-
Zveřejnil:
Veronika Novotná - Komentáře: 0
-
Štítky:
Po celá staletí se používal ocet pro různé účely v domácnosti i na vaření. Také je to starobylý lidový lék, považovaný za pomoc při každém druhu zdravotního problému.
Nejpopulárnějším druhem octa, mezi lidmi myslícími na své zdraví, je ocet jablečný. Přisuzují se mu různé blahodárné účinky, z nichž některé jsou podpořeny vědci. K těmto účinků patří vliv na hubnutí, snížení hladiny cukru v krvi a zlepšení příznaků cukrovky.
Dále najdete 6 zdravotních přínosů jablečného octa, které jsou ověřeny vědeckými výzkumy.
Jablečný ocet má vysoký obsah kyseliny octové, která má silné biologické účinky
Ocet je podobně jako alkohol vyráběn ve dvou krocích. V prvním kroku jsou drcená jablka (nebo jablečný mošt) vystavena účinkům kvasinek, které fermentují cukry a mění je v alkohol. Ve druhém kroku se přidají do roztoku alkoholu další bakterie, které alkohol dále kvasí (=rozkládájí) a mění na kyselinu octovou ... hlavní účinnou látku v octu.
Ve francouzštině slovo "ocet" ve skutečnosti znamená “kyselé víno“.
Organický, nefiltrovaný jablečný ocet (jako např. Bragg) také obsahuje "matku”, což je směs bílkovin, enzymů a “přátelských” bakterií, které dávají octu tmavší barvu a kalný vzhled. Pokud si půjdete koupit jablečný ocet a bude zcela čirý, tak v něm “matka” chybí a jeho účinek není tak výrazný jako u kalné, nefiltrované varianty. Sami kupujeme velmi kvalitní a levný ocet zde.
Někteří lidé se domnívají, že "matka" je zodpovědná za většinu zdravotních přínosů, i když v současné době neexistují žádné studie, které tento názor podporují. Jablečný ocet obsahuje jen asi 3 kalorie v polévkové lžíci, což je velmi nízká hodnota. Není v něm mnoho vitamínů ani minerálních látek, ale obsahuje malé množství draslíku. Kvalitní jablečný ocet také obsahuje některé aminokyseliny a antioxidanty.
Jablečný ocet se vyrábí fermentací cukrů z jablek. Tím se změní na kyselinu octovou, účinnou složku v octu.
Kyselina octová je silný antimikrobiální prostředek a může zabít některé druhy bakterií
Ocet může pomoci zabít patogeny, včetně bakterií. Byl tradičně užíván k čištění a dezinfekci, ošetřování plísní na nehtech, proti vším, bradavicím a ušním infekcím. Nicméně mnoho z těchto aplikací nebylo v současnosti potvrzeno vědeckým výzkumem.
Hippokrates, otec moderní medicíny, používal ocet na čištění ran před více než dvěma tisíci lety. Ocet byl použit ke konzervování potravin a studie ukazují, že potlačuje růst bakterií (jako E. coli) v potravinách a zároveň je likviduje. Máte-li zájem o přirozený způsob, jak uchovat vaše jídlo, pak může být jablečný ocet velmi užitečný.
Objevily se i neoficiální zprávy o použití zředěného jablečného octa při aplikaci na kůži s akné. Bohužel neexistuje žádný výzkum, který by to potvrzoval.
Kyselina octová může zabíjet bakterie a/nebo zabránit jejich množení a dosažení škodlivé úrovně. Jde historicky o dobrý dezinfekční prostředek a přírodní konzervant.
Jablečný ocet může snižovat hladinu cukru v krvi, což je velmi užitečné pro diabetiky
Zdaleka nejúspěšnější použití octa se ukázalo u pacientů s cukrovkou 2. typu. Cukrovka 2. typu se vyznačuje zvýšenou hladinou cukrů v krvi, a to buď v souvislosti s rezistencí na inzulín nebo s neschopností inzulín vyrábět. Nicméně zvýšená hladina krevního cukru může být také problémem u lidí, kteří nemají cukrovku. Předpokládá se, že je hlavní příčinou stárnutí a různých chronických onemocnění. Proto by tedy skoro každý měl mít prospěch z udržení vyrovnané hladiny cukru v krvi. Nejúčinnější a nejzdravější způsob je eliminace rafinovaných sacharidů a cukrů, ale jablečný ocet může mít v tomto ohledu také velký vliv.
Ocet se ukázal jako velmi přínosný pro funkci inzulínu a hladiny cukru v krvi:
• Zlepšuje citlivost na inzulín při vysokosacharidovém jídle o 19-34% a výrazně snižuje hladinu glukózy v krvi a odezvu inzulínu na něj.
• Snižuje hladinu cukru v krvi o 34%, když sníte 50 gramů bílého chleba.
• Dvě lžíce jablečného octa před spaním mohou snížit hladinu cukru v krvi měřené nalačno o 4%.
• Řada dalších studií, a to jak u potkanů tak u lidí, ukazuje, že ocet může zvýšit citlivost na inzulin a výrazně nižší odezvy hladiny cukru v krvi během jídla.
Z těchto důvodů může být ocet užitečný pro lidi s cukrovkou, pre-diabetes nebo pro ty, kteří chtějí udržet hladinu cukru ve své krvi níže, než je normální stav, z jiných důvodů. Pokud v současné době užíváte léky na snížení hladiny cukru v krvi, pak se dřív, než zvýšíte příjem jablečného octa, poraďte se svým lékařem.
Jablečný ocet se ukázal jako velká naděje ve zlepšení citlivosti na inzulín a pomáhá snižovat reakci krevního cukru po jídle.
Zdroj: authoritynutrition.com
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.