Cukrovka? Zbavte se jí BEZ léků těmito 5 kořeními!!!

Počet diabetiků v ČR je odhadován na 850.000. A to je jen součet těch, kteří byli diagnostikováni a léčeni - nezahrnuje ty z naší populace, kteří zatím příznaky cukrovky ignorují a k lékaři si proto ani nezašli. Ona totiž cukrovka nebolí... Zároveň je nutné, abychom si pravidelně prostřednictvím rozboru krve u našeho lékaře nechali kontrolovat hodnotu glukózy v krevním séru. Její hladina nad 5,6 mmol/l již značí lehce zvýšenou hodnotu a stavy nad 7 mmol/l jsou již jasným příznakem špatného fungování slinivky. Takže závěr je jasný: sami podle příznaků zvýšenou hladinu glukózy neodhalíme! 

Spousta lidí neví, že se dnes dá glukóza v krevním séru lehce a jednoduše změřit i doma. Máte-li chytrý telefon, dá se k němu pořídit jednoduchý glukometr a pomocí jednorázových měřících proužků a kapky krve si do 5 sekund můžete přečíst velmi přesný odečet na displeji vašich telefonů. Zabere vám to skutečně méně než minutu a tato “preventivní prohlídka” vás vyjde na méně, než lístek na MHD - v průměru na 10Kč!

Je odhadováno, že za 20 let, pokud se nic v přístupu ke stravě a jejím jednotlivým složkám nezmění, bude s cukrovkou léčen každý desátý Čech. Tristní je, že většině z nás sice slova jako cukrovka, inzulin a glukóza něco říkají, ale princip metabolismu cukrů a důvody, proč naše tělo na inzulin přestane adekvátně reagovat, již nikoliv. 

Když to celé zjednoduším, je strava, kterou přijímáme, postupně metabolizována, a pokud obsahuje uhlohydráty, ty jsou rozkládány až na glukózu, která se dostane do našeho krevního řečiště. Hormon inzulin produkovaný beta-buňkami slinivky má za úkol dávat signál buňkám našeho těla, aby se “otevřely”, přijmuly glukózu a tu následně zpracovaly jako “palivo”. Holdujeme-li stravě bohaté na uhlohydráty, především na jednoduché cukry, pak se nám té glukózy dostává do krve příliš a především nárazově. Naše slinivka pak tak trochu panikaří a nastartuje ve velkém výrobu inzulinu. Problém nastává v okamžiku, kdy se toto děje pravidelně. Beta-buňky slinivky postupně otupí a zleniví a tyto varovné signály prostě přestanou vnímat. Ne, že by přestaly produkovat inzulin úplně (to se děje u cukrovky typu I.), ale nevyrábějí jej dostatek vzhledem k množství glukózy v krvi. To vše vede k nárůstu tělesné hmotnosti, vysokému krevnímu tlaku, srdečním onemocněním, vyššímu riziku vzniku rakoviny a v konečném důsledku k vzniku cukrovky - možné následky již všichni dobře znáte: Závislost na injekčně podávanému inzulinu, amputace končetin, smrt…

Přitom prevence vzniku cukrovky (a její léčba přírodní cestou bez nutnosti aplikace injekčního inzulinu) je velmi jednoduchá a účinná! Mimo omezení konzumace jednoduchých cukrů a dostatek pohybu je to i zařazení konkrétních bylinek a koření do vašeho jídelníčku. Níže uvádím ty nejdůležitější z nich.

 

Kurkuma

Vy jí ještě nepoužíváte? Jak jsme již mnohokrát uvedli, kurkuma je skutečnou superpotravinou s pozitivními, léčivými účinky na spoustu onemocnění, především těch, které patří do škatulky “civilizačních”. Je 100% účinná v prevenci cukrovky a má (podle formy kurkuminu, účinné látky) 500x až 100.000x vyšší účinnost, než nejznámější lék na aktivaci tvorby inzulinu, Metformin. I díky událostem před 25 lety můžeme dnes kurkumu koupit nejenom jako sypké koření, ale i v čerstvém stavu - jako kořen, který se dá využít podobně jako další koření.

 

Zázvor

Zázvor dokáže snížit krevní glukózu až o 10% a zároveň zvýšit senzitivitu na inzulin. Studií na téma zázvor a jeho vliv na inzulinovou senzitivitu jsou k dispozici stovky a všechny přicházejí se stejným závěrem. I díky jeho schopnosti “ohřívat” organismus by měl být zázvor pravidelně zařazován v následujících chladných měsících do naší stravy!

 

Skořice

Další z všeobecně dostupného koření, které má prokazatelně vliv na zvýšení citlivosti na inzulin. A i díky jeho schopnosti “osladit” připravený pokrm může být přidávána do jakýchkoliv sladkých pokrmů. Jasně, skořice není ve skutečnosti sladká, ale náš mozek ji tak částečně vnímá a v kombinaci např. s kardamonem, kapkou stévie a přirozeně se vyskytující fruktózou v ovoci můžete na sacharózu (řepný cukr) a jiná sladidla úplně zapomenout! Skořice navíc zpomaluje trávení (o více jak 35%!!!) a tak se díky ní cítíte sytí dříve než bez jejího přidání.

 

Černucha setá (Nigella Sativa)

Semenům z této rostliny se také říká černý kmín, římský kmín, egyptský kmín, černý sezam, atp. Pro maximální účinek na snížení krevního cukru vám postačí 2 gramy semínek denně. Využít můžete i za studena lisovaný olej, který se ze semen černuchy vyrábí. Zmínky o léčivých účincích se vyskytují již na papyrech egyptských faraonů a o semenech se říká, že fungují na vše s vyjímkou smrti. Dnes je mimo jiné účinky na zdraví vyzvihován i její antiparazitální vliv. Zkuste zařadit pravidelnou konzumaci oleje z černého kmínu a velmi brzy její pozitivní vliv na svůj organismus poznáte sami. 

 

Spirulina

Spirulina zvyšuje citlivost na inzulin o 225%. Jeden z mála potravinových doplňků, který aktivně podporujeme a doporučujeme jeho konzumaci téměř všem klientům, které koučujeme. 

 

Jak jsem se zmínil výše, cukrovka 2. typu je jednou z civilizačních chorob, která je velmi lehce zvrátitelná a plně vyléčitelná a pokud s námi klient plně spolupracuje a řídí se našimi pokyny, návrat do stavu, kdy mu jeho ošetřující lékař sám povolí vysadit inzulinové injekce, je otázkou dvou až třech měsíců!!! Základním předpokladem je již zmíněná úprava životního stylu, která zahrnuje jak jídelníček, tak i pohybové aktivity. A pohybovými aktivitami nemám nutně na mysli půlmaraton - jakýkoliv pohyb se počítá!!!    

 

Kategorie: 
Obrázek uživatele Martin Novotný

O autorovi

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn

Komentáře

Obrázek uživatele janulla

janulla

Dobrý deň,

čo sa týka chytrého telefonu a glukometru, nejaké doporučenie na konkrétny produkt?

Ďakujem. Jana
 

Obrázek uživatele Martin Novotný

Martin Novotný

Dobrý den Jano, mohu doporučit glukometr od iHealthLabs.com nebo od Medisana.com - obě firmy nabízejí aplikace jak pro chytré telefony s Androidem i pro iPhony. A náhradní jednorázové proužky vycházejí u obou firem obdobně - cca 10Kč za kus (balení po 25ks). Z mého pohledu má lepší sortiment iHealth a to i přesto, že pro glukometr má samostatnou aplikaci a vše ostatní - chytrou váhu, oxymetr a tlakoměr - v aplikaci jiné.

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn

Obrázek uživatele janulla

janulla

Dobry den,

v suvislosti s cukrovkou mi momentalne vrta hlavou problematika tehotenskej cukrovky, konkretne zvazujem suhlas/odmietnutie testu na tehotensku cukrovku. Informacie sa v ceskom prostredi spravidla obmedzuju na kladny postoj k tomuto testu a samozrejme, kto s tym nesuhlasi je hazarder. Zamyslam sa nad tym, ci skutocne nie je mozne vyhodnotit tento typ cukrovky inak nez vypitim toho supersladkeho hnusu.

Dakujem za pripadny nazor.

Jana

Obrázek uživatele Martin Novotný

Martin Novotný

Dobrý den Jano, dle mého onen zmiňovaný glukózový test není až takový problém jako následné medikace, které by Vás mohly čekat - těhotenská cukrovka se dá udežet stejně dobře pod kontrolou jako cukrovka typu 2, ale z pohledu sebe-kontroly a dodržování režimu, který hladinu Vašeho krevního cukru udrží pod kontrolou pokládám za dvojnásobně důležité - případnou nezodpovědností riskujete dva životy, ne jeden... Jednorázová dávka glukózového sirupu mi tak oproti tomu přijde jako něco přijatelného - minimálně pro stanovení možných rizik.  

"Duchovní otec" projektu, bio-hacker2, gastronaut, nutrarián, zdravotní detektiv, infovor, blázen do fitness/OCR.

„Starejte se dobře o své tělo. Je to jediné místo, ve kterém musíte žít.“ Jim Rohn