-
Zveřejnil:
Veronika Novotná - Komentáře: 0
-
Štítky:
Když se řekne ocet, většině z nás se vybaví ten klasický lihový, v lepším případě vinný či balzamikový. O použití lihového octa v kuchyni i domácnosti jsme již články přinesli. Dnes bychom se rádi zmínili o jeho trochu pozapomenutém bratříčkovi, jablečném octu. Nechtěla bych zobecňovat a házet všechny dostupné značky do jednoho pytle. Ne všechny mají účinky, které níže popisuji a tak si dovolím zmínit značku, kterou sami již dlouho používáme na základě několika pozitivních hodnocení na zahraničních webech. Jedná se o značku Bragg, která podle našeho názoru vyrábí jeden z nejlepších jablečných octů. Jejich ocet je nefiltrovaný a každá láhev obsahuje "matku" (viz náš článek o kombuše), což znamená, že může být použitý jako výtečná násada, pokud si budete chtít jablečný ocet vyrobit sami. Bohužel poslední dobou dodávky do ČR váznou a podle informací od firmy Maranatha, která značku Bragg dovážela, není jisté, kdy se další zásilka u nás objeví... I díky tomu jsme byli sami nuceni hledat alternativní řešení a tak testujeme hned několik jablečných octů, převážně z české produkce. Brzy budeme mít jasno - vítěz se již rýsuje :-)
Tak a teď již k několika zdravotním účinkům jablečného octa na naše zdraví. Podotýkám, že výčet není úplný a prakticky každý měsíc se objevuje nová studie, která přináší další poznatky ohledně jeho pozitivního účinku na lidské zdraví. Sama jsem před týdnem začala praktikovat "ranní detox + nakopnutí" - viz níže. Na výsledky je však třeba počkat o něco déle :-)
Zažívání, plynatost
Jablečný ocet obsahuje kyselinu jablečnou, která pomáhá léčit zácpu a pálení žáhy. A díky jeho antifungálním, antibakteriálním a antivirovým účinkům se doporučuje použít 1-2 čajové lžičky octa rozmíchané v 200ml vody při otravách jídlem.
Jablečný ocet může být rovněž nápomocný při redukci plynatosti. Postačí vzít si 1 čajovou lžičku octa ve sklence vody nebo čaje před jídlem. Stejně tak i při pálení žáhy - sklenka naředěného octa v okamžiku, kdy cítíte první příznaky je dokonale zažene.
Spánek
Zkuste rozpustit jednu polévkovou lžíci octa společně se lžící kvalitního medu ve sklence vlažné vody a tento nápoj vypijte těsně před spaním. Tento recept částečně nahrazuje všeobecně známý šálek teplého mléka s medem a podle nás je ještě účinnější ;-)
Ranní detox + nakopnutí
Hned po probuzení vypijte sklenici vlažné vody se šťávou z půlky citronu a lžící jablečného octa. Pro maximální účinky zkuste nechat tento elixír působit alespoň půl hodiny - o tu dobu zkuste odložit požití dalších tekutin i snídaně.
Vlasy/pokožka
Tuhle část asi znáte, ne? Použijte ocet po umytí vlasů jako "oplachovadlo", nechejte ocet působit cca 10 minut a řádně vlažnou vodou opláchněte - budete překvapeni, jak vaše vlasy budou zářit ;-)
Věděli jste, že jablečný ocet dokáže výtečně regulovat pH vaší pokožky? Zkuste smíchat ocet s vodou v poměru 1:2 a kosmetickým polštářkem si potřít touto směsí obličej a dekolt. Tuto metodu můžete aplikovat večer před spaním i ráno. Pokud jste již ve věku, kdy se vám na pokožce objevují stařecké skvrny, zkuste na ně lokálně aplikovat neředěný ocet přes noc - budete překvapeni, jak skvrny zesvětlí. Aby byl tento postup účinný, je třeba před odchodem do postele namočit do octa např. kus gázy, přiložit na vybrané místo a pak převázat suchou látkou. Samozřejmě jedna noc nestačí ;-)
Cukrovka a kontrola váhy
Jablečný ocet snižuje hladinu glukózy v krvi a tím pádem může být prospěšný pro diabetiky. Stejně tak navozuje pocit plnosti žaludku a vy se tak budete nasyceni rychleji - ocet může proto být výborným podpůrným prostředkem při hubnutí! Enzymy obsažené v jablečném octu podporují růst zdravých bakterií ve střevním traktu a jsou účinným likvidátorem kandidy (kvasinková nákaza ve střevním traktu). Způsob použití je stejný jako v případě uvedeném u kosmetické sekce.
Podpora zásaditosti
Ano, ocet je na chuť kyselý, ale ve skutečnosti v těle podporuje zásadité prostředí! Jak říká Charlotte Gerson (dcera zakladatele Gerson Institutu, významného propagátora zdravé stravy a našeho velkého vzoru), “rakovina nemůže žít v zásaditém prostředí” a jednou ze zásadních cest, jak bojovat proti ní a dalším chorobám, je uvést vaše tělo do slabě zásaditého stavu, který je nehostinným prostředím pro rakovinu.
Čistící prostředek
U výrobců čistících prostředků bez chemie je tato složka velmi oblíbená. I velké korporace se rozhodly smíchat jejich CHEMICKÉ čistící prostředky s jablečným octem! Nenechte se tím ale zlákat. Chemie, je stále jen chemie. To ani jablečný ocet nezachrání. Antibakteriální účinky tohoto octa jsou všeobecně známé. Pusťte "značkusidoplňtesami s octem" k vodě, naplňte láhev s rozprašovačem vodou s jablečným octem v poměru 1:1 a tento roztok použijte při dezinfekci v domácnosti! Nemusíte mít strach z dlouhotrvajícího "zápachu" octa - rychle vyprchá a vezme s sebou i nežádoucí zápachy, např. ty v ledničce ;-)
Deodorant
Většina komerčně vyráběných deodorantů funguje na principu blokování funkce pocení. To je pro lidský organismus nepřirozený stav - pocení je důležitým procesem těla, nutným pro regulaci teploty a detoxikaci. Navíc spousta z nich i nadále využívá jako jednu z účinných složek nějakou ze sloučenin hliníku, které byly prokazatelně označeny za nepříznivé pro zdraví! Můžete proto využít rozprašovač z přechozího doporučení - zápachu octa se opravdu nebojte.
Jak používáte jablečný ocet vy? Víte o jeho dalším použití? Sem s tipy ;-) Nebojte se o ně podělit na www.vyvazenezdravi.cz pod tímto článkem nebo na našich Facebookových stránkách! Od nás můžete v krátké době očekávat další články s důkazy o prospěšnosti jeho využití pro lidské zdraví a taktéž výsledek našeho testu jablečných octů - kandidát je z "českých luhů a hájů", z čehož máme o to větší radost ;-)
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.