Kolostrum

 

Kolostrum (colostrum) je latinský název pro mlezivo, které vylučují samice savců přibližně do 24 hodin po porodu mláďat. Mlezivo má zajistit ochranu, rozvoj imunitního systému, růst a celkový správný vývoj. Představuje bohatý zdroj mnoha látek stimulujících obranyschopnost organismu v koncentrované podobě. Mezi zásadní patří tzv. imunoglobuliny, laktoferrin, cytokiny, vitamíny, biominerály, růstové faktory, speciální antivirové a antibakteriální látky, interferon atp. Tyto látky zajišťují správnou funkci a výstavbu a posílení obranného systému, čímž se snižuje riziko vzniku viróz, bakteriálních infekcí, alergií a ostatních nemocí. Rychlé účinky se dostavují hlavně u dětí. 

Mlezivo obsahuje protilátky, které chrání novorozence před onemocněními, a vyšší koncentraci bílkovin s menším množstvím tuku než běžné mléko.

 

Jak kolostrum funguje?

Novorozenci mají nedovinutý zažívací systém. Kolostrum dodává živiny ve velmi malém objemu v koncentrované formě, což je výrazně stravitelnější. Ve skutečnosti, tyto živiny obsahují mírné projímadlo, které pomáhá dítě vytvořit první stolici, která se nazývá mekonium.

Kolostrum je také známé pro svůj obsah protilátek - imunoglobulinů, které jsou první přirozenou ochranou novorozence před patogeny.

Ale i pro dospělé může mít kolostrum velký význam.

Kolostrum od volně pasoucích se krav obsahuje bílkoviny, které jsou schopny aktivovat imunitní ochranu před patogeny, a to včetně Escherichia coli, Cryptosporidium parvum, Shigella flexneri, rotavirů, Salmonella a Staphylococcus. Ve skutečnosti se před příchodem moderních antibiotik (jejich vývoj zaostává, což způsobuje nárůst bakterií odolných vůči antibiotikům) lidé chránili před infekcí pomocí kolostra.

Tyto přínosy jsou doloženy novými výzkumy. 

Jedna studie například ukazuje, že polypeptidy bohaté na prolin, což je součást kolostra (někdy nazývaná colostrinin), zlepšují mentální funkce u pacientů s Alzheimerovou chorobou.

Ve studii bylo rozdělo 46 pacientů do tří skupin. První skupina dostala colostrinin perorálně (100 mikrogramů každý druhý den), druhá skupina dostávala 100 mikrogramů komerčně dostupného bio-organického selenu každý druhý den a třetí skupina dostávala placebo. Každý pacient dokončil 10 cyklů léčby v průběhu jednoho roku. Cyklus trval vždy tři týdny s následnou dvoutýdenní přestávkou. 

"Výzkum ukazuje, že kolostrum díky své schopnosti distribuce fosfolipidů může být vynikající profylaktikum proti Alzheimerově chorobě, kognitivní dysfunkci a demenci. Polypeptidy nebo colostrinin (hlavní složka kolostra) zlepšují mentální funkce u pacientů s Alzheimerovou chorobou," uzavřeli vědci.

Kdy můžete účinky kolostra využít:

 • na podporu imunity
 • při střevních potížích
 • po léčbě antibiotiky
 • pro obnovu a ochranu střevní mikroflóry
 • při oslabení po nemoci a při každoročních virózách jak např. chřipka a nachlazení
 • při zánětech kloubů
 • při regeneraci po namáhavé práci
 • omezuje růst metastáz a produkci volných radikálů, které se podílejí na poškození buněk při odstraňování vedlejších účinků např. při onkologické léčbě
 • usnadňují hojení ran po operacích a úrazech
 • při opakujících se virových, bakteriálních nebo parazitárních infekcích při potravinových a pylových alergiích
 • při rekreačním nebo vrcholovém sportování
 • při potlačování úporných průjmů způsobených viry a bakteriemi
 • podporuje růst přátelských bakterií
 • stimuluje nárůst svalové hmoty
 • brzdí procesy předčasného stárnutí, omlazuje a zpevňuje pokožku 

Doma pravidelně užíváme před i při chřipkovém období. Na trhu můžete najít dvě formy kolostra - tekuté či v práškové podobě. Tekutá forma je z několika důvodů výrazně dražší. Je ale  pro náš organismus lépe vstřebatelná.
Při prevenci stačí dodržovat doporučení na každém výrobku, při nemoci (např. při chřipce) se nebojte dávkování výrazně zvýšit. Z mého pohledu jsou nejdůležitější následující skutečnosti: užívání kolostra nemá vedlejší účinky, jedná se o přírodní produkt (není chemicky připravené), neruší účinky běžných léků (i když doporučuji poradit se v každém konkrétním případě s lékařem), má široký záběr a není návykové. Můžete ho proto užívat krátkodobě nebo i delší dobu. Samozřejmě není možné všechny zmíněné oblasti řešit pouze pravidelným dodáváním kolostra. Je nutné zdravotní stav sledovat celkově. Důležité je nejen vhodné složení stravy, ale především psychický stav

Kolostrum v práškové podobě můžete koupit se speciální slevou u našeho partnera společnosti Virde, kde najdete i další detaily o tomto výrobku. 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés