6 přínosů jablečného octa - II. díl

Některé studie ukázaly, že jablečný ocet může pomoci při hubnutí

Vzhledem k tomu, že ocet snižuje hladinu cukru v krvi i hladinu inzulínu, dává smysl, že by nám mohl pomoci zhubnout. Několik studií u lidí naznačuje, že ocet může zvýšit pocit sytosti, což pomůže sníst méně kalorií a tím skutečně vést k úbytku kil.
Ocet spolu s vysoko-sacharidovou stravou může zvýšit pocit plnosti a způsobit, že lidé snědí o 200-275 méně kalorií denně, než by tomu bylo bez octa. Snížení příjmu kalorií by mělo v běhu času znamenat nižší hmotnost.
Studie u obézních jedinců ukázaly, že denní konzumace jablečného octa vedla ke snížení břišního (viscerálního) tuku, obvodu pasu, nižší krevní hladině triglyceridů a úbytku hmotnosti:

• 15 ml denně (1 polévková lžíce): úbytek 1,2 kg.
• 30 ml denně (2 polévkové lžíce): úbytek 1,7 kg.

Nicméně mějte na paměti, že tato studie trvala po dobu 12 týdnů, takže skutečné účinky na tělesnou hmotnost jsou spíše menší. 
Jak již bylo řečeno, jen přidání nebo odebrání jednotlivých potravin či složek má jen zřídka znatelný vliv na hmotnost. Je to všechna strava resp. životní styl, který se počítá. Je třeba kombinovat několik účinných metod, aby byly vidět výsledky. Celkově se zdá, že jablečný ocet může být užitečný jako podpora hubnutí, a to především tím, že podporuje pocit sytosti a snížení hladiny glukózy a inzulínu. Sám o sobě však nezpůsobí žádný zázrak.  

Studie naznačují, že ocet může zvýšit pocit plnosti a pomáhá lidem sníst méně kalorií během dne, což může vést ke ztrátě hmotnosti.

 

 

Jablečný ocet může znamenat určitý přínos pro zdraví srdce

Kardiovaskulární onemocnění (onemocnění srdce a mrtvice) je v současné době největší příčinou úmrtí na světě. Je známo, že několik měřitelných biologických faktorů je spojeno buď se sníženým nebo zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění. Ukázalo se, že některé z těchto "rizikových faktorů" se zlepšují po konzumaci octa. Ovšem všechny tyto studie byly provedeny u potkanů. Tyto studie na potkanech ukázaly, že jablečný ocet může snížit hladinu cholesterolu a triglyceridů.
Jablečný ocet také obsahuje antioxidační kyselinu chlorogenovou, která prokazatelně chrání částečky LDL cholesterolu v krvi před oxidací. Přesněji zabrání vzniku sLDL cholesterolu, jehož částečky po oxidaci vznikají a způsobují ucpávání cév.  

Zároveň některé studie ukazují, že ocet snižuje krevní tlak (hlavní rizikový faktor) u potkanů. Bohužel to, co funguje u zvířat, nemusí vždy fungovat u lidí. Jediným důkazem, jak funguje jablečný ocet u lidí, je pozorovací studie z Harvardu prováděná u žen, které jedly salátové dresinky s octem a měly poté snížené riziko srdečních onemocnění. Ale tento druh studie může pouze ukázat jistou souvislost, ale neprokazuje, že je za vším jablečný ocet. 

Několik studií na zvířatech ukázalo, že ocet může snížit hladinu triglyceridů v krvi, cholesterol i krevní tlak, ale u lidí toto musí být ještě potvrzeno ve zvláštních studiích.

 

 

Ocet může znamenat ochranu před rakovinou

Rakovina je závažné onemocnění, vyznačující se nekontrolovaným růstem buněk. Na internetu se objevuje mnoho diskuzí o protirakovinovém účinku jablečného octa. Dokonce některé studie ukázaly, že ocet může zabíjet rakovinné buňky a zmenšit nádory.
Nicméně všechny podobné studie byly provedeny v izolovaných podmínkách na buňkách ve zkumavkách nebo u potkanů, což není tak vypovídající jako studie provedené na lidech. Navíc byla většina z těchto studií provedena s rýžovým octem a ne s octem jablečným.
Některé pozorovací studie, které vlastně nic nedokazují, spojují konzumaci octa se snížením výskytu rakoviny jícnu v Číně, ale zvýšením rakoviny močového měchýře v Srbsku. Celkově je tedy možné, že jablečný ocet může pomoci předejít rakovině, ale je určitě předčasné činit jakékoliv závěry či doporučení na základě dosavadních výzkumů.

Některé studie ve zkumavkách a u potkanů ukázaly, že rýžový ocet může zpomalit růst rakovinných buněk a zmenšit nádory.
 

 

Nežádoucí účinky, dávkování a jak ocet užívat  

Na internetu najdete spoustu podivných tvrzení o jablečném octu. Některé říkají, že může zvýšit hladinu energie a má mnoho příznivých účinků na zdraví. Bohužel ale většina těchto tvrzení není podpořena vědeckými výzkumy. Ovšem absence důkazů není důkazem toho, že něco není pravda. Neměli bychom vždy čekat na další výzkumy, protože výzkum přírodních produktů podporujících zdraví není často centrem zájmu jakékoliv firmy. Výsledek, i když pozitivní, nemůže být v případě lehce dostupných potravin patentován, a tak se nevyplácí do něj investovat. 

Z malého množství dostupných důkazů je jasné, že jablečný ocet může být pro naše zdraví užitečný a pokud máte chuť, je vhodným kandidátem na vlastní “průzkum”. Přinejmenším se jablečný ocet jeví jako bezpečný. Neexistují žádné vedlejší účinky při běžné konzumaci. Nejlepší způsob, jak jablečný ocet začlenit do svého jídelníčku, je to používat ho často při vaření - do salátových dresinků, majonéz a podobných jídel. Někteří lidé také rádi přidávají do vody a pijí jako nápoj. Tento postup je ideální hlavně po ránu nalačno, ale je možné popíjet vodu s jablečným octem i během dne. 

Běžné dávkování se doporučuje v rozmezí 1 - 2 čajové lžičky (5-10 ml) či 1 - 2 polévkové lžíce (15 až 30 ml) za den. Rozhodně nepijte ocet po skleničkách, aby u někoho z vás nedošlo k nežádoucí reakci. 

Z hlediska TČM je ocet obecně zahřívající a posiluje žaludeční tekutiny

I když jsme o účincích jablečného octa již před časem v příspěvku psali, byly informace jinak sestaveny a mnohým z vás tento článek unikl. Věřím, že dnes jsme předešli některým dotazům našich čtenářů zvláště v případě nejasných tvrzení. Doporučuji, abyste se vrátili k našim článkům o tom, jak může ocet pomáhat v kuchyni či v domácnosti. I když oba články nezmiňují konkrétní ocet, je užití jablečného octa ve všech případech také možné. Minimálně si připomenete, co s octem vyřešíte a vlastně zcela ekologicky :-) 

Zdroj: authoritynutrition.com

Kategorie: 
Obrázek uživatele Veronika Novotná

O autorovi

Výživová poradkyně se zaměřením na výživové i zdravotní potíže u dětí, dospělých i seniorů. 

"Nechť strava je tvojí medicínou." Hippokratés