-
Zveřejnil:
Ondřej Šindler - Komentáře: 0

Tedy možná. Jistě se název mého příspěvku netýká každého :-) Bez ohledu na to, jaké fyzické aktivitě se věnujete, pokud pravidelně trénujete, existuje jistá šance, že se dříve nebo později v nějaké posilovně objevíte. Bohužel spousta lidí se bojí neznámého zařízení a tak se dlouhodobě točí na jednoúčelových přístrojích, benchpressu, cvicích na Scottově lavici apod. Tím přicházejí o přínos, které jim na první pohled méně zajímavé části posilovny mohou nabídnout.
Klec, dřepový stojan
Král silových cviků. Spolu s mrtvým tahem v podstatě nenahraditelná složka většiny silových tréninkových plánů. Pro oba tyto cviky platí, že nějakým způsobem zapojují většinu svalů vašeho těla a nutí je pracovat dohromady. Výsledný efekt na složení těla je pak daleko lepší, než kdybyste cvičili ty samé svaly izolovaně. Tělo reaguje zvýšenou sekrecí růstového hormonu a u mužů testosteronu. Výsledek? Více svalů, méně tuku a hlavně více reálně uplatnitelné síly. Faktem zůstává, že aby tyto cviky působily správně a neubližovaly tělu, je třeba zvládnout techniku. Nechte si proto od někoho, kdo ví co a jak, poradit.
Rovná hrazda
Většina posiloven má hrazdu na kulturistické přítahy s nakloněnými madly na úchop. Z nepochopitelných důvodů klasická, rovná hrazda často chybí. Byť ve formě jakékoli horizontální tyče nebo klece. Přitom jde o výborné nářadí na klasické (gymnastické) přítahy, chin-upy (přítahy s nadhmatem), planche (viz obrázek výše), atd… - nenahraditelné pro dobrý rozvoj ramen a zádového svalstva.
Veslovací trenažér
Jedna z mála možností, jak si pořádně zvýšit tep a dát relativně odpočinout nohám, co ještě bolí. Výborné i na posílení svalstva větší části trupu.
Různé expandery (“gumy“)
Občas neprávem terčem posměchu ortodoxních “bušičů“ . Ve skutečnosti naprosto perfektní nástroj například na aktivaci zevních rotátorů ramen před samotným silovým cvičením. Dále také na rehabilitační cvičení, protahování ale i samotný silový trénink. Pokud si koupíte nějaký dlouhý expander, který jde i přeložit, tak máte v podstatě vše, co potřebujete k procvičení všech svalových skupin. S ničím se mi nepovedlo tak dobře zasáhnout často zaostávající zadní hlavu deltového svalu jako právě pomocí expanderu.
Různé balanční pomůcky
Všechny možné bosu, nestabilní podložky, boardy ale i staromódní kladina. Pomohou zlepšit rovnováhu, aktivují hluboké svalstvo. Například stojem na jedné noze na takové pomůcce se dá výborně probudit svalstvo nohou před dřepem a tak výrazně snížit riziko úrazu.
Nebojte se tedy prozkoumávat nové možnosti a zkoušet nové věci. Byla by to škoda!
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.