pěstuje varianta červená.
Horolezci pozor: Pro své tonifikační účinky a schopnost lépe snášet nepříznivý vliv vysokých nadmořských výšek užívají houbu reihi šerpové v Himaláji. Využívá se i při výcviku ruských kosmonautů, kdy zvyšuje pracovní schopnost a lépe obnovuje fyziologické funkce lidského organismu. Zde se ukazuje dlouhodobý silný vliv ruského léčitelství, který je v této zemi stále ceněn a který evidentně proniká do různých oblastí života. Napadá mě, zda může i v Rusku dojít k zákazu některých osvědčených bylin a druhů léčitelství, jak se to stalo u nás? Domnívám se, že ne.
I přes občasné prapodivné energie, které přicházejí z různých stran a ovlivňují naše názory na tuto zem, měli bychom důvěřovat ověřeným zkušenostem praktikovaným v této zemi lidovým léčitelstvím již po staletí. To, že se některé postupy ruského lidového léčitelství propojují s postupy v TČM, není náhoda.
Jako jiné vzácné houby s velkým zdravotním užitkem bývala reishi tradičně velmi drahá. Díky průkopnické práci japonského profesora Moriho lze dnes tuto houbu pěstovat, takže jsou její pozitivní vlastnosti dostupné a cenově přijatelné.
Reihi obsahuje asi 19% bílkovin, betaglukany, 18 základních aminokyselin, lektiny, nukleosidy, steroly (ergosterol, β-sitosterol, ganodosteron), alkaloidy, triterpenoidy, polysacharidy, mastné kyseliny (stearová, palmitová, behenová, linolenová, olejová), betain, glykogen, minerální látky (hořčík, zinek, mangan, germanium) a vitaminy (B1, B2, B6, B12, C, E).
V TČM se klasifikuje reihi jako vyrovnaná (teplá) a její účinek jako vyživující, tonizující, čistící (tj. vylučující jedovatosti z těla), adstrigentní a rozptylující akumulace. Dnešní moderní farmakologický výzkum prokázal široké spektrum jejího účinku.
Níže najdete některé vlastnosti houby reishi prokázané historickým používáním nebo moderními studiemi in vitro či in vivo.
Antialergické a protizánětlivé vlastnosti (např. u opakovaných a chronických zánětů). Pokusy na zvířatech ukázaly, že reishi potlačuje uvolňování histaminu. Následně zabraňuje a zmírňuje alergické reakce. U klinických experimentů se ukázalo, že stabilizuje obraz imunoglobulinu, zabraňuje šíření mediátorů a ve vysoké koncentraci potlačuje jejich aktivitu.
Astma, bronchitida, alergie - účinky posilování obranyschopnosti doplňují tradiční vlastnosti houby reishi zastavovat kašel, přeměňovat hleny, působit antiastmaticky, antialergicky, prevntivně proti bronchitidě. Reishi se ukázala jako velmi účinná hlavně u alergického astmatu.
Detoxikační působení v organismu
Diabetes, dna - podpůrné působení - kyselina ganoderová snižuje LDL (lipoproteiny) a hodnoty triglyceridů.
Doplnění čchi a vyživení krve (dle TČM) - aplikuje se při stavech vyčerpanosti, psychické únavě, oslabeném trávení, při slabosti v bedrech a kolenou, závratích, zatmívání před očima, chronických onemocněních žaludku a chronických zánětů jater či ledvin.
Hypertenze - kyselina ganoderová snižuje krevní tlak.
Cholesterol - obsažené triterpeny regulují jeho hladinu.
Chronický únavový syndrom - podpora imunitního systému
Kardiotonikum
Mírné antikoagulační působení - s opatrností u osob užívajících léky proti srážlivosti krve
Nádorová onemocnění - podpůrný prostředek využívající protinádorové aktivity betaglukanů a germania. Snižuje toxické a vedlejší účinky chemoterapie či radioterapie a bolesti, podporuje makrofágy a reguluje T a B lymfocyty, potlačuje rozšiřování nádorových buněk.
Nespavost a neurózy - tradičně byla využívána taoistickými mnichy k uklidnění ducha i mysli a současně ke zlepšení duševní výkonnosti (harmonizace).
Ochrana a detoxikace jater - pomáhá regenerovat játra po zatížení západními léčivy, alkoholem či u hepatitid. Odstraňuje z těla těžké kovy, čehož je možno využít mj. vždy po ošetření amalgámových zubních výplní.
Podpora imunity (adaptogenní působení)
- obsahuje látky působící imunostimulačně (bataglukany), antibakteriálně, antivirálně a protizánětlivě.
- velké uplatnění nachází při obnovování síly organismu po operacích či velkém vyčerpání - fyzickém i duševním.
- tradičně se rovněž používá k posílení kloubů, šlach a kostí, pro zvýšení vitální energie a “nadlehčení” těla.
Podpora obnovy buněk kostní dřeně, bílých a červených krvinek, NK buněk.
Prázdnota čchi (dle TČM) s příznaky únavy duševní i fyzické, měkké stolice, nechutenství, oslabeným trávením, bledostí, studenými končetinami, krátkým dechem…
Prázdnota čchi plic, případně s hleny (dle TČM) s příznaky kašle, hleny především chladného typu (řídké, hojné), dušnost…
Prázdnota jater a ledvin (dle TČM), někdy nazývané jako posilování esence ledvin či doplňování kořene života; s příznaky slabosti v oblasti beder, kolen, závratěmi, zatmívání před očima, studenými končetinami, nadýmání…
Prázdnota krve srdce (dle TČM) s příznaky bušení srdce, nespavost, zapomnětlivost, závratě…
Prevence stárnutí
- jde o přírodní antioxidant, který působí proti volným radikálům
- obsažené triterpenoidy ochraňují cévy před kornatěním a pomáhají snižovat přilnavost krevních destiček k sobě
- tonizace ve stáří pro udržení dobrého zdraví, proti hluchotě spojené se stářím
Vyživení srdce a uklidnění ducha (dle TČM) - u duševního neklidu a neurózy doplňuje srdce, játra a slezinu, čímž uklidňuje ducha, který ztrácí rovnováhu z nedostatku výživy, což se projevuje únavou, nespavostí,zapomněltivostí, sníženou chutí k jídlu a podobnými příznaky (nervová slabost, závratě, bušení srdce, neklidný spánek).
Zastavení kašle a vyrovnání dušnosti (dle TČM) - u produktivního kašle a astmatu má reishi schopnost přeměňovat hleny, čímž tiší kašel a dušnost. Nejlepší je napotíže vyvolané hleny chladného typu, které jsou řídké a hojné, ztěžují dýchání vleže. Kromě zmírňování uvedených potíží obvykle zlepšuje i spánek, chuť k jídlu a odolnost vůči chladu. Využití nachází i u průduškového astmatu a anginy pectoris.
Možná jen na vysvětlenou pro neznalé - čchi je energie. Takže např. prázdnota čchi znamená, že je člověk bez energie.
Účinků této houby si všimlo a využívá jich velké množství různých výrobců. I na našem trhu můžete najít spoustu různých variant. Houba je nabízena i prostřednictvím některých MLM společností. Výrobci se snaží, aby nebyli srovnatelní z hlediska množství a tím pádem i cenově. Snažte se vždy porovnat obsah biomasy v celém balení. Je logické, že obsah biomasy v prášku vyjde o mnoho levněji než biomasa obsažená v tabletách či kapslích. Biomasu chápejte jako rozemletou houbu, tedy tu neúčinnější část každého výrobku. Výrobci chtě nechtě musí do tablet přidávat další látky, aby tableta byla tabletou (pojivo, změkčovadlo, protispékavé a zvlhčovací látky). Ať už jsou zdravé či nikoli, v každém případě jaksi “ředí” samotnou biomasu a celý proces výsledný výrobek dost prodraží. Nebudete-li si před samotným nákupem této houby jisti poměrem kvalita vs. cena, klidně mi napište. Ráda vám sdělím svůj názor na konkrétní produkt :-)
Zdroj: Pavel Valíček: Houby a jejich léčivé účinky (Start, 2011) , Brožura Mycology Research Laboratories (česky vydáno firmou Pragon)
Obrázek: Wikipedia.org
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.